Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви рискове крие отслабването с препарати за диабетици?

Снимка: БГНЕС

Лятото е сезонът, който кара една не малка част от хората да преминат на диета, за да изглеждат добре в дрехите си на плажа. Започват се безкрайни диети. След частични успехи и огромни неуспехи, мнозина се предават и започват да търсят нещо, което ще ги направи мигновено слаби и красиви. Фитнесът има такова влияние, но става бавно. Затова се търси вълшебството. Медиите гръмнаха за лекарство, което може да донесе бърз ефект – предназначено е да помогне за управление на нивата на инсулин при хора с диабет тип 2. 

Фармацевтът Петя Иванова, собственик на аптека в Сливен, обясни как действа тази група препарати в организма.

"Те имитират хормона на отслабването. Не са точно инсулини, а имитатори, които реално намаляват телесните мазнини. Бумът на рекламата доведе до огромното им търсене. Има и нови – те са с още по-голяма концентрация. Идеята е да се подпомогнат диабетиците да се справят с проблемите си, но суетата накара много хора да се втурнат да си бият подобни препарати". 

Какви са ефектите от ползването на този тип лекарства и има ли риск за здравето?

"Действително работят, но не са достатъчно проучени страничните им действия. Освен често срещаните странични ефекти, като гадене, повръщане, диария, болки в стомаха и по -сериозни алергии, вече има и съобщения за риск от развитието на рак на щитовидната жлеза, остри панкреатити, има увреждане на очите и йо-йо ефект след спиране на приема. Стопяването на мазнините влияе  зле и върху лицето. Кожата започва да изглежда по-състарена. Тази игра с природата и навлизането в регулацията на организма е вредно". 

Началникът на отделението по Ендокринология в Областната болница д-р Наталия Канева също предупреди за рискове от употребата на подобни препарати без лекарско предписание. 

"Тази група е модерна, но не е съвсем безопасна. Има ефект и затова масово навлезе, но това е все пак лекарство, не е добавка или витамин. Всеки, който има излишни килограми първо трябва да посети ендокринолог. Това е лечение. Не го толерираме като лекари. Това е вмешателство в организма. Не е панация. Не всички отслабват колкото искат само с инжекциите. Преди всичко трябва да почерпим информация от лекар". 

Този тип лекарства работят по предназначението си най-вече при хора с диабет и при тези с наднормено тегло, които искат да отслабнат, но и в двата случая дали да се прилага, трябва да реши лекар. Освен това има и странични ефекти, които все още не са проучени, а най-добрият начин за отслабване си остава изпитаната рецепта - диета и спорт.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Скринингова кампания за борба с хепатита и в Бургас (ОБНОВЕНА)

Бургас се включи в Световния ден за борба с хепатита, който отбелязваме днес, чрез мобилен медицински кабинет за безплатни и анонимни изследвания до „Часовника“.  Кампанията е съвместна – на Община Бургас, Регионалната здрава инспекция и младежкия Червен кръст.  Хепатит B и С често протичат без симптоми, което ги прави особено опасни...

публикувано на 28.07.25 в 14:06

Започва безплатно тестване за хепатит В и С

От днес започва информационна кампания и безплатно тестване за хепатит В и С в цялата страна, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ), организатор на инициативата. Кампанията и изследването, които са организирани по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли, ще се осъществяват чрез регионалните здравни инспекции.   В..

обновено на 28.07.25 в 09:23

Отново неприятна миризма на нефтопродукти в Бургас

Отново неприятна миризма на нефтопродукти се усеща в Бургас. Към 13.10 миришеше силно в района на Морската градина, центъра и к-с"Възраждане", сигнализираха слушатели.  Неотдавна бе установено, че причината за миризмата е претоварване на танкери. Затова бе издадена заповед това да става почти на 40 км навътре в морето.  Според директора на "Морска..

публикувано на 25.07.25 в 13:41

До месец ще приключи проверката за смъртта на 11-месечното бебе

До един месец ще приключи проверката по случая със смъртта на 11 - месечното бебе от Поморие. Това заявиха от Регионалната здравна инспекция в Бургас.  В момента се очакват представители от агенцията по медицински надзор, които ще се включат в проверяващия екип.  Здравният министър разпореди проверка за смъртта на 11-месечното бебе от Поморие..

публикувано на 24.07.25 в 13:30

Момченце на 11 месеца почина в бургаска болница

11-месечно момченце от Поморие е починало в бургаската областна болница. Детето е постъпило  на 19 юли  в тежко състояние, потвърдиха от УМБАЛ Бургас. Настанено е в отделението по реанимация. Въпреки усилията на лекарите то е издъхнало два дена по-късно. Преди да се влоши и да постъпи в болница детето е било имунизирано.   Назначена..

обновено на 23.07.25 в 12:10

От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай

До 28 юли ще продължи кампанията за безплатно тестване за хепатит В и С в ямболската здравна инспекция. В едно от най- големите предприятия в града служителите и работниците ще имат възможност да се изследват на място. Тестовете са безплатни, анонимни и без предварително записване и могат да се направят между 9 и 16 часа, уточни директорът на..

публикувано на 22.07.25 в 16:10

Превалутирането на някои лекарства може да затрудни фармацевтите

Бургаските аптеки се притесняват пот превалутирането на реимбурсираните лекарства, които се поемат от НЗОК. Според  председателят на регионалния съюз на фармацевтите Любима Бургазлиева трябва в позитивния лекарствен списък на касата да се добави графа за цени в евро, а не фармацевтите да преизчисляват. "Цените са публикувани в позитивния..

публикувано на 22.07.25 в 12:05