Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отменя се факелното шествие в Бургас в памет на Васил Левски

| обновено на 18.02.25 в 09:43
Снимка: Община Бургас

Заради лошите метеорологични условия се отменя факелното шествие в памет на Васил Левски.

По традиция на 18 февруари ученици от бургаските училища се включват в организираното от Община Бургас шествие, с което се почита паметта на Апостола на Свободата.

Тази година участие във факелното шествие бяха заявили близо 30 учебни заведения от Бургас.


Шествието трябваше да започне от 18.30 часа от Компаса и да премине по маршрута: ул. „Александровска“ – „Богориди“ – Морската градина – паметника на Левски. То щеше да бъде предвождано от представителния блок на гвардейците от ПГЕЕ „Константин Фотинов“. 

В същия ден, малко преди старта на факелното шествие, в зала „Георги Баев“ на Културен център „Морско казино“ ще бъде открита изложбата „Места за памет“ (1873 – 1937). Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките. Изложбата ще гостува по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" - Бургас със съдействието на Национален музей "Васил Левски" - Карлово и проследява как се изгражда образът на националния герой в периода от първите години след трагичната му гибел до средата на 30-те години на XX в.

На 19 февруари от 11.00 часа пред паметника на Васил Левски ще бъде отслужена заупокойна молитва, след която ще се проведе тържествен ритуал по полагане на венци и цветя в памет на националния герой.

По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възпитаничка на музикалното училище с второ място в Стокхолм

Възпитаничката на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ Антония Кондева се е класирала на второ място във финала на Stockholm International Music Competition (Швеция) сред над 30 фаготисти. В нейната възрастова група първа и трета награда не са били присъдени. Антония Кондева е от класа по фагот на Димитър Маджаров. Ученичката е спечелила и Първа награда..

публикувано на 19.08.25 в 18:30

Ахелой отбелязва годишнина от победата на Цар Симеон I

Навършват се 1108 години от прочутата битка край поречието на река Ахелой. Триумфът на Цар Симеон I над византийския главнокомандващ Лъв Фока през 917 година и до днес е определян като едно от най-грандиозните сражения в европейското Средновековие.  Българският владетел взема лично участие в боевете, начело на тежката конница. Изтласкана..

обновено на 19.08.25 в 17:59

Над 170 петна от нефтено замърсяване в Черно море за последната година

Над 170 петна от изхвърлен нефт и корабно гориво са регистрирани за последната година в акваторията на България в Черно море. Това показва разследване на „Грийнпийс“ – България и SkyTruth, публикувано в интерактивна карта. Общата площ на засечените нефтени замърсявания е 819 кв. км – територия, която е почти два пъти по-голяма от град София и..

публикувано на 19.08.25 в 16:30

Ще приемат заявления за помощи от пострадалите от пожара в Българово

Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ – Бургас ще разкрие утре 20 август, приемна в кметството на Българово. Социалните работници ще консултират хората, пострадали от пожара, и ще приемат заявления за отпускане на помощи. Приемната ще работи от 8:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 17:00 ч. Собствениците на изгорели къщи трябва да представят документ..

публикувано на 19.08.25 в 16:00

В Болярово започна доставка на дърва за огрев

В Болярово започна доставката на заявените количества дърва за  огрев на жителите на общината. Кампанията ще продължи до ноември.  Общината осигурява дърва от собствения си горски фонд на преференциални цени, като мярка в подкрепа на местното население.  В момента тече процедура по заплащане на заявените количества, а доставките се извършват..

публикувано на 19.08.25 в 12:00
Държавен фонд

Стартира приемът на заявления за подпомагане на животновъди по de minimis

От днес стартира приемът на заявления за подпомагане на животновъди и пчелари по помощта  de minimis за 2025 г., съобщават от Министерството на земеделието.  Крайният срок за подаване на документи е 5 септември.  Подпомагането се предоставя с цел преодоляване на негативния ефект от засушаване през тази година. Заявленията за подпомагане се подават..

публикувано на 19.08.25 в 09:00

Ахелой ще отбележи 1108 години от прочутата Ахелойска битка

1108 години от битката край поречието на река Ахелой се навършват на 20 август.  Триумфът на Цар Симеон I над византийския главнокомандващ Лъв Фока през 917 година и до днес е определян като едно от най-грандиозните сражения в европейското Средновековие.  Българският владетел взема лично участие в боевете, начело на тежката конница. Изтласкана към..

публикувано на 19.08.25 в 08:30