Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лек ръст на безработните в Бургаско, търсят се хора с техническо образование

Снимка: БГНЕС

Повишение на регистрираните безработни отчитат в Дирекция "Бюро по труда" - Бургас в първия месец на годината.  Освободените са най-вече от отраслите търговия и преработваща промишленост. Сред заявените работни места най-много са за работници без квалификация, търсят се хора с техническо образование, инженери и специалисти, познаващи механиката и електрониката на машините. 

5,43% е нивото на безработица в Бургаска област в края на декември, показват данните на Дирекция Бюро по труда. Равнището е различно в отделните общини в региона, посочи директорът Татяна Николова:  

„Най-ниско е в община Бургас- 2,95%. Най-високо е в община Руен -15,56%  следвана от община Средец -10,97%, община Сунгурларе е  12,95%“

Регистрираните безработни в областта през 2024 г са 3 376 души. Броят им е с 33-ма повече спрямо предходната година, когато са били 3 343-ма души. Покачване се забелязва и в първия месец на тази година. 

"Най-голям процент на заявените работни места през миналата година е за хора без квалификация, както и инженери с висше образование, машиностроителни, ел. и строителни инженери. Обявени са значителен брой места в сферата на  охранителната дейност и търговията. Постоянно търсене има и на здравни специалисти, лекари, социални работници и шофьори – международни и в градския транспорт"

Тенденцията в производството е за голяма автоматизация, затова и все повече се търсят специалисти, познаващи механика и електрониката на машините. Изкуственият интелект все още не измества професии, отбелязват в Бюрото по труда, като отчитат, че все още продължава търсенето на хора, извършващи физически труд и служители, заети в електронната търговия.

Активиране на пазара на труда се очаква през март с организирането на първите трудови борси за сезонната заетост по Черноморието. Първата е насрочена за 12 март.

Повече чуйте в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Приморско и Китен въвеждат "Синя зона"

Ограничава се отдаването под наем на електрически тротинетки в Приморско. Въвежда се и синя зона, за да се урегулира трафика в Китен и Приморско. За БНР Бургас кметът Иван Гайков обясни причината за новата организация: „Синята зона ще бъде в Приморско и Китен. Това е едно отлагано решение. Нужно е, за да се урегулира паркирането. Това, и буферните..

обновено на 20.06.25 в 16:17

Стефан Караджово ще има модерна детска градина

Детската градина в село Стефан Караджово ще бъде изцяло обновена с финансовата подкрепа на Държавен фонд „Земеделие“. По проекта ще бъдат реализирани енергоспестяващи мерки, включващи: основен ремонт на покрива, подмяна на старата дограма, изграждане на фотоволтаична система, както и подмяна на вътрешната осветителна система с енергийно ефективна...

публикувано на 20.06.25 в 16:30

Пожаро-тактическо учение се провежда в "Аркутино"

В района на местността "Аркутино" край пътя Приморско – Созопол бе проведено пожаро-тактическо учение с участието на служители от Първа РСПБЗН – Бургас, УПЗН – Созопол и РСПБЗН – Приморско. Сценарият предвиди тежка челна катастрофа между два автомобила, при която се тестваха действията на екипите при аварийно-спасителни дейности. Основната цел на..

публикувано на 20.06.25 в 15:30

Проектът за "Лакомата спирка" не е нов и търговците там са наясно

Проектът на община Бургас за "Лакомата спирка" в к-с "Меден рудник" не е нов и търговците там са наясно с това, каза главният архитект на общината Тихомир Райчев. Според проекта на мястото ще има озеленяване, парк, зона за спорт, както и търговска площ, която ще се отдава на търговците. Пръв за проблема сигнализира обществения посредник на..

публикувано на 20.06.25 в 13:49

Има или няма поскъпване в Бургас на хранителни стоки

В началото на седмицата стана ясно, че според Националния статистически институт през май е отчетена нулева инфлация. А по данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата продължава спадът в цените на основните хранителни стоки. Според комисията потребителската кошница от 27 продукта за последната седмица е поевтиняла с един лев...

публикувано на 20.06.25 в 12:27

Инициатива събира млади риболовци край Мандренско езеро

Международният младежки културен център – Бургас, СНЦ „Клуб по спортен риболов Гларус“, ИАРА и риболовните магазини „Видракс“ и „Амур“ за четвърти път организират състезанието „Млад рибар“. Проявата ще се проведе на 21 юни (събота) от 08:00 ч. на брега на Мандренското езеро, близо до комплекс „Меден рудник“. Състезанието е отворено както за младежи с..

публикувано на 20.06.25 в 11:00

Кампания на НАП и Агенция „Митници“ запозна над 6300 деца с рисковете от дрогата и хазарта

Над 6300 деца в цялата страна са се запознали с рисковете от употребата на наркотици и хазартната зависимост в рамките на обединената кампания на НАП и Агенция „Митници“ „Не сте сами“ през изминалата учебна година. Това съобщиха лицата на кампанията – началникът на отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“ Стефан Бакалов и директорът на..

публикувано на 20.06.25 в 08:30