Купчини пръст, скални късове и строителни отпадъци са насипани около воден обект в района на къмпинг „Градина“. След подаден сигнал, бургаската екоинспекция извърши проверка. В него хората са посочили, че освен натрупаните маси, са видели също движение на камиони в района. При проверката на експертите на място обаче, не е имало нито хора, нито техника.
„Земните маси са натрупани извън защитени територии, обявени по реда на Закона за защитените територии, но в защитена зона „Плаж Градина – Златна рибка“ за опазване на природните местообитания като са засегнати 5 имота, чиято собственост се установи впоследствие, че е общинска и държавна. Имотите, в които са насипани земните маси са за земеделско ползване. Част от тях са пасища по начин на трайно ползване, които като вид територия се обитават или могат да бъдат обитавани или инцидентно, или от защитени видове животни. Също така територията е защитена зона по Директивата за птиците. Птиците също ползват такъв тип терени, както и около водни обекти като място за почивка, място за зимуване или хранене в зависимост от различния период на годината“, обясни Елена Паспалева, главен експерт в РИОСВ – Бургас.
Резултатите от проверката на екоинспекцията са изпратени до Община Созопол и Областната администрация в Бургас за предприемане на следващи действия.
Около 120 допълнителни паркоместа предстои да бъдат изградени в Каблешково. Това стана ясно след приключилия оглед на ключови улици в града от специална комисия с представители на кметството, община Поморие, полицията и граждани. До него се стигна след множество глоби за неправилно паркиране на живущи и последвала подписка сред местните...
Първа копка на Индустриалния парк Сливен, разположен на летище „Бършен“, бе направена от кмета на общината Стефан Радев. Това е третият по площ регистриран индустриален парк в България и обхваща 2,7 млн. квадратни метра. Близо 20 милиона лева ще струва изграждането му, като 14 млн. лева са безвъзмездно финансиране от държавата. Днес беше..
"В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, за утвърждаване в доброто. Нестинарството, действително е езически обичай, не е вследствие на вярата. Носенето на икони по времето, когато се изпълнява този нестинарски танц, е опит да се придаде някаква мнима църковност и..
Работещи в бургаското образование ще бъдат отличени за високи професионални заслуги през учебната година днес. Събитието е от 13.00 часа в конгресния център. Поводът е предстоящият 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. 97 педагози, работили активно и успешно от детски..
Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..
Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена. Общината не влиза в спор с..
Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..
На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. В Странджа този ден се свързва с нестинарските игри,..
Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който..
Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за..