Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители. 

Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на заснетото, но не е получен отговор. Много са и заключенията да не се посещава българско Черноморие, изразявайки притеснение от видяното:




Твърдение: По българското Черноморие се наблюдава концентрация на медузи 

Воден знак на видеото показва, че то е от най-голямата социална мрежа в Русия - ВКонтакте. При търсене там се оказва, че оригиналът на видеото е публикуван на 22 май от руската телевизия РЕН ТВ със заглавие "Медузы заполонили берега Анапы" ("Медузи напълниха бреговете на Анапа"). Пристанищният град Анапа се намира в Краснодарски край - от "другата страна" на Черно море. 



В публикацията на РЕН ТВ се казва, че жителите на курорта са свикнали с подобни напливи, но въпреки това са изненадани от получената "медуза" от медузи.

За натрупване на медузи по бреговете на Анапа съобщават и други руски медии като "Взгляд", цитирайки РИА Новости. Там се посочва, че според ръководителя на катедрата по водни биоресурси и аквакултура на Кубанския държавен университет Алексей Абрамчук голямата концентрация на медузи в близост до бреговата ивица може да се обясни с действието на активни бури, наблюдавани предишния ден, и с вятъра, който ги концентрира или измива към брега.
По думите на руския учен натрупването на медузи не представлява заплаха за околната среда, тъй като е ежегодно и системно явление в Краснодарския край.

Други руски медии посочват, че става дума основно за широкоразпространената в Черно море вид медуза - ушата аурелия (Aurelia aurita), която е един от най-малко опасните видове медузи за хората.

Дни по-късно - на 4 юни, "Москва 24" също съобщава за отровни медузи по бреговете на Анапа. Телевизионният канал посочва, че според биолозите медузите обичат топла вода и са изтласкани към брега в такова количество заради бури, силен вятър и ниска температура на водата

За информация относно концентрацията на медузи по българското Черноморие се обърнахме към Министерството на околната среда и водите. От там посочват, че до момента в Басейнова дирекция "Черноморски район" (администрация към МОСВ за управление на водите) няма постъпили сигнали от граждани, НПО или други институции за прекомерен брой медузи. 

За това подсказва и един от последните коментари под видеото в TikTok:

Заключение

Твърдението за безпрецедентна концентрация на медузи по българското Черноморие, което се внушава от видеоклип, е НЕВЯРНО. В края на май според руски медии е установена такава концентрация, но по руското крайбрежие на Черно море - край Анапа, Краснодарски край. От българското Министерство на околната среда и водите посочват, че няма сигнали за прекомерен брой медузи по българското Черноморие. 

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Камено става част от стратегическата визия за туризма

Община Камено е включена в стратегическата визия на Министерството на туризма за развитие на Южното Черноморие като туристическа дестинация с акцент върху културното наследство. Това стана ясно при посещението на министъра на туризма Мирослав Боршош в района, където той разгледа средновековния град Русокастро – обект с национално значение. Започна..

публикувано на 07.08.25 в 14:30

5 институции проверяват обекти в Созопол, затвориха пицария без категоризация

Заведение, което работи без категоризация, констатираха контролните органи при масова проверка в Созопол. Представители на пет институции - на Министерството на туризма, Комисията за защита на потребителите, Икономическа полиция, Регионалната здравна инспекция, Националната агенция за приходите и Община Созопол участват в съвместна акция за..

публикувано на 07.08.25 в 14:00

Кабинетът създаде държавно дружество "Магазин за хората"

Правителството създаде държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждането за образуването му беше взето на днешното заседание на кабинета. Дружеството "Магазин за хората" ще осъществява търговия с хранителни и промишлени стоки. Държавните магазини ще предлагат с приоритет продукти от първа необходимост на български производители. Целта на..

публикувано на 06.08.25 в 13:00
Архив

Заради шарка по овцете и козите свикват епизоотичните комисии в Сливенско

В област Сливен и съседните области няма установени огнища на шарка по овцете и козите, но се въвеждат мерки за ограничаване на разпространението на заболяването. Това  е решено на заседание на Областна епизоотична комисия. Една от мерките е забрана за изкупуването на мляко от област Пловдив, за което са уведомени сливенските преработвателни..

публикувано на 06.08.25 в 08:14

Ще развиват туристическия потенциал на община Средец

Министърът на туризма Мирослав Боршош посети археологическия резерват "Деултум " в село Дебелт, който е един от най-значимите обекти в община Средец. По време на срещата с кмета на общината инж. Иван Кичев и местни власти, министър Боршош подчерта важността на развитието на общини с туристически потенциал, които все още не са активно представени на..

публикувано на 05.08.25 в 17:15

Summer Bright Awards отличи в Несебър бизнес, туризъм и култура

Старият Несебър стана домакин на церемонията Summer Bright Awards 2025, която събра представители на българския бизнес, туризъм и култура. Българското национално радио бе основен медиен партньор на събитието, а сред официалните гости присъства генералният директор на БНР Милен Митев. Церемонията се проведе на борда на 85-футова яхта и отличи..

публикувано на 04.08.25 в 17:00

Спад в предлагането на работа

Предложенията за работа във всички сектори през юли намаляват, показва анализът на водещата платформа за онлайн обяви в страната. Според данните от месечния анализ, през юли се отчита спад с 12% или над 5000 работни места по-малко в сравнение с юни. Продължава да се регистрира спад на предложенията за работа и на годишна база, като през юли той е 7%..

публикувано на 04.08.25 в 16:00