На 17 август ще се проведе националния възпоменателен събор Петрова нива през тази година. С разнообразна програма ще бъдат отбелязани 121 години от Илинденско - Преображенското въстание.
Съборът се провежда под почетния патронаж на Президента на Република България Румен Радев.
Организатори на честването на Петрова нива са Община Малко Търново, Съюза на тракийските дружества в България и Регионален съвет на тракийските дружества в Бургас.
През деня са предвидени разнообразни събития - научна конференция на тема „Тракийският научен институт – изследовател и пазител на тракийската памет“, туристически поход от Петрова нива до село Стоилово, изложба на стари оръжия, участвали в Илинденско-Преображенското въстание, танцова обиколка из България с изпълнения на фолклорни танцови клубове и др.
Кулминацията ще е вечерта с традиционната заупокойна молитва в памет на загиналите преображенци в храм-костница „Света Петка“, провеждане на възпоменателното церемония и тържествена заря-проверка.
Празничният концерт ще е с участието на странджанските народни певци: Манол Михайлов, Жечка Сланинкова, Костадин Михайлов, Ирена Станкова, Лазар Налбантов, Стойко Василев и оркестър „Жарава“.
ПРОГРАМА:
На 29 юни 1903 г. в м. Пéтрова нива се взема решение за обявяване на Илиндeнско-Преображенското въстание. В конгреса участват над 300 души делегати, войводи, четници. За Главно боево тяло на въстанието са избрани Михаил Герджиков, кап. Стамат Икономов, Лазар Маджаров, а за началник на всички въоръжени сили – Георги Кондолов.
Въстанието в Странджа избухва на 6 август - ден Преображение Господне.
За няколко дни Странджа е освободена и се провъзгласява Странджанската Република. Цели 26 дни трае епичната борба на няколко хиляди зле въоръжени въстаници срещу 40-хилядната редовна турска армия и безчислен башибозук. Заревото на пожарите надвисва над планината – изгорени са над 60 села, хиляди старци, жени и деца са избити или отвлечени.
През 1958 г. по инициатива на Тракийските дружества в България на поляната, където е проведен конгреса е построен паметник в памет на загиналите герои. Зад паметника е вградена костница, където са преместени костите на войводата Георги Кондолов, който умира в едно от първите сражения.
През 2003 година в чест на 100-годишнината на въстанието е построена църква, наречена Света Петка. На Петрова нива има музейна експозиция с експонати (снимки, оръжия, документи) от освободителните борби на българите от Тракия и Македония.
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
Разрешението за отсичане на 72 дървета по бургаските улици „Оборище“, „Асен Златаров“ и “Кирил и Методий“ е потвърдено от Върховния административен съд..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
16-годишният Иван Чакъров от Бургас стана първи на плувния маратон, провел се в Созопол. Стартът му се забави, заради големия брой участници. 89 любители и..