Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София.

Сведенията и за двамата не са много.

За Константин Рамаданов е известно, че е роден в Кюстендил, а музикалното си образование получава в Германия, в град Вюрцбург, където учи теория на музиката и дирижиране. Налага се да го прекъсне заради здравословен проблем. Връща в Кюстендил за две години и там основава хор „Кавал“.

През 1904 г. се премества в София, където развива разностранна дейност. Първоначално ръководи хора при учителското дружество „Неофит Рилски“, дирижира църковни хорове - в продължение на 5 години - състава към храм „Свети Кирил и Методий“ и цели 26 г. хора при руската църква „Свети Николай Чудотворец“ - до 1944 г. Работил е също със студентския хор при Софийския университет.

Голяма част от времето и енергията си Константин Рамаданов влага в дейността на Българската оперна дружба, на която е съосновател. Там той е хормайстор, подготвя и дирижира повече от 30 оперни заглавия от световната класика, както и от български композитори. Едновременно с това той преподава пеене в ІІІ софийска прогимназия, където също основава хор и оркестър, с които успешно концертира във Видин, Лом, Русе, Силистра и други градове. В репертоара на прогимназиалния хор се отличава детската оперета на Панайот Пипков „Деца и птички“.

За самоотвержената си дейност в Оперната дружба, присъща на възрожденците в освободена България, в много трудни условия, разказва самият Рамаданов вече на 83-годишна възраст. Записът е съхранен в Златния фонд на БНР и можете да го чуете в звуковия файл.

През 1961 г. Рамаданов напуска този свят на 86-годишна възраст. 

* * *

На 11 февруари, преди 120 г., е роден виолончелистът Константин Кугийски. Професионалният му път е свързан главно с камерната музика и с преподавателската му дейност в Музикалната академия в София.

Самият той е любим ученик на проф. Иван Цибулка, основателят на българската виолончелова школа. Когато проф. Цибулка напуска мястото си на водач на виолончеловата група в Оркестъра на Софийската опера, той посочва Кугийски, все още студент, за свой заместник. Ученикът също развива школата на своя преподавател и възпитава поколения инструменталисти. 

Проф. Анатоли Кръстев, един от възпитаниците му, си спомня, че чрез огромната си практика е успявал да възпита у студентите си от една страна чувство на свобода в мисленето, от друга - едно великолепно самочувствие, че те са артисти и когато са на сцена трябва да се изявяват пълноценно без страх и излишна скромност, като преди това работят здраво, но без да хабят излишна енергия, което би довело до пресилване на музицирането.

Константин Кугийски е преподавател и в частното музикално училище на Димитър Ненов. Негови възпитаници са изявени различни инструменталисти -  виолиста Огнян Станчев, цигуларят Ангел Станков, виолончелистът Венцеслав Николов, пианистът Майер Франк.

Константин Кугийски е отдаден на камерната музика. Заедно с цигуларя Саша Попов и пианиста Димитър Ненов сформират музикално трио. От 1931 до 1937 г. е член на квартета „Лечев“. След това участва в квартет с цигуларя Михаил Балкански, виолиста Стефан Магнев. 

През 1938 г. е сред основателите на Българския струнен квартет, познат ни като легендарния Държавен радиоквартет „Аврамов“. Кугийски е негов член до края на концертната си дейност, като с този квартет заедно с  Владимир Аврамов, Стоян Сертев, Стефан Магнев изнасят огромен брой концерти и осъществяват студийни записи.

Примариусът на състава проф. Владимир Аврамов разказва спомени, запазени в Златния фонд на БНР, които можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Димитров - Жожо

Младият китарист Георги Димитров - Жожо стъпи на сцената на Уигмор хол

24-годишният български китарист Георги Димитров - Жожо е победител в тазгодишното издание на конкурса за Новата Елизабетинска награда за китаристи и лютнисти , която има за цел да пропагандира британското изкуство и музиката на британските композитори още от "Златния век" на кралица Елизабет Първа, до съвремието ни и важните фигури на ХХ век, като..

публикувано на 14.02.25 в 17:24
Деляна Лазарова

Диригентката Деляна Лазарова с нов пост в Шотландия

На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато ще бъде поставено началото и на юбилейния 90-и концертен сезон на състава. Тя вече беше поканена на..

публикувано на 14.02.25 в 16:24

"Васко и цигулката" тръгва по кината в цяла България от 28 февруари

Документалният филм, посветен на цигуларя Васко Василев , тръгва по кината в цяла България от 28 февруари. Лентата е озаглавена "Васко и цигулката". Нейни автори са журналистите от "Нова телевизия" Лора Крумова и Мария Йотова , а продуцент е MADinBG. Разпространител е "Александра филмс". Оператор на "Васко и цигулката" е Добромир Иванов, монтаж..

публикувано на 15.02.25 в 07:00
Проф. Юлиан Куюмджиев

Неиздавани писма на Любомир Пипков излизат в книга

"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г.  Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 13.02.25 в 18:42
Христо Йоцов

Авторски концерти с нови класически пиеси на Христо Йоцов

Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената.  Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч.  Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..

публикувано на 13.02.25 в 18:10
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53