Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици участваха в обучението „Провери и гласувай!“ в Бургас


Обучението „Провери и гласувай!“ се проведе днес в Бургас. Морският град е последна спирка на инициативата на Бюрото на Европейския парламент в България. Обучението за проверка на факти е насочено към младежите, на които им предстои за първи път да гласуват на европейските избори. По време на събитието беше обсъдено и темата за това защо е важно да упражним правото си на вот и по какъв начин работата на евродепутатите влияе върху страната ни.


На обучението присъстваха младежи от 11-те и 12-те класове на бургаските училища и гимназии. На въпроси като: как проверяват дали дадена информация е достоверна, как се информират и дали се справят с това по-добре от по-възрастните членове на семействата си, те отговориха:  

"Възрастните просто взимат информация от страница, която им излиза в социалните мрежи. Ние младите сме по-любопитни за нещата, които ни интересуват и се ровим по-надълбоко в мрежата, за да разберем истината".

"Имам роднини, които поради строя, в който са живели и приемането на цялата информация за вярна, всеки пост, свързан с някаква идеология, го смятат за крайна истина. Това се проявява и при техните приятели. Има голямо значение времената, в които живее човек и как е израснал и свикнал с подхода към информацията. Дори и възрастните да успеят да отсеят информацията, повечето вярват на медиите, а основните ни медии пречупват информацията политически. Това се дължи на частните им собственици.  Най-големият проблем е, че силните пишат информацията."

"В моето семейство не се гласува - нито майка ми, нито баща ми, баба ми, дядо ми, никой. Политически теми не се подхващат в моето семейство, а аз съм заинтересована. Гласувала съм на едните избори - местните. Сега ще гласувам отново на европейските. Има и този момент, в който родителите ти не ти казват нищо. Роднините ти не ти казват нищо. Информацията ти не идва отникъде и ти сам трябва да си я намериш. В случая аз сама се опитвам да си търся информация. В някакъв момент е доста по-лесно да отсяваш вярното от грешното, защото нямаш това мнение на родители и роднини. Нямаш това влияние". 


Според Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на Европейския парламент, трябва да се правят подобни обучения, защото Европейският съюз непрекъснато е обект на атаки от дезинформация и фалшиви новини. "Как можем да съпоставяме информацията, за да стигнем самите ние до извода кое е вярно и кое не. Мисля, че това е едно полезно качество, способност, което в крайна сметка младите хора до голяма степен имат, израствайки в свят, който е много силно дигитализиран. Това е нашето шесто обучение и финално такова. Задават ни всякакви въпроси - от историята на Европейския съюз и на европейската интеграция, през конкретни казуси, които са свързани с европейското законодателство, през конкретни членове на Европейския парламент", обясни той. 


Според Дафина Кандова, журналист от платформата factchek.bg, младите хора имат добре развито критично мислене. "Успяват много добре да разпознаят дезинформация в социалните мрежи и може би по-добре дори и от техните родители. От тези обучения, ние сме по-скоро впечатлени от това какви хора срещаме, колко са запознати. Вълнуват се от това как да разпознават дезинформация. Може би не са толкова запознати с политически теми, с политическия живот. Това е нормално за млади хора. Това не е идеята на обучение, а по-скоро да се отсява семето от плявата в каквато и да е информация. Човек трябва най-напред да си задава въпроса откъде идва информацията, с каква цел тя най-вероятно е била разпространена, къде се разпространява. Такива основни въпроси, които всеки журналист си задава, но е хубаво и всеки човек, който чете информация онлайн.  Особено при положение, че вече често се информираме от социалните мрежи, а не толкова от медиите", коментира тя.  


След около месец в Бургас, предстои среща на участниците в проекта „Училища посланици на Европейския парламент“ 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Карнобат ще заседава борда на Програмата по трансгранично сътрудничество

В Карнобат следващата седмица ще заседава стратегическия борд на Програмата по трансгранично сътрудничество с Турция. По-голямата част от общините в Бургаско, Ямболско и Хасковска области участват със свои проекти. Очаква се всеки момент да бъдат подписани договорите и да започне тяхната реализация, посочи кмета на Карнобат Георги Димитров. "Ние..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

Предлагат улица в Бургас да носи името на д-р Желю Желев

Улица в Бургас да носи името на първия демократично избран президент д-р Желю Желев. Документацията за това е внесена от заместник кмета с ресор култура Диана Саватева до председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. В писмото си Саватева информира, че вече е изготвен и е влязъл в сила ПУП в района на новия жилищен комплекс „Хоризонт“, а улицата..

публикувано на 08.02.25 в 11:00

Сливенският митрополит предлага в ямболските училища да се преподава вероучение

От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение“ предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват  делегираните  на учебните заведения бюджети. Възможностите за преподаване на „Вероучение“ бяха обсъдени на среща между..

публикувано на 07.02.25 в 16:55

В Созопол изграждат инсталация за преработка и рециклиране на отпадъците

Първа копка бе направена в Созопол за изграждането на две нови инсталации за преработка на отпадъците и тяхното рециклиране. Площадка №4 на депото остана единствена незаета от отпадъците, генерирани в трите клетки в период от 17 години от трите туристически общини Созопол, Царево и Приморско.  На днешната церемония бе направена ритуална копка..

публикувано на 07.02.25 в 16:00
Senan Mollov / FB: Born in Sliven

Кметът на Сливен: Битакът няма да бъде местен

Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен.  Единствената промяна е, че площта на депото на общинския превозвач „Пътнически превози“, което граничи с частния имот, където се провежда битака,  вече..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Над 1 милион къса контрабандни цигари задържаха на МП Лесово

Митническите служители на Митнически пункт Лесово задържаха голямо количество от 1 034 000 къса (51 700 кутии) контрабандни цигари, укрити в товарен автомобил. Турският шофьор е карал колети  с групажна стока от Турция за Германия, Нидерландия и Великобритания. При митническата проверка със специализирана рентгенова апаратура инспекторите маркират..

публикувано на 07.02.25 в 11:00

Предлагат ваучерите за храна да станат до 300 лева

Максималната месечна стойност на ваучерите за храна да се увеличи от 200 на 300 лева предлагат от Асоциацията на операторите на ваучери. Предложението идва от работодатели и служители и вече е внесено в парламента. По този начин ще се запази покупателната способност на българските служители и работници, посочи Таня Обущарова от сдружението и се..

публикувано на 07.02.25 в 09:30