С демонстрации продължи вторият ден от конференцията по „Спешна медицина при бедствени ситуации, тероризъм и тежък травматизъм“. Организатори са Съюзът на парамедиците в България и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, със съдействието на Община Бургас. Лекари, парамедици, експерти по контратероризъм, спасители и доброволни формирования от страната и чужбина участват в различни симулации. Една от най-ефектните бе освобождаване заложници при терористичен акт.
"С оглед на сегашната геополитическа обстановка подобни учения са нужни, за да сме готови за всякакви терористични действия бедствия и аварии.Правим това учение с оглед стиковане действията между различните организации ангажирани в аварийно-спасителните дейности", каза проф. д-р Христо Бозов, ректор на университет Проф. д-р Асен Златаров".
Д-р Теодор Цанков парамедик има опит с масови инциденти. Бил е сред първите помагали на пострадали при голяма катастрофа на АМ "Тракия".
"Подобни учения са изключително нужни, тъй като страната ни няма още голям опит. Видяхме колегите от Турция и какво се случва при едно тежко земетресение. Ние нямаме още опита и готовността за реакция при подобно събитие. Затова правим всичко възможно да консолидираме всички структури, да помогнем при един такъв кризисен момент", подчерта д-р Цанков от Съюза на парамедиците у нас.
Екатерина Ковачева е доброволец планински спасител и председател на сдружение "Кучета за търсене и спасяване". Тя и кучето й Чада участваха в спасителна акция с търсене на пострадал в трудно достъпни места. Според нея най-важното за тези, които искат да се занимават с това е водача преди всичко да има голямо сърце.
"А качествата много зависят от подготовката на кучето и отношението на водача към него, за да е мотивирано да спасява хора. Ние използваме техния ловен инстинкт, но не търсим дивеч, а хора, а с цел спасяване на човешки животи", обясни Ковачева.
Демонстрации имаше и по оказване на помощ на пострадал при катастрофа. Парамедици, полицаи и пожарникари трябваше да срежат режат автомобил, за да спасят пострадалия, за покажат „златен стандарт“ на действията при подобни тежки ситуации.
Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена. Общината не влиза в спор с..
Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..
Община Несебър започна реализацията на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Несебър“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027, съфинансиран от Европейския съюз. Целта е да се подобри достъпът до здравно-социални грижи за самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания, които не могат да се обслужват сами. Ключов..
Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ бе открита днес до Часовника в центъра на Бургас. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването kd морското биоразнообразие. Нейни организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и „За нашето море“...
Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който се преминава през жарава с боси крака, а танцуващите носят иконата на двамата светци. Нестинарството се практикува в основно странджанските села, които попадат в територията на Сливенска епархия...
Община Бургас ще поиска от държавата терен за изграждането на културно-исторически комплекс „Археологически и термален парк Акве калиде – Бургаски минерални бани“. Това стана възможно след като на последната общинска сесия бургаските съветници подкрепиха предложението на кмета Димитър Николов. Проектът включва три основни зони – археологически парк,..
Бургаският квартал „Лозово“ ще отпразнува 105 години от своето основаване тази неделя – 25 май. По повод юбилея е подготвена пъстра програма с музика, песни, танци и спортни активности, която ще събере жителите и гостите на квартала. Празничният ден ще започне в 9:30 часа на стадиона в „Лозово“ с безплатна тренировка по Табата. Заниманието ще бъде..
На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. В Странджа този ден се свързва с нестинарските игри,..
Центърът за психично здраве „Проф. д-р Иван Темков“ в Бургас вече е собственост на Общината. Това съобщи кметът Димитър Николов по време на днешната..
Пожар засегна почивна станция "Велинград" в местността "Косата" край Поморие. Изгорели са пет бунгала, разположени на брега на морето, съобщиха от Община..