Скандал между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС може да взриви бюджета и той да не бъде приет. Това каза в Бургас лидерът на БСП Корнелия Нинова. По думите ѝ спорът е за заложените като приход 100% дивиденти в размер на милиард и 200 млн.лв от Българския енергиен холдинг (БЕХ).
„Асен Василев ги е заложил като приход в бюджета. Това са т.нар. 100% дивиденти от енергийните дружества, които ще иска да събере. Той ги е заложил като приход, но тези пари ги няма. Според министъра на финансите съществуват два отчета на БЕХ. Единият е през февруари, където тези пари ги има, а втори, в който те не са вписани, както той казва счетоводно от енергийния холдинг са ги скрили. Така или иначе тези пари трябва да влязат като приход, защото срещу тях стои разход.
В същото време коалиционният им партньор ГЕРБ-СДС чрез Делян Добрев сигнализираха прокуратура срещу Асен Василев, че иска да вземе тези пари и по този начин да фалира БЕХ. Т.е. двата коалиционни партньора се съдят за тези пари, спорят. Асен Василев спори със служебния кабинет къде са парите, а в бюджета ги има като приход и срещу тях стоят разходи - за пенсии, за заплати и т.н. Ето в това състояние влиза бюджетът в парламента. Какво означава това, че двете коалиционни партии да не гласуват еднакво бюджета. Това означава също, че може да се мине на плаващи мнозинства, а това означава, че може и да не се съберат гласове за бюджета. Това е голямата опасност пред България.
Ако ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС не се разберат за тези милиард и 200 милиона лева, евентуално ще трябва да се режат разходи, вероятно социални. Това е една от причините ние да не подкрепим бюджета.
Второто е обаче абсолютно замразяване на социалните плащания. Отхвърлиха нашето предложение минималната работна заплата за 500 хиляди работещи бедни да се увеличи от 1 юли, на 50% от средната заплата, т.е. между 950 и 1000 лв. Те го отхвърлиха, а ние не приемаме такава политика.
Заради увеличените от 1 юли цени на ток, парно и топла вода, а със замразените доходи се увеличава бедността. И разбира се притеснението, че за да влязат парите по Плана за възстановяване и устойчивост трябва да се приемат 10 закона още, докато те се разправят и се карат.
В бюджета е предвидено именно по Плана за възстановяване и устойчивост трябва влязат милиард и 100 хиляли лева. Ако и това не стане, представете си каква огромна дупка ще се отвори.
Ето по такива причини ние няма да го подкрепим. Ние ще предложим между 1-во и второ четене в парламента БСП ще предложат алтернативен бюджет с дефицит от 4 %. Например във Франция е 8%, в Германия е 5% и т.н., това е нормално в криза. Разликата от 1 млрд и 600 млн.лв е този 1% дефицит, да бъде разпределен справедливо, за най-уязвимите групи.
Нашите предложения са между първо и второ четене, затова очакваме при второ четене отделни текстове да бъдат подкрепени.
Очакваме майчинството през втората година да стане колкото минималната работна заплата. Изравняването на коефициента на пенсионерите и вдовишките пенсии да бъде подкрепено. Категорично имаме несъгласие от мнозинството за минималната заплата, което не тревожи“, каза Корнелия Нинова.
Чуйте повече в звуковия файл.
Малките потребители от дневния център за деца с увреждания „Св. Николай Чудотворец“ посетиха центъра за социална рехабилитация и интеграция към Сдружение „Социален център Бургас“ и Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания- 3, съобщават от общината. Със съдействието на ръководителя на кукерската група „Каваклии“ в кв. Долно..
Еврозоната, помощите за украинските бежанци и войната там, ковид-19 са най-често срещаните теми по, които наблюдаваме дезинформация. Около това се обединиха участниците в кръгла маса на тема: „Свобода на медиите и плурализъм. Негативните ефекти от дезинформацията за ЕС в региона”. Меморандум за сътрудничество срещу фалшивите новини обедини всички..
Предстои реформиране на дома за стари хора в Средец. Ще бъде запазен капацитетът на услугата, като след дни потребителите ще бъдат извозени и настанени в общинското общежитие в града докато се извършва цялостното реновиране. Маргарита Стойчева от дирекция "Икономическо развитие" в общината посочи: "Приключили са обществените поръчки, избран е..
Тодор Стамболиев отново е избран за обществен посредник на Бургас. Той започва третия си мандат с подкрепата на 37 общински съветници, които гласуваха за него на днешното заседание на местния парламент. Четирима се борят за поста обществен посредник на Бургас В надпревара за поста бяха допуснати още трима кандидати – юристите Калина..
Засега Бургас няма да има картинг писта. След близо час дебати Общинският съвет отхвърли предложението за отдаване под наем на терен в местността Росенец за изграждането на писта с електрически картинги. Ще има ли Бургас писта с електрически паркинги Предложението бе във връзка със заявено от фирма инвестиционно намерение за изграждането на..
В Бургас вече ще се плаща 2 лева на час за паркиране в синя и зелена зона. Това решиха общинските съветници след продължили час и половина дебати на заседание днес. От администрацията като вносител на предложението мотивират поскъпването от 1.30 на 2 лева с натоварения трафик в централна градска част и като една от мерките за освобождаване на..
Агенция „Пътна инфраструктура“ ще наложени неустойки за близо 115 хил. лв. с ДДС на пътноподдържащите фирми в областите Бургас и Монтана за закъсняла реакция при снегопочистването на републиканските пътища при снеговалежа през миналата седмица. Санкцията за изпълнителя, отговарящ за поддържането на републиканската пътна мрежа в област..
В Бургас вече ще се плаща 2 лева на час за паркиране в синя и зелена зона. Това решиха общинските съветници след продължили час и половина дебати на..
Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества, ще бъде тествана в Ямбол на 25 февруари. При проверката на..
Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това..