Бургазлии излязоха да пазаруват в деня на третия бойкот на търговските вериги, макар мнозинството от анкетираните да подкрепят инициативата за ден без покупки и без банкови транзакции. Част от хората в хранителните магазини и пред банкоматите не знаеха за призива днес.
Пред диктофона ни бургазлии споделиха, че цените на хранителните стоки са високи, повечето подкрепят днешната инициатива да не се пазарува, но част от тях срещнахме именно пред магазини. Не знаеха и за призива да не се извършват банкови операции - да не се теглят или внасят пари и да не се правят преводи и плащания с карта.
"Няма да пазарувам днес, в знак на несъгласие с високите цени в магазините, и не само там, и в аптеките, и в банките"
"Подкрепям бойкота, но взех нещо, което само оттук мога да купя за майка ми"
"За съжаление трябва да се пазарува, влязох в този магазин, но цените постоянно растат и трябва да се направи нещо"
"Не знаех, че има призив и за банките, дойдох да изтегля пари. По удобно е, вместо да се редим на опашки в банките, но подкрепям инициативата"
"Днес ли е бойкота – не знаех, иначе нямаше да пазарувам"
"Не подкрепям бойкота – за един ден няма смисъл, на следващия ден всичко се наваксва"
Според Антон Велчев, от сдружение "За достъпна храна", хората искат трайно решение и цени, които да могат да си позволят. Той вярва, че предните два бойкота били успешни, защото се е чул гласа на народа.
"Три пъти е разликата в цената на брашното тук и в Хърватска. Българина не иска да се чувства втора категория европеец. След като Балканските държави и не само показват, че не могат да издържат повече, защо ние да сме по назад", казва Велчев.
Според него част от решението на проблема е в скъсяването на пътя на продукцията от производителя до трапезата. Едно евентуално решение той вижда в така наречените фермерски пазари.
Организаторите предвиждат и акция пред БНБ в столицата от 18 часа за "осветяване на банковите такси".
Последният бойкот на веригите, на 20 февруари, регистрира спад от малко над 4% в оборотите на супермаркетите, сочат данни на НАП. На 13 февруари обаче спадът беше над 28%.
Повече чуйте в звуковите файлове:
Три малки общини в бургаска област превантивно работят да сведат до минимум пожарите през сезон – Камено, Сунгурлале и Руен. И на трите места са издадени заповеди за спазване на основни правила и забрани през пожароопасния сезон. На териториите им няма засега сериозни огнища. Общината, на която често ѝ се налага да се бори с пожари лятото, е Камено...
Във връзка със старта на ремонти дейности, включващи и подмяна на ВиК мрежа по ул. „Оборище“, от 09:00 часа на 30 юли (сряда) до 9 септември, включително, се въвежда временна организация в района. Затваря се за движение на превозни средства ул. „Оборище“ в участъка от ул. "Генерал Гурко" до ул. "Хан Аспарух".
Пожарът, пламнал в обедните часове във вилната зона на Сливен, в местността Андреева чешма, е овладян. По предварителна информация огънят е тръгнал от частен имот. В момента се проверяват три лица за евентуалната им съпричастност към инцидента. Продължава гасенето на пожара до елховското село Мелница Локализираха пожара край вилна..
Локализиран е пожарът, пламнал по-рано днес във вилна зона край Ямбол. Изгорели са необитаеми постройки, засегната е и обитаема къща. Продължава гасенето на пожара и до село Мелница, прокарани са просеки към тополовградското село Срем. Хеликоптери, също участват в гасенето. Нов пожар в близост до Ямбол Според жители на местността Курткая край..
В четири общини - Бургас, Ивайловград, Малко Търново и Тунджа ще се изградят 6 услуги от резидентен тип , в които непридружените деца бежанци в България ще бъдат изведени от приемателните центрове и ще получават комплексни социални услуги за интеграция. Държавната агенция за бежанците вече работи по пилотен за страната ни и Европейският съюз проект, с..
Общинските съветници в Бургас одобриха единодушно Подробния устройствен план – План за улична регулация в селищните образувания „Острица 1“ и „Острица 2“ в землищата на кв. „Банево“ и с. Миролюбово. Докладната е изключително важна, защото ще позволи да се урегулира територия, която става все по-населена. Ще се изградят улици с достатъчни..
Късното вечерно хранене и преяждането водят до здравословни проблеми, твърди един от водещите преподаватели по Аюрведа в България, Юрий Ковачев. В Бургас той ще изнесе лекция за това как храната може да се превърне в най-мощното ни лекарство. Аюрведичната медицина разглежда превенцията като основен принцип за поддържане на здравето. Тя използва..
Общинският съвет в Бургас гласува общината да поеме дългосрочен дълг за осигуряване на финансиране на ключови проекти. Размерът му трябва да е до 19..
Във връзка със старта на ремонти дейности, включващи и подмяна на ВиК мрежа по ул. „Оборище“, от 09:00 часа на 30 юли (сряда) до 9 септември, включително, се..
Загасен е пожарът край Малко Търново. Един противопожарен екип е на място, съобщиха от областна управа. Снощи се запали сметище и сухи треви край..