Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сватбарски групи и оркестри: 30 години с музиката на оркестър „Марица”

Снимка: архив

Съвременните ценители на тракийската народна музика и специалисти определят оркестър „Марица” от град Асеновград като един от най-ярките и колоритни състави на сватбарската сцена. Тази година оркестърът навърши 30 години от своето създаване през 1981 г. Музикантите и солистите зарадваха почитателите с нов компакдиск, озаглавен „Българска сватба” по повод празничната годишнина.


Първите музиканти, които очерават облика на оркестър „Марица” са: Хари Асенов – кларинет, Димо Колев – саксофон, Тодор Пращаков – акордеон и солистките – Сийка и Величка Гьореви. Първите студийни записи на състава са реализирани в Радио Пловдив през 1985 г.

Хората на по-старите музиканти са шедьоври и нямаме право да отстъпваме от стила и името, което сме градили три десетилетия, категоричен е ръководителят Хари Асенов – ученик на известния кларинетист Бисер Каев – Байрям от Дълбокоизворската народна група. Хари Асенов е изпълнител с доказан стил и с десетки звукозаписи в БНР, „Балкантон” и на CD. 30 години оркестър „Марица” не изневерява на собствения си тракийски почерк, начертан от старите майстори, от които днес младите музиканти наследяват традицията в състава.

Сред дългогодишните инструменталисти в оркестъра са: Валентин Райков – саксофон,
Владимир Георгиев – акордеон,
Темелко Иванов – кавал,
Калин Гошев – синтезатор.

Днешните солистки на оркестър „Марица” са Величка Гьорева и Величка Николова. Със състава пеят и гост-солисти – родопския певец Кръстьо Баргански и Данислав Кехайов.

Изключителен принос за съвременната визия на оркестъра има кавалджията Темелко Иванов – възпитаник на музикалното училище в гр.Котел и пловдивската музикална академия, оркестрант в оркестъра на фолклорен ансамбъл „Тракия”. Участва в различни музикални проекти, семинари, концерти и звукозаписна дейност.

 

Корените на тракийската певица Величка Гьорева идват от Вардарска Македония, но животът я свързва изцяло с песните на китна Тракия. Първите записи солистката на оркестър „Марица” регистрира в студиото на Радио Пловдив през 1979 г. с песните: „Кузум Нанке ле”, „Калино дюлбер Малино”, „Добри и Кадия” и др., обработени от Тодор Пращаков. Заедно със сестра си Сийка Гьорева записват македонски песни, издадени в албума „Една мечта”.

Тази година Величка Гьорева отбеляза юбилейна годишнина и празникът за певицата е двоен, заедно с 30-годишния оркестър „Марица” от Асеновград с ръководител Хари Асенов.

От звуковия файл ще чуете разговор с Величка Гьорева, Величка Николова и Хари Асенов. Звучат: „Молловско хоро”, песента „Кажи ми моме” от най-новия албум „Българска сватба”, „На трапеза”, „Я излез Донке” в изпълнение на В.Гьорева и Данислав Кехайов, „Дългополска ръченица” – един от първите записи на орк. „Марица” и кларинетиста Хари Асенов.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41