По повод отбелязването на 120 години от Илинденско -Преображенското въстание, продължаваме да ви разказваме за документите и снимките запазени в Държавния архив в Бургас свързани с организирането и провеждането на Преображенското въстание в Странджа.
Културната институция съхранява голямо количество спомени свързани с подготовката и провеждането на Преображенското въстание. Една част от тях е от преки участници в събитията, а не малка част са и на родственици, които са ги чували от свои близки и след това са ги записали, разказа директорът на архива Данка Георгиева:
"Държавен архив - Бургас се гордее с това сериозно количество спомени, които има за тези отминали събития! За да илюстрирам това, което казвам ще цитирам това, което ни остава архимандрит Рафаил Вълчанов, който е пряк участник във въстанието и по- късно записва своите спомени. Например една от тетрадките му започва с историята на печата на Малкотърновския революционен окръг. Той се е постарал да го опише точно как е изработен и дори на края го е и нарисувал!"
Съхранени и са и спомените на бележития краевед и учител Георги Попаянов, деец на ВМОРО, добави Георгиева:
"Той отправя една молба към Централния комитет на тракийската организация в София една молба за поборническа пенсия и съвсем накратко се представя като участник във въстанието. Разказва как като учител в Малко търново разбира, че ще започне преследване към него и той се изтегля в чертите на България и става пунктов началник във въстанието в Айлан Кайряк, това е днешната Ясна поляна."
Тези документи се ползват от изследователи, които пишат за въстанието, от потомци на участници, които искат да научат повече за семейната си история.
Държавният архив в Бургас пази и не по малко значимите спомени и описания на Петко Росен, писател и деец на ВМОРО, също участник във въстанието. Той ги е нарекъл „Революционни образи“. В тях посочва, че техният хан в Бургас е бил "свърталище на всички немили - недраги" , бежанци и революционери. Разказва, че и Гоце Делчев и бил в града ни. Петко Росен остава и една живописна картина на войводата Никола Равашола", разказ още Данка Георгиева:
" Равашола бе висок, много висок. Черен, с черна ботевска брада, дълги, малко схванати крака. Лете-зиме с високи, силно подковани ботуши, облечен обезателно с черни панталони… Заседнат ли двама – той е третият. Развеселят ли се, запеят ли – той е пръв. Да пази бог, ако спиш на втория етаж (става дума за втория етаж на Минковия хан, ханът на хъшовете в Бургас на ул. „Фердинандова“ 63, б. а.).
Гръмогласният глас на Равашола не само ще те проглуши, но щеш–нещеш ще се принудиш да слезеш или да се махнеш нанякъде, или да се влееш в компанията. Репертоарът му беше кратък: „Тежко, тежко вино дайте“ и „О, мой боже, прави боже“ и дойдеше ли до „А вий, вий сте идиоти“, той цял се преобразяваше на разярен лъв. Удари с подкованите си ботуши и раздруса цялото здание. Улови ли се на хоро, подскачайки да стигне тавана, висящите лампи винаги пострадваха“.
Това са спомени, които ни връщат назад във времето и ни правят съпричастни на събитията от подготовката и провеждането на Преображенското въстание.
Равносметката от Илинденско - Преображенскато въстание сочи, че в Македония и Одринско се водят 239 сражения, в които участват около 26 400 въстаници срещу многократно превъзхождащ ги противник. Опожарени са 201 села, напълно разрушени са над 12 400 къщи, убити са 4 700 души, оставени без подслон – над 70 800 души. 30 000 са принудени да напуснат родните си домове и да търсят спасение в България. Въпреки своя неуспех, Илинденско - Преображенското въстание има огромно значение. То показва на европейската общественост, че поробеното население в Македония и Одринско не иска повече да търпи османското иго и че ще продължи и по-нататък своята борба до извоюването на националната си независимост.
повече може да чуете в звуковия файл:Пожарът в Средец се разраства и огънят вече е преминал пътя. Кметът на село Светлина Иван Айрянов, който е сред доброволците на място съобщи, че гори в двора на професионалната гимназия. "Духа много силен вятър и носи отломки, затова е много важно хората да си гледат дворовете да не попадне някоя и да се разрази пожар. Духа много силен южен вятър, който..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли. Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..
Пожар избухна между язовир Порой и несебърското село Оризаре. Горят сухи треви и храсти. Димът се вижда от далече, защото огънят е обхванал голяма площ и заради вятъра се разпространява бързо. Не се налага евакуация на жителите на Оризаре, заяви деректорът на РЗПАБ в Бургас старши комисар Николай Николаев. В 13.36 часа е получено..
Предстои първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR. Своеобразен домакин е община Царево. Прожекции и светлинни инсталации ще има от 1 до 4 август в Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец. От 2022 г. фестивалът представя над 110 светлинни произведения, създадени от повече от 70 автори от цял свят. Лятното му издание ще..
Овладян е големият пожар между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. На място остават 6 противопожарни екипа, работата по пълното ликвидиране на огнищата ще продължи и през следващите няколко дни. През цялата нощ тежка верижна техника е прокарвала просеки, за да се ограничи пожара от всички страни, уточни директорът на..
Рибен фест „Поморие“, организиран от Община Поморие и НЧ „Просвета 1888′, започва от днес в курортния град. Идеята на фестивала е чрез концерти, презентации на рибни ястия, театрални скечове и занимания за най-малките да бъде представена част от живота и занаята на рибарите. Фестивалът се организира за трета поредна година и цели да насърчи..
Трети ден продължава овладяването на пожара между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. С тежка верижна техника се прокарват просеки, за да се достигне до огнището на пожара. Работата на огнеборците е силно затруднена, заради силния вятър и пресеченият терен. На място и днес ще бъдат 11 противопожарни екипи, горски служители и..
Общинският съвет в Средец отмени решение на съветниците в общината от 2023-та година за изграждането на огромен фотоволтаичен парк на площ от 6..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е..
Трети ден продължава овладяването на пожара между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. С тежка верижна техника се прокарват просеки, за..