Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Суша в Ямболско, има опасност от воден режим през лятото

Снимка: pixabay

Засушаването през последните 9 месеца в Ямболска област е довело до сериозно понижение на водните количества в резервоарите. Съществува реална опасност през летните месеци някои населени места да преминат на воден режим.

Драстично е понижено нивото в резервоара, от който се захранват селата от община Тунджа Драма, Крумово и Миладиновци и там ситуацията е изключително проблемна, подчерта управителят на „Водоснабдяване и канализация“ – Ямбол инж. Цветан Съйков. 

„По принцип помпата би трябвало да работи 24 часа, а тя работи един час и 15 минути да се събере вода и пак работи един час“.

В село Бояджик помпите работят без прекъсване от миналата година, а при нормална валежна обстановка те се включват само за летния сезон, допълни Съйков. Усложнена е ситуацията и в стралджанските села Недялско и Леярово.

„Навсякъде гравитачните водоизточници- каптираните или спря нацяло или им намаля драстично дебита. Иначе ще се опитаме да осигурим навсякъде вода, но тогава разходите ни неимоверно много скачат, понеже помпите харчат повече електроенергия.“


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земетресението с магнитуд от 6.1 в Турция усетено и в Източна България (ОБНОВЕНА)

Земетресение с магнитуд 6,1 разтърси западната част на Турция, съобщи турската служба за управление на бедствията.  Земетресението е регистрирано в 19.53 часа  в провинция Балъкесир, близо до най-големия град в Турция Истанбул.  Към момента няма информация за жертви или щети в някоя от засегнатите окръзи. Земетресението е било с дълбочина 11..

публикувано на 10.08.25 в 21:00

Силният вятър пречи за овладяване на пожара в сунгурларските села

Силен вятър пречи на работата на пожарникарите  край  сунгурларските села. Той се е появил следобед, обясни началникът на бургаската пожарна старши комисар Николай Николаев. Разнася пожара, но на този етап няма опасност за населението. Той уточни, че има няколко огнища. Гаси се по земя и въздух. Хеликоптер и два самолета помагат. Над 10 са екипите на..

публикувано на 10.08.25 в 14:49

7 големи гари в страната вече имат безплатен интернет

7 големи гари в страната вече имат безплатен интернет. Пътниците могат да използват Wi-Fi в жп гарите в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Горна Оряховица, Русе и Варна. Това е част от програмата на Националната компания "Железопътна инфраструктура" за модернизация, подобно на много държави в Европейския съюз, където в зоните за пътници на основните..

публикувано на 10.08.25 в 12:51

След ремонт отваря врати за миряни храм "Св. Богородица" в Бургас

Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений ще отслужи света архиерейска света литургия в бургаския храм „Света Богородица“ в Бургас.  По този начин ще бъде извършено обновление на храма, който беше затворен за служби в продължение на три месеца.  След основен ремонт, който включваше монтиране на подово отопление и подмяна на старите..

публикувано на 09.08.25 в 17:30

Буйове измерват вълнението и температурата на морето на шест места по Черноморието ни

Буйове, които измерват вълнението на морето и температурата на водата, са инсталирани на шест места по Българското Черноморие.  Проектът за създаване на системата е на НИМХ, информира директорът на института - Иван Иванов. Националният институт по метеорология и хидрология във Варна участва в консорциум от осем научни институти и университети, които..

публикувано на 09.08.25 в 14:30

Зърнопроизводителите са ожънали над 7 млн. тона пшеница

Тази година в България е произведена повече от 7 млн тона пшеница- сочат последните данни на агростатистиката . Увеличението се дължи на по-големите площи, засети през есента на миналата година. 7 131 095 тона пшеница - това е количеството, което българските зарнопроизводители успяха да ожънат това лято. Данните са от официалната статистика на..

публикувано на 09.08.25 в 13:30
Снимката е илюстративна

Ловният сезон усложнява пожароопасната обстановка в Болярово

Откриването на ловния сезон за пернат дивеч допълнително усложнява пожароопасната обстановка в крайграничната община Болярово. Кметът Христо Христов, който е и председател на Ловно рибарското сдружение Странджа, призова за строг контрол по време на излетите.   "В тази горещина и вятър няма безопасна искра! Моля не палете огън!" С тези думи кметът на..

публикувано на 09.08.25 в 08:30