Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Урумов – нов глас от Тракия в радиоефира

Николай Урумов на сцената на конкурса „С песните на Стайка Гьокова” в град Карнобат
Снимка: личен архив

Красивата тракийска народна песен често буди любопитството на младите изпълнители да насочат своите първоначални изяви към това богатство във фолклорната музика. Понякога поднесени сполучливо, понякога не до там добре изпълнени и възприети от аудиторията, тракийските песни остават показателен пример за едно изключително майсторство и високи вокално-изпълнителски умения.

Този път към тракийското песенно изкуство е поел и младият Николай Урумов – глас, извиращ от непресъхващия песенен ручей на Тракия и доказващ завидния талант на певеца. Роден е в гр. Сливен и още в детските години отпива от вековните недра на Подбалкана, прокарали здрави корени в традиционната музикална култура на Сливенския край. Николай Урумов е сред млади наследници на тракийската песенна школа, който стремително разкрива нови пространства към интерпретациите на народните песни и доказва уменията си пред съвременната публика и радиоаудитория. Конкурс след конкурс, концерт след концерт, днес Николай Урумов стигна и до микрофоните на БНР, където осъществи първите си звукозаписи с Оркестъра за народна музика по покана на продуцента Валентин Янков. Младият изпълнител е свързан с радиото от 16-годишна възраст, когато се явява на конкурса „Славейче” на Радио Стара Загора с песента на Пенка Павлова „Злато моме” и заслужено печели голямата награда – запис в студиото на Радио Стара Загора. 25-годишният изпълнител с юридическа професионална насоченост, никога не прекъсва връзката с народната песен. Той е носител на призови награди от конкурсите: „С песните на Динка Русева”, „С песните на Йовчо Караиванов”, „С песните на Стайка Гьокова” и още мн.др. 

Композиторът Цветан Георгиев – автор на обработките

Първите записи, които Урумов реализира в националното радио са аранжирани от Цветан Георгиев – композитор, носещ верния усет към поднасянето и интерпретирането на народната песен. Това показват и обработките в авторските партитури за радиооркестъра. Благодарение на неговите композиторски умения и педагогическа практика в НУФИ „Филип Кутев” – гр. Котел, песните на Николай Урумов придобиха една присъща звучност в контекста на тракийския сватбарски стил. За негови учители счита изпълненията на Гочо Динев – Партизайката, Ганчо Гарджев, Иван Ханджиев, Динка Русева и незабравимия глас на Тракия – Недялка Керанова. Не случайно Николай Урумов създава и специална страница на името на Недялка Керанова в социалната мрежа facebook.

Още от първите тонове на мелодичната линия и акордите в четирите песни с народния радиооркестър, усещаме тракийския полъх с ясно изразените текст, фраза и богата орнаментика, разкриваща широкия диапазон и изпълнителски качества на певеца. Зад всичко се крие талант, огромен труд, всеотдайност и любов към тракийската песен. Първите записи на Урумов не скриха и интереса сред музикалните редактори-фолклористи в БНР, тъй като неговите изпълнения скоростно бяха промотирани в националните програми и регионални радиостанции.
„Остана Димчо сираче”, „Три дена и три вечера”, „Кога мама умираше” и „Дай ми мамо” дават положителен знак за успехите на Николай Урумов пред слушателите и ценителите на българската народна музика като нов, надежден тракийски глас в националния радиоефир.

© Снимка: личен архив

Николай Урумов с гъдуларя Пейо Пеев (отляво)


Участието на Николай Урумов в „Музикална шарения” ще чуете от звуковия файл, както и разговор със Здравка Димова – дългогодишен музикален редактор в Радио Стара Загора. Звучат първите песни на Н.Урумов с ОНМ на БНР, премиерната „Зави се хоро голямо” с младия оркестър „Мелодика” и изпълнение на Недялка Керанова с Леновската група от музикалния фонд на БНР.

/ИГ/

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41