60 души от Бургаска област са вписани в регистър на хората с редки заболявания към момента. Попълването му продължава. Идеята за създаването му е на бургаския екип на Българската Хънтингтън Асоциация.
От няколко месеца клонът на организацията в Бургас реализира проект „Активно приобщаване и достъп до заетост на хора с редки болести и техните семейства“ по програма „Развитие на човешките ресурси“.
Социални работници и психолог им помагат да намерят своето място на пазара на труда, провеждат и психологически консултации.
В България няма регистър на хората с редки заболявания. Предварителните данни сочат, че засегнати са над 400 000 души и техните семейства. Над 20 000 се предполага, че са в Бургаска област. Самите редки заболявания и увреждания в света пък са над 6000. Чрез регистъра работата и подкрепата за тези хора ще е по-ефективна, казва Анелия Атанасова, социален работник и част от бургаския екип:
„Молим пациентите да ни информират дали имат рядко заболяване, ако имат - какво е то, дали техни близки са с рядка диагноза и каква е тя, за да ги впишем в регистъра. Тази информация ни е нужна, за да планираме работата си в подкрепа на хората с редки заболявания в следващите месеци и години“
По проекта в помощ на хората с редки заболявания се предоставят безплатни психологически консултации, оказва им се съдействие за намиране на работа и при контакти с институции.
„В момента по-голямата част от потребителите ни са хора с редки заболявания, имаме и няколко човека, които са обгрижващи. Потребителите са предимно млади хора. Има хора с трудов стаж зад гърба си, има и такива, които са без почти никакъв. Опитваме се да им съдействаме. Предоставяме психологически консултации, ежемесечни групови психологически консултации - групи за споделяне и опит. Също групова и индивидуална подкрепа за търсене и намиране на работа, съдействаме при контакти с институции, посредничим пред организации и работодатели“, посочва Атанасова.
Към момента помагат на хора от Бургас, Карнобат, Несебър и Созопол, но оперират на територията на цялата област.
Освен с потребители с редки заболявания, асоциацията в Бургас работи с хора с диагноза множествена склероза, както и с родители на деца с аутизъм или Синдром на Даун.
Всички дейности по проекта са безплатни.
Основните проблеми на хората с редки болести са свързани с ранната диагностика, лечение, социална подкрепа и риска от социално изключване, категорични са от асоциацията. Според тях е необходима намеса и финансиране от страна на държавата, респективно от Здравната каса за провеждане на генетични тестове и последваща терапия на болните.
Офисът на Българската Хънтингтън Асоциация в Бургас е на ул. „Цар Калоян“ 24 (до пазар „Краснодар“), може да се свържете с екипа и чрез създадените профил и група във фейсбук.
Повече чуйте в звуковия файл:Парична вноска в размер на 11 580 940,00 лева гласува Министерският съвет за „Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Пантелеймон" в Ямбол. Така се увеличаване капиталът на търговското дружество и на акционерното участие на държавата в капитала. Средствата ще се разходват за индексиране на цената на договора от 2021 г.; допълнителни..
Димитър е нормално 15 - годишно дете, което мечтае да стане графичен дизайнер . За да сбъдне мечтата си, обаче, той преминава през сериозни житейски изпитания. Митко е роден с наследствено заболяване - мускулна дистрофия . Заболяването е нелечимо и за да води нормален живот, той е на непрекъсната терапия. Мускулната дистрофия..
12-годишната Елза Дадурян от Бургас се нуждае от спешна трансплантация на бъбрек. Момичето е пациент на Диализен център „Нефролайф“- единственият център в Бургас, който провежда диализа за деца, където от около месец преминава през процедури. Специалистите са оптимисти относно нейната реакция към лечението, като тя понася добре процедурите и е в..
Предстоят почивни дни, през които може да се наложи търсенето на медицинска помощ. УМБАЛ Бургас информира жителите и гостите на града с пожелание да не им се налага да се възползват от тези съвети. - В празнични и неработни дни, както и нощем, личният лекар трябва да осигури заместник. Повечето лични лекари сключват договори с медицински заведения,..
Домашен социален патронаж Бургас въвежда от началото на 2025 г. иновативната дигитална здравно-социална услуга – „телеасистенция“ или „дигитален асистент“. Новата услуга ще надгради телемедицинските услуги, които Община Бургас предлага на възрастните, болни и самотни хора от 2 години. Дигиталният асистент представлява всъщност „умна гривна“, която ще..
За броени часове бе разпродаден първия тираж на благотворителния календар на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас. Със средствата ще бъде закупена лампа за фототерапия, която се използва за лечение на физиологична жълтеница. Такава развива всяко второ новородено. Календарът се отпечатва за пети път. Кампанията подкрепи бургаският народен..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна засилени проверки в страната по повод предстоящите празници Коледа и Нова година, в периода до 1 януари 2025 година. Те обхващат ще обекти за производство и търговия на едро и дребно, заведения за обществено хранене, пазари и борси, коледни базари, както и такива в търговски центрове,..