„Общините се готвим, само че към настоящия момент сме оставени почти сами да се оправяме. Някои непълноти в Закона за местните данъци и такси и в Закона за управление на отпадъците правят рисково както въвеждането на новите наредби, които трябва да приемат Общинските съвети до края на тази година, така и рискът да бъде предоставена услуга, която да не бъде материално обезпечена поради това, че биха могли да бъдат обжалвани наредбите. Това може да обезсили възможността за внасяне на съответните такси в общинските бюджети. Ние сме задължени да извършим разходите, на услугата, има теоретична вероятност да на можем ресурсно да я обезпечим със средства“, обясни кметът на Карнобат Георги Димитров, който е и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините.
Според кмета на Карнобат, прилагането на метода „замърсителя плаща“ трябва да бъде съобразен със съответните специфики на общините в страната. При някои има повече многофамилни жилища, а при други – еднофамилни. Трябва да се съобрази и по колко души живеят в тях. „Трябва да бъде определена нормата, към настоящия момент предполагаемо към количеството. Това обаче би могло да създаде други дисбаланси. Например, имате един хотел в Поморие или в Несебър. Натоварват се с една сума първо трудна за плащане, второ нереалистична, защото никой не може да каже колко хора ще го ползват този хотел. Много трудни въпроси. Захванали сме с най-трудната реформа за последните 5-6 години. Този въпрос го отлагахме с години. Наредбата дойде, едва ли не в последния момент – февруари –март месец, сега ние трябва да се оправяме с нея до края на годината“, коментира Димитров. Той допълни, че са сформирани работни групи.
Според него, решението на проблема не е в поредното отлагане на мярката. Причината е, че тогава ще се търпят санкции от страна на Европейския съюз, които ще трябва да платят българските граждани. „Искаме по-бързо нормативно решение за някои проблеми. На нас ние необходим безплатен автоматизиран електронен обмен, във връзка със събирането и поддържането на информация. Няма го това към настоящия момент. Липса гаранция основно за плащането на такса „Битови отпадъци“ през първата година на прилагане, защото неминуемо ще има обжалвания, които ще спират изпълнението. Да не говорим за това, че ако Общинските съвети решат, че не могат да вдигат таксите или изобщо не приеме таксата, това би могло да доведе до фалит на Общините. Необходими са промени в Закона за гражданската регистрация, в Закона за етажната собственост“, обясни кметът. Той допълни, че в наредбите липсва достатъчно контрол по отношение на отпадъци като ел. оборудване, опасни отпадъци, препарати, торове, гуми и строителни отпадъци.
Политическата обстановка и липсата на редовен кабинет допринасят за риска много от необходимите промени в законите да не бъдат приети до края на година. „Тези срокове няма как да бъдат забавени, ако искаме пълно реализиране на реформата, защото ние до края на годината трябва да сме приели наредбите, за да можем да направим облагането в началото на следващата година. Вероятно частично някои от проблемите ще бъдат отлагани във времето, но в никакъв случай не бива да говорим за отхвърлени. Тази реформа, така или иначе, трябваше да стане“, допълни Димитров.
БЧК - Бургас, предоставя „топъл обяд“ на 30 социално слаби граждани в обществената си трапезария. Услугата започна в началото на месец октомври и ще продължи до края на годината. Потребителите трябва да си взимат храната от трапезарията на ул. Оборище 95. Обядът включва супа, основно ястие и десерт и е безплатен, съобщи директорът на..
Дамите от Зонта клуб Бургас дадоха старт на кампанията "Рада казва НЕ на насилието" в Морската градина през уикенда. Първата символична инициатива бе боядисването на 2 пейки в оранжево-цвета на кампанията и поставяне на куклата символ на инициативата. Проектът „АЗ съм Рада“ е съвместна идея на Зонта клубовете в България, в партньорство с Национално..
Кампания против домашното насилието срещу жени започна в Бургас. Проектът е под надслов „Рада казва НЕ на насилието ” и в него се включат дамите от "Зонта клуб" Бургас. Рада е “кукла” - символ на кампанията, в оранжев цвят, с поставен на нея QR код и надпис “Кажи НЕ”. QR кода води към приложение „ПОМОГНИ МИ ”, където всяка застрашена жена има..
Временна организация на движението е въведена по ул. „Крайезерна“ в Бургас. Днес от 8 до 18 часа ще се полага асфалтово покритие на локалото платно. Затворен за движение на превозни средства ще бъде участъкът от пресечката за „Авто Карашев“ до фирма „Брод ДА".
Доброволците от инициативата „Бъди човек“ обявиха поредната благотворителна кампания за набиране на хранителни продукти и средства за подпомагане на самотни възрастни хора и многодетни семейства в Ямболска област. Събраните дарения ще бъдат предоставени в навечерието на Рождество Христово. Очаква се в благотворителната акция да се включат над 90..
Традиционното факелно шествие в Сливен по повод 1 ноември – Деня на народните будители беше кулминацията на празника в града на стоте войводи. Представители на местната власт и институциите в града, представителни групи от училищата в Сливен, граждани и гости се включиха в празничната колона. Тя тръгна от „Розова градина“, премина по бул. „Цар..
Днес отбелязваме Архангелова Задушница . По този повод в Бургас ще се проведе общоградско възпоменание за отдаване почит към починалите. В Ямбол организират военен ритуал. Допълнителен безплатен транспорт до Гробищен парк ще има в Поморие и Средец. Възпоменанието в Бургас ще се проведе на площада пред дома на покойника в Гробищния парк от 10 часа...
Доброволците от инициативата „Бъди човек“ обявиха поредната благотворителна кампания за набиране на хранителни продукти и средства за подпомагане на..
Днес отбелязваме Архангелова Задушница . По този повод в Бургас ще се проведе общоградско възпоменание за отдаване почит към починалите. В Ямбол..
Кампания против домашното насилието срещу жени започна в Бургас. Проектът е под надслов „Рада казва НЕ на насилието ” и в него се включат дамите от..