"Животните в бургаския зоопарк се справят с жегата, тъй като повечето видове са свикнали с топлото време." Това заяви управителят му Кръстьо Дъбов.
Ледени близалки, сенчести места и повече вода са част от начините животните в зоопарк Бургас да преборят горещите месеци:
„Задължително всяка вечер поливаме тревата в зоопарка, така че на сутринта на животните им е прохладно. Ледените близалки представляват лакомства, които се приготвят по цял свят. Замразяват се плодове или зеленчуци, според това какво харесва съответното животно, и му се дава. Това е все едно сладоледа при нас с хората.“
Обитателите на бургаския зоопарк успяват да се справят с топлите дни. Също като при хората, и животните се нуждаят от допълнително количество вода:
„Водата в купичките на животните се сменя по няколко пъти на ден. Ако е останала от вечерта, се хвърля, и се сипва нова.“
За това кои животни се справят най-добре и кои не са свикнали на толкова горещо време, Кръстьо Дъбов коментира:
„Белият полярен вълк и полярната лисица, лятото не им е много комфортно. За целта имаме построени, при полярния вълк, две землянки, които са с бетонни покриви. Там температурата не надвишава 20 градуса. Животните са се изхитрили и дори са прокопали нещо като мазе, където също е по-хладно. А на обитателите – сурикати, антилопи, маймуни, им е много приятно лятото, тъй като те идват от типично горещи райони – пустини и полупустини.“
Смъртност при животните в бургаския зоопарк, заради горещото време, е нямало до този момент. Кръстьо Дъбов пояснява:
„Ние следим много зорко. Ако има животни, които са рискови, остарели или заболели, ги отделяме от другите и им оказваме нужната помощ. Имаме над 6 заграждения на животни, които са климатизирани. Тъй че, ако температурата се покачи много, климатиците могат да работят и на охлаждане.“
Работното време на Зоопарка в Бургас се запазва стандартно от 8 до 20 часа, дори и през горещите дни:
„Това ще бъде работното ни време поне до края на месец септември, а ако октомври е топъл, може да се възползваме.“
Повече можете да чуете в звуковия файл:
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в Българево. В..
Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на морето е най-ясно изразено. Характерният облик на лонгозните гори по Българското Черноморие е свързан с участието на редица растения с дълги увивни стъбла (лиани). Тези горски формации са..
14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025 ще се проведе днес и утре в Малко Търново . По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена Райчева, секретар на читалище „Георги Попаянов 1914“, организатор на..
Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин днес на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей в..
Бургас е домакин за 13-ти път на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението между 25 и 27 юли. За първи път събитието ще се проведе под патронажа на Президента на Република България – Румен..
За втора поредна година в програмата на Младежкия международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник". Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена. Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...
Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на..
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители..