Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

237 млн. лева е бюджетът на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури до 2027 година /ОБНОВЕНА/

| обновено на 15.03.24 в 13:13

Комитетът за наблюдение на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури заседава в Бургас два дни. 

На заседанието се предвижда представянето на информация за напредъка по програмите за периода 2014-2020 г. и 2021-2027, обсъждане и одобряване на Индикативната годишна работна програма за 2024 г., както и на методологии и критерии за подбор на проекти по 7 процедури в обхвата ѝ. 


Сред критериите, обект на одобряване, са и за изпълнението на Стратегиите по подхода "Водено от общностите местно развитие". Дискутират се Националната комуникационна стратегия 2021-2027 г., както и осъществените и планирани дейности по информация и публичност по ПМДР и ПМДРА. 

"Общият бюджет, с който програмата разполага е 237 млн. лева безвъзмездна финансова помощ, която е насочена към рибарския сектор. Една от мерките е за модернизация на рибарските пристанища и лодкостоянки. За тях имаме бюджет малко над 18 млн. лева. Целите са да се улесни разтоварването на нежелания улов", каза зам.-министърът на земеделието и ръководител на Управляващия орган на Програмата доц. Деян Стратев.


Относно стойността на сумата, която ще бъде разпределена на проект, той посочи:

"Максималната стойност за един проект за модернизация на пристанище е до 8 млн. лева, а за лодкостоянки е 1 млн. лева". 

По дейност "Изграждане на капацитет и подготвителни действия в подкрепа на разработването и бъдещото изпълнение на стратегиите за водено от общностите местно развитие" приемът приключи на 20 февруари. Другите два активни приема са "Контрол и правоприлагане" и "Събиране на данни". Към момента по обявените три процедури общо са подадени 35 проектни предложения на обща стойност малко над 3 млн. лв., информира заместник-министър Стратев. 

Ние настояваме да се обърне повече внимание на лодкостоянките, подчерта Йордан Господинов от БГФИШ, който също присъства на събитието:

"Защото в момента имаме много нерегистрирани обекти, на които спират лодки и кораби. Според българското законодателство, на съоръжения, които не отговарят на изискванията за безопасност, корабите да не спират повече там. В случая повече се случва нещо такова по Северното Черноморие, отколкото по Южното. От нашата асоциация решихме да повдигнем въпроса пред общините, предлагаме дори да вземем някои от пристанищата на концесия или под наем, за да ги ремонтираме". 

По време на заседанието членовете на Комитета одобриха проекта на изменение на Индикативната годишна работна програма за 2024 г., включена в оперативната програма за морско дело и рибарство. Относно приема на документи и сроковете, Йордан Господинов обясни:

"Искахме сроковете малко да се забавят, за да имат време хората да си подготвят документите за кандидатстване. Гласувахме да има два крайни срока – сега във второто тримесечие да има прием за по-малките пристанища, а през четвъртото тримесечие да е за по-големите". 

Оперативната програма дава възможност на сектора да получи до 3 милиона лева за модернизация на риболовния флот. Господинов подчерта:

"Това е от Зелената сделка за декарбонизация, а именно вкарване на енергоизточници, които да отделят по-малко изгорели газове. Това означава подобрение на двигателите, модернизиране на обшивките, използване на такива бои, които имат по-малко триене или пък пластмасата да се смени". 

През днешния ден представители на Комитета за наблюдение на оперативната програма за морско дело е на посещение на рибарското селище "Ченгене скеле".

Чуйте повече в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туристическият информационен център в Несебър ще бъде преместен

Община Несебър изпълнява мисията си да осигури политическа, стратегическа, финансова и иновативна административна среда за утвърждаване на културната идентичност и осъществяване на устойчиво опазване и управление на културното наследство на територията на общината - изключителната световна стойност на Старинен град Несебър. Това стана ясно по време на..

публикувано на 25.11.24 в 17:27

Продължава ремонтът на улици в централната част на Бургас

Община Бургас продължава да ремонтира улиците в централната градска част. Вече е осигурено финансиране за пълната рехабилитация на още три. Това са „Дебелт“, „Оборище“ и „Асен Златаров“. Процедурите по обявените обществени поръчки приключиха и предстои сключването на договор за същинския ремонт. Работата ще започне през следващата година. Ще..

публикувано на 25.11.24 в 16:57

Проучиха местообитанията на защитени видове птици в Сакар

Проучване на местообитанията на защитени видове птици в района на Сакар планина, извършиха горски експерти и орнитолози. Има добри условия за гнездене на защитени видове птици, показа теренно посещение на горски експерти и орнитолози на територията на Сакар планина. По време на посещението, специалистите обходиха горски дъбови насаждения в землището..

публикувано на 25.11.24 в 16:26

Международна младежка конференция в Бургас казва "НЕ" на ксенофобията и антисемитизма

Темата за антисемитизма, ксенофобията, езика на омразата и начините, по които трябва да се води борба с тях ще събере в Бургас младежи от България и Италия, представители на институции, дипломатически мисии и граждански организации.  На 25 и 26 ноември 2024 г. в Експозиционен център „Флора” ще се проведе Международна конференция „Младежи за..

обновено на 25.11.24 в 09:52

Планова техническа профилактика на предавател

Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни днес за района на Елхово. Причината е редовната годишна профилактика на предавателя на честота 106 MHz.  Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно във времето от 9 до 17 часа.  Това може да стане през интернет сайта binar.bg.

публикувано на 25.11.24 в 07:48

Социалната градина за възрастни с деменция "Грижовник 2" работи при пълен капацитет

Социалната градина за възрастни хора с деменция „Грижовник 2“ осигурява грижи на специалисти за още 10 бургазлии с това заболяване. Тя се намира в комплекс "Братя Миладинови" зад бл. 117 от август тази година. Наричат я "Горския грижовник", защото самата сграда е дървена и прилича на горска къщичка. Интериорът вътре е по същия начин с камина, с..

публикувано на 24.11.24 в 17:30

Сдружение "Усмивка" провежда благотворителна кампания в подкрепа на 700 възрастни хора в Бургаско

Сдружение "Усмивка" провежда Благотворителна Коледна кампания в подкрепа на близо 700 възрастни хора в Бургас. Всеки, който желае да помогне може да се включи като дари пакетирани продукти, топли дрехи или да направи парично дарение. Кампанията е под надслов  „ Доброто продължава  –  Да дарим УсмиВка на възрастните хора  в Бургас “, каза..

публикувано на 24.11.24 в 16:00