В първия ден на XXVI издание на на Националния фестивал на детската книга в Сливен бяха обявени носителите на на Националната награда „Константин Константинов“ за принос в детското книгоиздаване за 2024г.. Председател на журито е Луизина Савкова, началник на отдел „Регионални дейности“ към в Министерство на културата, която обяви имената на призьорите в различните категории.
В категория „За цялостен принос“ наградата се присъжда на Цвета Брестничка, в категория „автор“бе отличен Благой Д. Иванов, а наградата в категория „Илюстратор“ е за на художничката Елена Жаблянова.
Националната награда „Константин Константинов“ - за принос в книгоиздаването за деца е учредена през 2004г. от Министерство на културата, Национален център за книгата, Регионална библиотека „Сава Доброплодни“- Сливен и Община Сливен. Връчва се в рамките на ежегодно провеждания през месец май в гр. Сливен Национален фестивал на детската книга. Наградата включва пластика, диплом и парична сума в четири категории: голяма награда за цялостен принос и награди за: издателство, автор, илюстратор. Първият носител на наградата за цялостен принос е поетът Валери Петров, a за издателство – ИК ”ФЮТ”.
Категория “За цялостен принос”
Цвета Брестничка е родена през 1963г. в гр. Чирпан. Завършила е Руска филология в Софийски университет “Свети Климент Охридски”.
През последните 13 години работи активно в „Асоциация Родители”, като заема последователно длъжностите изпълнителен директор и председател на Управителния съвет.
Автор е на 4 книги за възрастни и на 15 книги с приказки в стихове за деца: Поредицата от девет книги в стихове “Във Вълшебната гора” /2005-2020г./ и на книгите: „Небивалици с буквите от А до Я” /2020/, „Приказка за малката лопатка“ /2022/; на приказните поеми „Меченцето Оги разглежда света“ /2022/ и „Раче юначе” /2023/; на приказките „Истории с крачета“ /2022/ и „Костенурко иска да лети /2023/ и на книжката със забавни стихове за най-малките „Пляс-пляс ръчички! Троп-троп крачета!“ /2024/.
Цвета Брестничка работи активно и за популяризиране на литературата за деца: през 2020 и 2021г. е Програмен директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи; инициатор и съорганизатор е накампанията „Едно дете чака магия. Стани магььосник – подари му книга“ насочена към деца в неравностойно положение.
Носител е на редица награди: Литературната награда „Перото“ в категория „Детска литература“ за книгата “Небивалици с буквите от А до Я“ /2020/, Награда „Златен лъв“ – за най-добър издателски проект за същата книга /2020/, Националната награда „Константин Константинов“ - за принос в детското книгоиздаване в категория „автор“ за книгата “Истории с крачета“ /2023/ и др.
Категория “Автор”
Благой Димитров Иванов е роден на 8 юли 1980г. в гр.София. Завършил е Кинознание в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2004г. като дипломната му работа е фокусирана върху историята на филмовите зомбита.
Благой Иванов е писател, кинокритик, редактор и издател, копирайтър, репортер, сценарист, водещ, заместник-главен редактор на списание „Фентъзи Фактор“ и вестник „Седмичен DVD преглед“, PR в издателство „Изток-Запад“. Един от основателите и редакторите е на издателство „Deja Book“. Автор е на сборниците: публицистичният „Добрите, лошите и грозните“(2017), жанровият „Трансформации“(2018) и комиксовият „Седем градски гряха“(2019), който създава заедно с художника Петър Станимиров, както и на романтичния психотрилър „Мазето“/2020/. Автор е на две книги за деца: „Плюшеното приключение“/2021/ и „Тринайсет чудовища за Хелоуин“/2023/.
Националната награда „Константин Константинов” за принос в детското книгоиздаване за 2024г., в категория „Автор” получава за книгата „Тринайсет чудовища за Хелоуин“ (Издание на ИК „Orange Books“, 2023г.).
Категория “Илюстратор”
Елена Жаблянова е родена през 1975г. в гр. Монтана. Завършила е Национално училище за изящни изкуства „Илия Петров“ - София и специалност “Анимационна режисура” в Нов български университет при проф. Анри Кулев.
Повече от двайсет години илюстрира учебници, помагала и учебни комплекти за издателство „Просвета“. Занимава се и с живопис, авторски проекти и художествена илюстрация. Основно работи като илюстратор на детски книги.
Създала е няколко авторски проекта: Поредиците за „Меги“, „Маурко“, „Миро и Ета“, „Али и пеперудите“. Илюстратор е и на книгите: „Шум в гората“, „Патиланци. Първи сняг“, „Патиланци. На пързалката“, „Патиланци. Патиланско царство“, „Помощницата на Дядо Коледа“, „Зимна приказка“, „Коледунка“ и др.Работи с издателствата „Просвета“, „Хрис“, „ПАН“, „Жанет 45“, „Timelines“, „Така започна всичко“, „ЛогоТера“. През 2020г. печели голямата награда на Биенале на българската илюстрация. През 2024г. нейна илюстрация е включена в широкия списък като финалист за VIRTUAL ILLUSTRATORS WALL на фестивала в Болоня, Италия.
За шеста поредна година се присъжда и награда на детско жури в категория „Автор”. Детското жури определи за носител на наградата писателя Никола Райков за книгата му „Най-най-голямото приключение на малкото таласъмче”/2023/.
Никола Райков е роден на 21 юни 1981г. в гр.Стара Загора. Завършва Информационни технологии в гр.Чикаго /САЩ/ като по време на следването си поддържа сайт за кино рецензии върху американското кино, пише кино прегледи на телевизия ММ и др. Веднага след дипломирането си се завръща в България. Райков пише статии, разкази и повести, режисира и монтира документални и рекламни клипове и филми, работи в областта на графичния дизайн. Автор е на книги-игри и настолни игри за деца: „Голямото приключение на малкото таласъмче” (2013), нейното продължение- „Още по-голямото приключение на малкото таласъмче” (2014), „Добросъците” (2016), „Приказка от два свята” (2018), „Добросъците: невидим свят“ (2019), "Таласъмски истории" (2019) както и на нейното продължение„Телепорти и отвари“(2020), "Дугулите и вълшебното листо" (2021), „Сказание“ (2021), „Страната на чудесата“ (2022). През 2023г. излиза най-новата му книга „Най-най-голямото приключение на малкото таласъмче”. Електронните издания на книгите му се превеждат от доброволци по цял свят, а „Голямото приключение на малкото таласъмче“ е публикувана в Латвия и Китай. Правата за цялото му творчество са откупени в Китай. Никола Райков е учредител на фондация „Таласъмче", която реализира проекти за свободно споделяне на иновативните приказки-игри. Носител е на редица награди, между които Националната награда „Най-добър детски фантаст за 2013-2014″, на Националната награда „Константин Константинов" - за принос в детското книгоиздаване, категория „Автор“ (2015), на наградата „Бисерче вълшебно“ в категория „Иноватори“ (2017) и категория „Изследователи“ (2019) и др.
Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука. Помощник‐режисьори на постановката са Лина..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..
Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в Културен дом НХК. Съботният ден стартира с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния филм „ Чебурашка “,..
Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ беше открита днес в Историческия музей на Бургас. Ретроспективната експозиция, представена чрез фотографии и тематични предмети, гостува от Националния паметник музей „Шипка-Бузлуджа“. Снимките разказват за историята на паметника през изминалите..
Община Болярово и читалище “Възраждане“, съвместно с Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН) обявява конкурса рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът има за цел да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора..
Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват..
Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на филма „Геймър“...
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и..