Гроздоберът в Бургаско е започнал няколко седмици по-рано от обичайното, каза председателят на регионалната лозаро-винарска камара Бургаска Южночерноморска Антон Полукчиев.
Производители берат белите сортове – мускат отонел, совиньон блан и шардоне.
Голямата суша в региона е довела до бързо зреене, натрупване на захарите, но въпреки това на места гроздата са доста добри, уточни експертът. Той посочи, че определено се очаква повишаване на цената на гроздето:
„Завишаване на цените ще има – от 25 до 30%, заради това, че в самите масиви гроздето е по-малко, по-нисък добив от миналата година се очаква.“
Ние ще продължаваме да изискваме отношение от страна на държавата, категоричен е Полукчиев, който поясни, че при внос на много по-евтино грозде от чужбина /за пример той даде Румъния, където продукцията е по-достъпна/, страдат родните производители:
„Трябва да се направи един анализ и съответно да може да се изисква от държавните регулиращи органи да бъдат поставени нашите гроздопроизводители на същата начална позиция, както е например румънската.“
Антон Полукчиев определи раздадената „украинска помощ“ на производителите като „глътка свеж въздух“ и подчерта, че вносът на чужда продукция между европейската общност е напълно нормална:
„За момента не съм чул да има нерегламентиран внос на такава суровина в страната.“
Припомням, че в края на юли представители на лозаро-винарската камара в Поморие излязоха на протест срещу наредбата на Министерството на финансите от миналата година.
Тя ги задължава веднъж да претеглят събраното грозде директно в лозовите масиви, а втори път да го претеглят на кантарите в данъчните складове на предприятията за преработка:
„Това е един допълнителен товар за производителите. Допълнителни разходи, нужда от повече хора и работна ръка. Те трябваше да се организират, за да могат да изпълнят наредбата и те я изпълняват.“
За момента от бранша не планират протести, но Полукчиев отбеляза, че първо ще се събере продукцията и след това ще проследят предложението на Камарата.
И един въпрос, който „тормози“ производители на грозде – има ли България винена карта?
„България има винена карта, но с тези регламенти и с това отношение към самите гроздопроизводители, страната все повече и повече загубва облика си, тъй като много от тях почват да се отказват да гледат винени лозя. И ако продължат производителите на вино да разчитат на внос от съседни европейски държави, тогава вече за каква карта говорим…за какъв тероар?!“
Чуйте повече в звуковия файл:
Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи. Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната. В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина..
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от..