Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В с. Денница отбелязаха 141 години от създаването на храм "Св. Пророк Илия"

Снимка: Радио Бургас

С празнична литургия в с. Денница отбелязаха 141 години от създаването на храм "Св. Пророк Илия" – духовната и историческа опора на селото. Тя бе отслужена от отец Янко, в присъствието на кмета на община Болярово Христо Христов, както и кметове и кметски наместници от съседни села, жители и гости на селото. 

Кметският наместник на село Денница Милена Стамова припомни историята на храма – съграден с вяра, усилия и надежда от местните жители. Храмът "Св. Пророк Илия" е не само място за молитва, но и пазител на духовната памет и идентичност на селището. 

Кметът Христо Христов запали свещ за свети пророк Илия като символ на молитва за закрила над хората и селото. Той пожела пророкът да бъде благосклонен към всички, да пази от пожари и бедствия. В изказването си Христов припомни, че и през тази година, през месец юли, огнени стихии вилняха в землищата на съседни села – недалеч от Денница, където покровителят Илия бди над своите чеда. 

Храмът в Денница е един от най-старите действащи православни храмове в района на Болярово и остава място на живо духовно присъствие и надежда. Празникът събра вярващи, гости и местни хора в обща молитва и признателност към небесния си закрилник.


По публикацията работи: Елена Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Информационната кампания на НОИ за въвеждане на еврото обхвана над 120 социални услуги за възрастни

Служители на Националния осигурителен институт са посетили над 120 социални услуги за възрастни в цялата страна - домове за стари хора, дневни центрове и други, в рамките на информационната кампания на институцията във връзка с влизането на България в еврозоната. Това съобщиха от НОИ. По време на тези посещения експертите на института са обяснили..

публикувано на 17.11.25 в 15:30
архив

В Ямбол санират още многофамилни жилищни сгради

Продължава санирането на многофамилни жилищни сгради в Ямбол със средства по националния план за възстановяване и устойчивост.  Очаква се одобрените и по втория етап на програмата за саниране да получат 100% безвъзмездна финансова помощ, а не 80%.  Общо 11 многофамилни жилищни сгради се обновяват в Ямбол, като девет от тях са с договори по първия етап..

публикувано на 17.11.25 в 11:30

Страните от GFCM, включително България, приемат нови мерки за устойчивост на аквакултурите

Двадесет и две държави и Европейският съюз засилиха своя ангажимент към устойчиви рибарство и аквакултури по време на 48-ата сесия на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (GFCM) към Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO). Срещата, домакин на която беше Испания в Малага, беше открита от министъра на земеделието,..

публикувано на 17.11.25 в 10:55

Започва ремонт на три пешеходни моста в Ямбол

В Ямбол започва ремонт на три пешеходни моста. И трите съоръжения са в участъци с голямо ежедневно натоварване и не са ремонтирани от десетилетия. Първият обект, по който вече се работи, е мостът, свързващ Крайречния булевард с кварталите „Васил Левски“ и „Възраждане“,  вторият на „Трите вятъра“, а третият е металната пасарелка до бившето училище по..

публикувано на 17.11.25 в 10:30

През декември започва асфалтирането на сливенския квартал "Речица"

В началото на месец декември ще започне асфалтирането на главните пътни артерии в сливенския квартал "Речица". Това обяви кметът Стефан Радев. Той съобщи, че вече тече подготовката за полагането на настилката. Община Сливен вече има разрешение за строеж за възстановяване на всички улици и тротоари в "Речица", обяви градоначалникът:..

публикувано на 17.11.25 в 08:00

Без вода днес на няколко места в Бургас

Днес от 9 до 17 часа без водоподаване ще бъдат Летище Бургас, както и фирми „Керамика, „Металснаб“ и „Геотон“ - Бургас, предупреди ВиК.  Причината за спиране на водата на посочените места е строително-монтажни дейности.

публикувано на 17.11.25 в 07:30

"Бъди човек - Ямбол" организира поредна благотворителна кампания за Коледа

Доброволци от инициативата „Бъди човек“ отново осъществяват благотворителна кампания в област Ямбол в подкрепа на самотно живеещи възрастни хора и нуждаещи се. Поредната акция е по повод Коледа, като раздаването ще се състои от 19 до 21 декември. "Бъди човек - Ямбол" отбелязва 10-годишен юбилей Това не е просто..

публикувано на 16.11.25 в 17:00