Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Българи, глава вдигнали“ - 120 години от Илинденско - Преображенското въстание

Държавен архив - Бургас съхранява паметта за бунта на Преображение

Запазен е богат фонд от снимки, документи и спомени на преки участници във въстанието и техните потомци


Навършват се 120 години от Илинденско-Преображенското въстание – връхната точка в борбата на българите от Македония и Одринско по пътя им към свободата.  По повод бележитата годишнина БНР - Бургас съвместно с Държавен архив - Бургас разказва за документите и снимките запазени в културната институция. Те са свързани с организирането и провеждането на бунта в Тракия и Странджа, спомени на участници и как са се отбелязвали годишните от историческото събитие през годините в Бургаско. 

Въстанието в българските земи останали в Османската империя избухва последователно на Илинден - 2 август 1903 г /нов стил/ в Македония и на 19 август - Преображение в Одринско, а на 14 септември, Кръстовден, е обявено и въстанието в Серски окръг. Решението за въстанието в Одринския революционен окръг се определя на Конгреса на Петрова нива край Малко Търново, която наричат Странджанското Оборище. 


Държавният архив в Бургас разполага с богат фонд от снимки и документи свързани с бунта в Странджа. Една част са пряко от участници в събитията, друга са спомени от родственици на въстаници, разказа директорът на Архива Данка Георгиева:  


"На фотосите се вижда, че някои от участниците са в четническа униформа, снимани преди въстанието или веднага след потушаването му, но някои са и в по ранния си цивилен живот. Например като войводата Коста Тинишев, който на снимката е с негови съученици и съмишленици. Запазена е и снимка на Петко Тодоров, майка му го изпраща ден преди избухването на въстанието. Те са имали усещане за историчност и важността на събитията, за да направят тази снимка! Има и фотоси на четата на Кръстю Българията, която се готви за четнически действия или пък четата на Пеньо Шиваров, която е снимана в село Българи, заедно с цивилно население. Запазена е и снимката на Димитър Арнаудов, той позира пред знамето, което той предава на Военноисторическия музей в София. Има запазени много показателни снимки за духа на времето, в които личи съзнанието на хората, че това са български земи и те трябва да бъдат освободени! В Архива пазим и дневник на Лефтер Мечев, който е участник във въстанието, заловен и хвърлен в Одринския затгвор." 


Освен документи от лични фондове, има и снимки събирани от тракийски дружества от различни селища от бургаския регион, които също са полагали усилия по –късно да събират сведения и снимки и участниците във въстанието и техните помагачи . Запазена е и и снимка на рисуван портрет на един легендарен войвода Пано Ангелов, който загива малко преди началото на въстанието, разказа още директорът на Държавен архив - Бургас.   


"Съхраняваме и снимка на Георги Кондолов, войвода на въстанието, който е убит в битка при с. Паспалово. Фотосът е много добре запазен, той е в цивилно облекло. Както знаем негови четници няколко години след въстанието, влизат нелегално в Турция изравят костите на войводата и ги носят в Малко Търново, те се съхраняват в църквата, а след това са положени в костницата на паметника на Петрова нива."     

За двата месеца на Илинденско - Преображенското въстание над 26 000 въстаници водят в Македония и Тракия 289 сражения срещу 350 000 султанска войска. Изгорени са над 200 села и градчета, 6000 са убити, от които 5000 са цивилно население. Към Княжество България бягат над 30 000 души. Днес техните хиляди потомци живеят в свободна България и помнят предците си.  

повече може да чуете в звуковия файл:

видеото може да видите тук:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Информационно събитие-концерт в Бургас на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“

Бургас ще бъде домакин на заключително информационно събитие, представящо постиженията по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014 -2020 г. Програмата е с бюджет от почти 3 млрд. лева и е една от десетте оперативни програми на Република България, които се финансират от Кохезионния и Структурните фондове на ЕС. Общата цел на..

обновено на 13.05.24 в 16:22

От 1-ви юли пенсиите, отпуснати до края на миналата година, се повишават с 11%

Служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов предлага на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ) пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да бъдат актуализирани с 11% от 1-ви юли. Пред БНР Иванов припомни, че по Швейцарското правило осъвременяването се изчислява на 10% заради по-ниската от прогнозираната..

публикувано на 13.05.24 в 13:09

Програма „Сърдечни приятелки“ в подкрепа на дамите с рак на гърдата гостува в Сливен

Фондация „Нана Гладуиш - Една от 8“ ще бъде в Сливен със своята програма „Сърдечни приятелки“, за да подкрепи напълно безплатно дамите с диагноза рак на гърдата от града и областта. Срещата със специалисти е от 17 ч. в зала „Май“ на Община Сливен, каза Гергана Богданова, управител на организацията. Тя уточни, че присъстващите ще могат да получат..

публикувано на 13.05.24 в 10:15

КНСБ обяви протест на 20 май

Синдикат "Образование" към КНСБ ще премине към ефективни протести от 20 май заради неизпълнени ангажименти на правителството за увеличение на университетските заплати. Това обявиха от профсъюза в отворено писмо, изпратено до президента, премиера, финансовия и образователния министър. Те публикуваха своята позиция в сайта на КНСБ: ВОН: Обявяваме..

публикувано на 13.05.24 в 10:00

Започва информационна кампания за директните плащания на фермерите

Министерството на земеделието (МЗ) започва информационна кампания за директните плащания през 2024 г. за земеделските производители от цялата страна. Целта е експертите да представят промените при компенсаторните мерки и интервенции в областта на околната среда, агроекологията, биоземеделието и хуманното отношение към животните. В рамките на..

публикувано на 13.05.24 в 09:05

Зов за помощ: Младият полицай Петър Златинов има нужда от подкрепа, за да се възстанови след инцидент

Петър Стоянов Златинов е младеж, който е пострадал при инцидент и има нужда от финансова подкрепа, за да се възстанови. Той е на 24 г. от с. Гюльовца, служител в ,,Криминална полиция " на Първо РУ на СДВР-разузнавач пета степен.  Кметството в родното му място, съвместно със Сдружение контролен граждански блок и Сдружение на занаятчиите -..

публикувано на 12.05.24 в 16:00

Томина неделя е, последният ден от Светлата седмица

Днес е Томина неделя - с нея за православните християни завършва Светлата седмица. В първата неделя след Великден православната църква почита паметта на апостол Тома - един от 12-те Христови ученици, наричан Тома Неверни, тъй като се съмнявал във Възкресението. Апостол Тома е наричан неверни, защото когато мълвата за изчезналото от пещерата тяло..

публикувано на 12.05.24 в 08:53