„Общините се готвим, само че към настоящия момент сме оставени почти сами да се оправяме. Някои непълноти в Закона за местните данъци и такси и в Закона за управление на отпадъците правят рисково както въвеждането на новите наредби, които трябва да приемат Общинските съвети до края на тази година, така и рискът да бъде предоставена услуга, която да не бъде материално обезпечена поради това, че биха могли да бъдат обжалвани наредбите. Това може да обезсили възможността за внасяне на съответните такси в общинските бюджети. Ние сме задължени да извършим разходите, на услугата, има теоретична вероятност да на можем ресурсно да я обезпечим със средства“, обясни кметът на Карнобат Георги Димитров, който е и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините.
Според кмета на Карнобат, прилагането на метода „замърсителя плаща“ трябва да бъде съобразен със съответните специфики на общините в страната. При някои има повече многофамилни жилища, а при други – еднофамилни. Трябва да се съобрази и по колко души живеят в тях. „Трябва да бъде определена нормата, към настоящия момент предполагаемо към количеството. Това обаче би могло да създаде други дисбаланси. Например, имате един хотел в Поморие или в Несебър. Натоварват се с една сума първо трудна за плащане, второ нереалистична, защото никой не може да каже колко хора ще го ползват този хотел. Много трудни въпроси. Захванали сме с най-трудната реформа за последните 5-6 години. Този въпрос го отлагахме с години. Наредбата дойде, едва ли не в последния момент – февруари –март месец, сега ние трябва да се оправяме с нея до края на годината“, коментира Димитров. Той допълни, че са сформирани работни групи.
Според него, решението на проблема не е в поредното отлагане на мярката. Причината е, че тогава ще се търпят санкции от страна на Европейския съюз, които ще трябва да платят българските граждани. „Искаме по-бързо нормативно решение за някои проблеми. На нас ние необходим безплатен автоматизиран електронен обмен, във връзка със събирането и поддържането на информация. Няма го това към настоящия момент. Липса гаранция основно за плащането на такса „Битови отпадъци“ през първата година на прилагане, защото неминуемо ще има обжалвания, които ще спират изпълнението. Да не говорим за това, че ако Общинските съвети решат, че не могат да вдигат таксите или изобщо не приеме таксата, това би могло да доведе до фалит на Общините. Необходими са промени в Закона за гражданската регистрация, в Закона за етажната собственост“, обясни кметът. Той допълни, че в наредбите липсва достатъчно контрол по отношение на отпадъци като ел. оборудване, опасни отпадъци, препарати, торове, гуми и строителни отпадъци.
Политическата обстановка и липсата на редовен кабинет допринасят за риска много от необходимите промени в законите да не бъдат приети до края на година. „Тези срокове няма как да бъдат забавени, ако искаме пълно реализиране на реформата, защото ние до края на годината трябва да сме приели наредбите, за да можем да направим облагането в началото на следващата година. Вероятно частично някои от проблемите ще бъдат отлагани във времето, но в никакъв случай не бива да говорим за отхвърлени. Тази реформа, така или иначе, трябваше да стане“, допълни Димитров.
Областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова беше удостоена със званието „Почетен гражданин на Община Тунджа“. Отличието ѝ беше връчено от кмета Станчо Ставрев по повод Деня на общината – 22 април. Решението за удостояването с почетното звание е прието единодушно от Общинския съвет в Тунджа. Проф. Нейкова благодари за признанието и доверието,..
Съвместна инициатива на три бургаски учебни заведения събра деца и младежи в пленер с благотворителна кауза. Събитието „Подари усмивка“ се проведе в Експо център „Флора“ и включи участници от детска градина „Вълшебство“, основно училище „П. Р. Славейков“ и Профилирана гимназия за романски езици „Г. С. Раковски“. В пленера се включиха и студенти от..
Ръчно изработени картички с послания за природата и красотата на града представят 525 деца от Бургас в конкурса за детско творчество към Национална изложба на цветя „Флора Бургас“ 2025. Творбите им ще бъдат изложени от 26 април до 6 май в рамките на събитието, организирано от Община Бургас. Конкурсът се провежда в две възрастови групи, а картичките..
Второто издание на къмпинг фестивала Explore the World – Burgas 2025 ще се проведе от 25 до 27 април на Морската гара. Събитието събира любители на свободното пътуване, активния туризъм и живота на открито и ще предложи разнообразни активности, демонстрации и изложбена зона с най-новото в кемпинг оборудването и водните спортове. Фестивалът ще..
Целият католически свят скърби за папа Франциск. В България си спомняме посещението му през 2019 г., което главата на Римокатолическата църква избра да премине под знака на мира. За заупокойна литургия за покойния папа се събра и бургаската католическа общност в храма "Дева Мария Богородица". Тя беше водена от енорийския свещеник отец..
Благотворителен концерт под надслов „ЗаЕДНО за нашите деца“, организиран от Ротаракт клуб Бургас Приморие, ще се проведе на 1 май от 18:30 часа в Културен дом НХК в Бургас. Съинициатори са Инър Уийл клуб Бургас, Ротари клуб Бургас-Приморие и Интеракт клуб Бургас-Приморие. Събитието има за цел да подкрепи Първо и Второ детско отделение на УМБАЛ..
С четири гласа "за" и един "въздържал се" Съветът за електронни медии избра Симона Велева за председател на СЕМ за следващата една година. Тя беше номинирана от Пролет Велкова. Гласът "въздържал се" беше на Галина Георгиева, която отправи редица критики към Велева. В изминалите шест месеца Велева беше изпълняващ длъжността председател на Съвета, след..
Манастирът " Живоприемний източник” край село Голямо Буково е известен с живата вода, която извира от олтара на църквата . Хората твърдят, че тя..
Да изрисуваш самолет, 850 квадратни метра спортно игрище или пък 29-метров калкан на блок. Това са част от проектите на визуалните..
На Международния ден на Земята – 22-ри април по традиция община „Тунджа“ отбелязва своя празник. Общината е създадена през 1987 година и в нея са включени..