Какво се крие в спецификата на традиционното двугласно пеене в Пиринския край? Как се изпълняват и каква е структурната оформеност на неповторимите „висички” песни от благоевградските села Долен и Сатовча, издирени и изследвани за първи път от фолклористката Райна Кацарова в началото на 50-те години на ХХ век? Какви старинни кодове разчитаме в архаичната звучност на музикалната селищна култура с днешна дата? Отговор на тези и други въпроси търсим от гостите в студиото на „Хоризонт” – проф. Димитрина Кауфман и гл.ас.д-р Радка Братанова, водещи учени в българската музикална фолклористика.
С песните „на високо” от Югозападна България в поредицата „Живи човешки съкровища” на „Музикална шарения”, рисуваме звуковите картини на локалната музикална традиция на Долен и Сатовча.
Природните забележителности в околностите и общ изглед на благоевградските села Слащен, Саточва и Долен можете да разгледате тук.
Повод да се насочим към този регион е обявената през 2010 г. кандидатура на женската фолклорна група за „високо” пеене при НЧ „Св.св.Кирил и Методий – 1926 г.” – с.Сатовча към системата „Живи човешки съкровища – България”. Песните са вписани в националната представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство в категория „Традиционно пеене и свирене”.
Оригниналният старинен стил пеене „на високо” идва от село Долен, а в последствие се пренася в Сатовча и други селища. Тези нетемперирани песни се изпълняват предимно при полски труд /жътва, копан и т.н./, на седянка, срещат се в сватбената обредност и по-рядко на хоро, при което едната група жени изпълнява мелодията, а другата „влачи” с характерни високи провиквания, в чиито звукови ефекти се крие тяхната уникалност.
Не случайно през 50-те години на миналия век песните на „високо” са поместени в колецията на изследователя Алън Ломакс „Народната и примитивна музика на света”.
През 1988 г. „Балкантон” издава специална дългосвиреща грамофонна плоча „Изворен фолклор от Сатовча и Долен”, в която са събрани едни от най-популярните за селата песни.
От прикачения звуков файл ще чуете разговор с проф. Димитрина Кауфман, гл.ас.д-р Радка Братанова, представител на Института за етнология и фолклористика при БАН и Катерина Коджаманова – секретар на Народно читалище „Св.св.Кирил и Методий – 1926 г.” – с.Сатовча, и ръководител на детската фолклорна група.
Музикалните илюстрации осъществяваме чрез архивни звукозаписи на песни „на високо” от Долен и Сатовча, съхраненни във фонда на БНР от събора в Копривщица през 1986 г.
Как се предават традиционните „висички” песни между поколенията в село Сатовча вижте тук от участието на женската и детската фолклорна група на една от естрадите на копривщенския събор през 2010 г.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..