Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходими са промени в няколко закона преди прилагането на модела „замърсителя плаща“ догодина

| обновено на 19.07.24 в 08:15
Снимката е илюстративна.
Снимка: Ани Петрова

В началото на следващата година, страната ни трябва да започне прилагането на новия модел за определяне и събиране на таксата „Битови отпадъци“. Предвижда се той да бъде на принципа „замърсителят плаща“. Страната ни вече няколко пъти отлага тази мярка. Първият отложен срок беше през 2019 година. Все още няма яснота как точно ще се прилага този метод и дали има готовност за финансовата му обезпеченост. Много въпроси остават и за промяната в редица закони. Ако страната ни поиска поредно отлагане обаче, ще трябва да заплати съответните санкции.

„Общините се готвим, само че към настоящия момент сме оставени почти сами да се оправяме. Някои непълноти в Закона за местните данъци и такси и в Закона за управление на отпадъците правят рисково както въвеждането на новите наредби, които трябва да приемат Общинските съвети до края на тази година, така и рискът да бъде предоставена услуга, която да не бъде материално обезпечена поради това, че биха могли да бъдат обжалвани наредбите. Това може да обезсили възможността за внасяне на съответните такси в общинските бюджети. Ние сме задължени да извършим разходите, на услугата, има теоретична вероятност да на можем ресурсно да я обезпечим със средства“, обясни кметът на Карнобат Георги Димитров, който е и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините.

Според кмета на Карнобат, прилагането на метода „замърсителя плаща“ трябва да бъде съобразен със съответните специфики на общините в страната. При някои има повече многофамилни жилища, а при други – еднофамилни. Трябва да се съобрази и по колко души живеят в тях. „Трябва да бъде определена нормата, към настоящия момент предполагаемо към количеството. Това обаче би могло да създаде други дисбаланси. Например, имате един хотел в Поморие или в Несебър. Натоварват се с една сума първо трудна за плащане, второ нереалистична, защото никой не може да каже колко хора ще го ползват този хотел. Много трудни въпроси. Захванали сме с най-трудната реформа за последните 5-6 години. Този въпрос го отлагахме с години. Наредбата дойде, едва ли не в последния момент – февруари –март месец, сега ние трябва да се оправяме с нея до края на годината“, коментира Димитров. Той допълни, че са сформирани работни групи.

Според него, решението на проблема не е в поредното отлагане на мярката. Причината е, че тогава ще се търпят санкции от страна на Европейския съюз, които ще трябва да платят българските граждани. „Искаме по-бързо нормативно решение за някои проблеми. На нас ние необходим безплатен автоматизиран електронен обмен, във връзка със събирането и поддържането на информация. Няма го това към настоящия момент. Липса гаранция основно за плащането на такса „Битови отпадъци“ през първата година на прилагане, защото неминуемо ще има обжалвания, които ще спират изпълнението. Да не говорим за това, че ако Общинските съвети решат, че не могат да вдигат таксите или изобщо не приеме таксата, това би могло да доведе до фалит на Общините. Необходими са промени в Закона за гражданската регистрация, в Закона за етажната собственост“, обясни кметът. Той допълни, че в наредбите липсва достатъчно контрол по отношение на отпадъци като ел. оборудване, опасни отпадъци, препарати, торове, гуми и строителни отпадъци.

Политическата обстановка и липсата на редовен кабинет допринасят за риска много от необходимите промени в законите да не бъдат приети до края на година. „Тези срокове няма как да бъдат забавени, ако искаме пълно реализиране на реформата, защото ние до края на годината трябва да сме приели наредбите, за да можем да направим облагането в началото на следващата година. Вероятно частично някои от проблемите ще бъдат отлагани във времето, но в никакъв случай не бива да говорим за отхвърлени. Тази реформа, така или иначе, трябваше да стане“, допълни Димитров. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До село Окоп пожарът е под контрол, борбата с огъня в Ямболско продължава

Постепенно се нормализира ситуацията около населените места в Ямболско, в близост, до които и в момента продължават да горят пожари. Няма пряка опасност за къщите в селата. В овладяването на огнената стихия се включиха над 15 противопожарни екипи, тежка верижна техника  и два военни хеликоптера. Потушаването на пожарите продължава.  Над..

публикувано на 23.07.25 в 23:12

Затварят за движение две улици в Бургас заради ВиК ремонт

Във връзка с подмяна на канализационната мрежа по бургаската ул. „Емил Де Лавеле“, от 9 часа в четвъртък (24 юли) до 9 август се въвежда временна организация на движението на автомобили. Затваря се за превозни средства участъкът от ул. "Георги Шагунов " до ул. "Доктор Нидер".  Част от ул. „Кавала“ също ще бъде затворена заради ВиК ремонт. От 9:30 до..

публикувано на 23.07.25 в 21:30

Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница

Все още не е овладян пожарът, пламнал вчера между боляровските села Стефан Караджово, Камен връх и Денница. Заради опасност от навлизане на огъня в село Камен връх областният управител  Николай Костадинов задейства системата за ранно предупреждение BG-ALERT. В борбата в огъня са включени и два военни хеликоптера. Подробности от кореспондента ни Даниела..

публикувано на 23.07.25 в 16:48

Здравният министър разпореди проверка за смъртта на 11-месечното бебе от Поморие

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..

публикувано на 23.07.25 в 16:16

Правителството отпуска средства на общините за поддържане на военни паметници

Правителството одобри  допълнителни трансфери по бюджетите на общини за тази година. Сред тях са Созопол, Сливен и Ямбол. Средствата са за финансово подпомагане  на дейности по ремонт, опазване и поддържането на военни паметници.  Съгласно Закона за военните паметници (ЗВП) военните паметници са публична общинска собственост с изключение на паметниците,..

публикувано на 23.07.25 в 15:46

Етикети с цени в лева и в евро заблуждават потребителите заради оформлението им

Потребителите се заблуждават от начина на представяне на цените в лева и в евро и на условията за продажбата на стоките в магазини, които вече въведоха доброволно двойното обозначаване, коментира основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова . „Хората не могат да се ориентират дали цената е в лева или в евро, особено,  когато..

публикувано на 23.07.25 в 13:30

Отмениха решението за изграждане на фотоволтаичен парк край Дюлево

Общинският съвет в Средец отмени решение на съветниците в общината от 2023-та година за изграждането на огромен фотоволтаичен парк на площ от 6 хил. дка край село Дюлево. Проектът предвижда соларните панели да бъдат поставени върху общински земеделски земи и пасища в непосредствена близост до къщите в селото. На 16-и юни жителите на селото..

публикувано на 23.07.25 в 13:01