Резултатите от първото тестово заснемане показват, че в прилежащи имоти на неохраняемата ивица „Вромос“ са идентифицирани 32 съоръжения, които частично или изцяло попадат върху пясъчни дюни – защитена зона по закон. В основната част на плажа, възприемана като зона за плажуване, не са установени обекти или съоръжения за къмпингуване.
Заснемането е извършено с високотехнологичен дрон по инициатива на областния управител Владимир Крумов. В рамките на пет минути бе заснета и дигитално картирана площ от около 40 декара. Получените снимки бяха обработени със специализиран софтуер и сравнени с действащите кадастрални карти. Целият работен процес — от полета и свалянето на данните до анализа и изготвянето на сигналите към ОД на МВР – Бургас — е напълно дигитализиран и е отнел само няколко дни.
За всеки от идентифицираните обекти са изготвени точни координати и визуални материали, които ще бъдат предадени на полицията с цел предприемане на предупредителни действия за доброволно преместване. Областната администрация Бургас планира да разшири заснеманията и върху други неохраняеми плажни ивици и имоти държавна собственост в региона, а след всеки етап ще публикува резултатите и ще предава случаите на компетентните институции.
„Време е администрациите да използват технологиите не само за контрол, но и за по-голяма прозрачност и по-бързи резултати“, коментира областният управител Владимир Крумов.
Партньори от 9 държави проведоха поредната, шеста среща по проект Interreg Europe DETOCS, с домакин Община Бургас. Основен акцент е адаптирането на регионалната политика в подкрепа на декарбонизацията на туристическата индустрия след COVID-19. Чрез междурегионално сътрудничество, регионите в период до 2027 г. ще идентифицират, споделят и..
Вятърните централи в Черно море да не заемат типичните риболовни полета и ако се изграждат такива, то те да бъдат съобразени с рибно-стопанския сектор. Това е една от препоръките към Европейската комисия от рибарските общности в България и Румъния, която изготви днес Консултативният съвет за Черно море по време на заседание във Варна. Рибарите..
През август 2025 г. в област Бургас са функционирали 969 места за настаняване с общо 59 000 стаи и 148 700 легла . В сравнение с миналата година броят на обектите се увеличава с 0,8% , а легловата база – със 7,9% , показват данни на НСИ. Общият брой на нощувките е 3 185 600 , като тези на български туристи се увеличават с 2,7%..
98% от таксиметровия бранш в Бургас ще отговори напълно на изискванията свързани с въвеждането на еврото, смята Снежана Никова от бургаската структура на таксиметровия синдикат. Според нея много малко ще са онези, които ще си позволят да возят нелегално. До 31.10 апаратите трябва да издават касовите бележки в двете валути, а от 1.01 до 8.08.2026 в..
Въвеждането на еврото е повод Комисията за защита на конкуренцията да започне анализи в редица сектори на българската икономика. Започнахме с два ключови сектора – на храните и фармацията, като скоро ще представим междинни данни от проучването на пазара на хранителни продукти от първа необходимост. Това заяви председателят на Комисията за защита на..
Готов е общият устройствен план на община Камено. Той може да бъде намерен на сайта на местната администрация, предстои общественото му обсъждане. Планът е важен, защото показва посоката, в която ще се развива общината през следващите години, обясни за БНР Бургас кметът Жельо Вардунски. Чрез него ще бъдат улеснени и инвеститорите, и гражданите,..
За първи път на Летище Бургас кацна тунизийската авиокомпания Nouvelair, съобщават от аеропорта. През октомври тя ще изпълнява чартърни полети, превозвайки български туристи до Тунис. Както бе предварително обявено в края на 2025 г. и в началото на 2026 г., на Летище Бургас ще бъде извършена пълна рехабилитация на пистата и летището няма да..
98% от таксиметровия бранш в Бургас ще отговори напълно на изискванията свързани с въвеждането на еврото, смята Снежана Никова от бургаската структура на..
През август 2025 г. в област Бургас са функционирали 969 места за настаняване с общо 59 000 стаи и 148 700 легла . В сравнение с миналата..
Вятърните централи в Черно море да не заемат типичните риболовни полета и ако се изграждат такива, то те да бъдат съобразени с рибно-стопанския сектор...