Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хотелиери и украинци на протест в "Сл. бряг" заради забавени плащания

архив
Снимка: БНР

 9 390 000 лева е общата сума, която трябва да бъде изплатена на хотелиерите, дължавните, общинските и ведомствените бази по Програмата за хуманитарно подпомагане на украниците в периода от месец ноември до февруари тази година. Това заявиха от министерството на туризма. Предвижда се средствата да бъдат изплатени по спешност след решение на Министерския съвет. На този етап няма информация кога предложението за одобряване на помощта ще бъде разгледано от служебния кабинет.

Хотелиери и украински бежанци се събраха днес на символичен протест в Слънчев бряг. За пореден път държавата забавя с месеци плащанията към частните собственици за издръжката на украински бежанци по Програмата за хуманитарно подпомагане на хората бягащи от войната.

От месец ноември миналата година държавата е спряла плащанията по програмата, а преди това са изплатени частично вложените от хотелиерите средства. 

Най-голяма част от пристигналите и останали в страната ни украински бежанци са настанени в държавни и частни почивни бази по Южното Черноморие. Само в курортния комплекс „Слънчев бряг“ има над 5 хиляди украински граждани, които са настанени в близо 100 хотела. Проблемът със забавените плащания за издръжката им не е нов. Периодично хотелиерите напомнят, че са безлихвени кредитори на държавата, като финансират сами престоя на украинските бежанци в страната ни.

"Проблемът е липсата на плащане или забавено такова 9 и повече месеца. Разбирате, че няма как да издържим. На украинците много трудно може да бъде обяснено, че трябва да освободят хотелските бази. Много голям процент, над 90% нямат домове. Те няма къде да се върнат", каза хотелиерът Елена Андонова.

Над 800 хиляди лева са средствата, които очаква от държавата Виолета Галева. Тя е  собственик на хотел в "Слънчев бряг". 200 украински бежанци има настанени в базата.

"Това са от ноември месец до настоящия момент ние пари не сме получили от програмата. Нито можем да изгоним хората, нито можем по същия ред да работим. Затова искаме нормална комуникация с нашето министерство. Почти всички колеги са на кредити, но това не е коректно от страна на държавата да взимаме ние кредити, за да може да кредитираме безлихвено държавата. В крайна сметка вършим някаква работа, която е в интерес на всички", категорична е Виолета Галева.

 500 хиляди лева е вложил в издръжката на украинските бежанци хотелиерът Красимир Белорешки. 

"Съгласете се, че няма бизнес в света, който да оцелее 8-9 месеца без да получава нужното възнаграждение. В един момент, в знак на протест, ще фалираме и ще затворим тези хотели с всичко, което се намира вътре в тях", каза Красимир Белорешки. 

Наталия е пристигнала преди една година в страната ни от Запорожка област. Тя, както и други украински бежанци няма къде да се върнат.

"Ние пристигнахме за месец, два, за да си отдъхнем от войната, но се наложи да останем тук. Днес съм тук защото съм на 72 години, не мога да работя. Искаме да ни оставят още малко време в хотелите по програмата, защото да се върнем е много сложно. Огромно благодаря, че България поддържа украинците и разбира нашето положение. Огромно благодаря!".

Хотелиери питат още и какво е бъдещето на програмата за хуманитарно подпомагане на украинските бежанци, защото тя трябва да приключи през месец юли. Да не се окажа на края, че в разгара на сезона хотелите им ще останат празни. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Обс Динко Цъцаров

За втори път Общинският съвет в Средец каза „Не“ на фотоволтаици край Дюлево

На извънредна сесия Общинският съвет в Средец прегласува решението си срещу изграждането на голям фотоволтаичен парк в землището на село Дюлево на площ от 6 000 декара след като областният управител на Бургас Владимир Крумов го върна заради неточности и противоречия.  С първия вариант, приет след Общо събрание на жителите на Дюлево, се..

обновено на 20.08.25 в 19:24

Четиринадесет души с хранително натравяне след сватба в село Филаретово

Четиринадесет души са приети в сливенската болница със стомашно чревни оплаквания и висока температура, след сватбено тържество в село Филаретово, община Котел, съобщиха за БНР от МБАЛ „Д-р Иван Селимински“. По-рано днес, чрез сайта си Българската агенция за безопасност на храните съобщи, че на тържеството на 17-ти август са присъствали над 750..

публикувано на 20.08.25 в 17:43

България разреши експедиция в Черно море на турски научен кораб

Министерският съвет на Република България разреши влизането и пребиваването на турския научноизследователски кораб R/V TUBITAK MARMARA в българските морски пространства в периода 5–20 септември 2025 г. Корабът ще участва в международна научна експедиция в акваторията на Черно море. Експедицията е част от проекта „Оценка на токсините и свързаните с..

публикувано на 20.08.25 в 17:30
Снимката е илюстративна

Затруднено е движението по пътя Бургас – Царево заради паднало дърво

Временно движението при км 34 на път II-99 Бургас – Царево, в посока Бургас, се осъществява двупосочно в една лента заради паднало дърво на пътното платно. Трафикът се регулира от екипи на "Пътна полиция". Карайте внимателно при преминаване през участъка.

публикувано на 20.08.25 в 16:46

Покрив с фотоволтаици се запали в Сливен (видео)

Пожар на покрив с фотоволтаици на производствен цех на текстилна фирма в Сливен бе ликвидиран за минути от пожарната в ранния следобед. Няма пострадали.  Сигналът за пожара е получен в 14.02 минути. На място са изпратени два екипа на пожарната. Огънят е овладян и ликвидиран за около 20 минути. Работниците са изведени от помещенията на..

публикувано на 20.08.25 в 16:00

Бургас купува терени за бъдещия паркинг на бул. „Мария Луиза“

Планира се изграждането на около 200 нови паркоместа на бул. „Мария Луиза“ в ж.к. „Възраждане“ в Бургас. За целта на предстоящото заседание на 26 август Общинският съвет ще разгледа предложение на кмета Димитър Николов за закупуване на необходимите терени. Правят паркинг на булевард "Мария Луиза" на мястото на старите сервизи Проектът е..

публикувано на 20.08.25 в 15:30

По 3 000 лева обезщетение за собствениците на изгорели вили в Българово

Общинска комисия започва опис на щетите, нанесени след големия пожар в Българово. Предстои обстойно да бъдат проверени унищожените от огъня близо четири хиляди декара общинска собственост, както и разрушената общинска инфраструктура. Започна и приема на заявления от пострадалите собственици на имоти във вилна зона "Лозниците". Екипи на..

публикувано на 20.08.25 в 14:30