Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибарският бранш настоява за държавна помощ

| обновено на 04.10.23 в 08:50

Рибарският бранш настоява за спешна държавна помощ за сектора. От Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ГИШ са изпратили писмо още в началото на месец септември до премиера, министрите на земеделието, екологията и отбраната. В него те посочват, че браншът е засегнат както от военните учения в Черно море, така и увеличаването на защитените зони. „Причините се наслагват. Една от тях е постоянното увеличение на зоните по Натура 2000 и на този етап няма никакви планове, в които да бъдат разписани компенсации за рибарите, които имат ограничения. Какви ограничения има? Не е ясно законодателството. Кои уреди са разрешени? Няма много голяма яснота какво можем да правим в тези зони по Натура 2000. Освен тези зони, се правят и защитени зони за някои местообитания. Ние разбираме ситуацията, искаме да запазим природата и ресурса, но се оказва, че са прекалено много големи са зоните по Натура 2000 и сега се увеличават още“, коментира председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГФИШ Йордан Господинов.

Очаква се да бъдат обособени и нови зони за изграждането на ветропаркове в морето, с което също ще се намали обхватът на дейността на рибарите. „За това водим отделна кореспонденция. Никой не ни обръща внимание. Сформирана е някаква група да комуникира как да се изградят ветропарковете в морето и никой не се сеща, че има една социална група наречена български рибари. Ние не знаем в тези полета какво ще се прави, как тези полета ще повлияят на миграционните пътища на рибите, които пристигат, защото част от тях пристигат през Босфора. Ние ги ловим, когато са тук. Отделно от това има местни видове, които живеят в тези ареали, където ще се изграждат зоните – калкана, попчетата, сафрида“, посочи Господинов. Той допълни, че по първоначална информация тези зони попадат в типичните риболовни полета. Едно от тях се намира на границата на страната с Турция. Промяната на климата също се отразява на улова на рибарите.

В Директивата, която касае сектора, е описано по какъв начин и при какви условия рибарите могат да бъдат финансово компенсирани. „Това са отстраняване и компенсиране на щети, причинени от неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени за природни бедствия. Цъфтежът на планктона от какво се причинява? Причинява се от азотните торове, които идват с подпочвените води. Тези азоти повишават ph на морето. Морето прави определен цъфтеж. Цъфтежът на планктон създаде определени видове. В момента в Черно море има една нова гребеновидна медуза, която се храни с хайвера на цацата. Отделно от това се променя температурата, забелязва се промяна на теченията, промениха се миграционните пътища на рибите“, обясни Господинов.

Според него решение на проблема на сектора може да се намери не с протестни действия, а с конструктивен диалог с институциите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плажно парти открива летния сезон на 31 май в Поморие

Стартът на летния туристически сезон 2025 ще бъде даден на 31 май в Поморие. Градът заема утвърдено място на туристическата карта на България и предлага отлична комбинация от море, история, култура, балнео и СПА, посочват от Министерството на туризма.  С откриването на сезона в Поморие се поставя фокус върху насърчаването на разнообразен и устойчив..

публикувано на 11.05.25 в 12:31

Свиневъдите могат да кандидатстват за средства по схемата за хуманно отношение към свинете

Свиневъдите могат да кандидатстват от 12 май за първи транш подпомагане за брой реализирани угоени прасета по схемата „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“ през 2025 г., съобщават от Държавен фонд "Земеделие". За държавната помощ през тази година  е утвърден бюджет от 42 000 000 лв.  Документи се..

публикувано на 10.05.25 в 15:45

Министерският съвет защити приемането на еврото в България

Министерският съвет публикува във профила си във Facebook клип, с който защитава избор на България да е член на ЕС и да приеме еврото като официална валута. Това става на фона на разразилите се снощи полемики, след като президентът Румен Радев обяви, че ще внесе в НС искане за провеждане на национално допитване "ЗА" или "ПРОТИВ" приемането на еврото в..

публикувано на 10.05.25 в 09:36

Царево е домакин на международен архитектурен пленер

Община Царево е домакин на архитектурен пленер, днес от 15:30 часа в местното читалище, в който ще бъдат представени разработки на идейни архитектурни проекти.  Някои от задачите, които си е поставила администрацията са: - Разработка на градска мобилност и виждане за реставрация и функция на стария дървен склад на пристанище Царево; - Концепция за..

публикувано на 09.05.25 в 11:10
проф. Локман Хакан Теджар

Опазването на морските треви във фокуса на семинар в Бургас

Мониторниг на плажни ивици в граничните на Черно море страни ще бъде извършен по трансграничен проект. От българска страна той се изпълнява от „Бургаската Регионална Туристическа Асоциация“ в партньорство с организации от Турция, Украйна и Молдова. Основната цел на проекта е запазване на морската растителност в Черно море.    Разпространението,..

публикувано на 08.05.25 в 14:31

РИОСВ и Община Поморие с извънредна проверка на поморийските плажове

Извънредна проверка на поморийските плажове е извършена на 7 май в 16.00 часа от РИОСВ и отдел УТООС към Община Поморие, съобщават от администрацията.  Обходът е обхванал плаж „Поморийска пясъчна коса“, плаж пред „Гардения Бийч Палас“ и Южен плаж в участъка около улица „Чайка“. На плаж „Поморийска пясъчна коса“ е установено наличие на единично..

публикувано на 08.05.25 в 13:39

Областният управител Владимир Крумов поиска достъп до системите за сателитно наблюдение на морето и предоставяне на данни за морската повърхност

Областният управител Владимир Крумов поиска достъп до системите за сателитно наблюдение на морето от Морска администрация и ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, както и ежедневно предоставяне на данни за морската повърхност. Искането е с цел прецизно проследяване на екологичната обстановка в региона. Аргументът на Крумов е, че по този начин ще се осигури още..

публикувано на 07.05.25 в 17:09