С музикални илюстрации разлистваме страница по страница сборникът, събрал 327 песни от Средна Западна България. Шопският музикален маршрут от Трънско до Софийско, от Радомирско до Кюстендилско, Годечко и Граово чертаем заедно с автора на „Стойно ми, малай моме” – Светла Цветкова и етномузиколога Румяна Цинцарска – гости в студиото на „Музикална шарения”.
Книгата – сборник с народни песни от Шоплука представя 42-ма солисти (певици и певци) и шест дуета, подредени по азбучен ред (от Анушка Михайлова до Цветанка Илчева). Наред с изложените автобиографични данни и снимков материал на изпълнителите, авторката прецизно представя целия обем от информация с нотография и текст.
Появата на сборника днес е необходима като противовес на всичко онова, което иска да „задуши” чистия български фолклор, споделя рецензентът доц.д-р Светла Станилова.
В уводната част проф.д.изк. Лозанка Пейчева припомня най-важното за песенната традиция на Шоплука и допълва: Книгата дава нова възможност за активно преобразуване на шопските песни. По свой начин Светла Цветкова адаптира и преработва ценностите на шопските певци и песни, вече пренастроени от професионалните народни музиканти под натиска на модернизацията и глобализацията. Търсят се нови възможности за пробив и развитие на шопската песен, за стимулиране на интереса към нея.
Светла Цветкова е родена в град Кюстендил. Завършила е музикалното училище в Котел и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив. От 1994 г. пее в хор „Големите български гласове”, с който осъществява десетки музикални проекти. В периода 1989-1992 г. дешифрира около 1000 народни песни от Кюстендилско, събирани при теренни експедиции, като 100 от тях са включени в книгата „Черешчица род родила” в съавторство с Галя Чохаджиева.
В музикалния фонд на БНР регистрира шест кюстендилски песни с Оркестъра за народна музика, обработени от Боян Нанков, под диригенството на Добрин Панайотов. Днес Светла Цветкова е преподавател по народно пеене в НМУ „Любомир Пипков”.
В първия звуков файл ще чуете разговор със Светла Цветкова и Румяна Цинцарска, а музикалното пътешествие из Шоплука осъществяваме с гласове от Златния фонд на БНР и песни на: Олга Борисова („Стойно ми малай моме”) от Кюстендилско, Анушка Михайлова от Трънско, Борка Тричкова от Драгоманско, братя Митеви от софийския кв. „Владая”, Радка Алексова и Павлина Горчева от Пернишко, Павел Сираков от Радомирско.
Спомен за шопкинята Руска Божилова
На 13 ноевмрви 2011 г. след дълго боледуване ни напусна известната певица Руска Божилова-Началничка. В специалия очерк за певицата на страница 243 в книгата „Стойно ми, малай моме”, етномузикологът проф.Лозанка Пейчева пише:
Родена на 30 юни 1931 г. в с.Дяково, Дупнишко. През моминските си години усвоява спонтанно местната многогласна песенна традиция, особено впечатлена е от песните, изпълнявани по „тройки” от жените в селото. През 1953 г., след конкурс започва работа като професионална певица в Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”. Участва във всички програми като солистка, хористка и камерни формации. Тя влиза в ансамбъла с целия си репертоар от дяковски песни. Филип Кутев и други композитори след него обработват различни песни от репертоара на Руска Божилова. Сред най-популярните са: „Бре, Петрунко”, „Димянинка конь водила”, „Люляй Доне”, „Трендафилчето, каламфирчето”, „Три ми звезди”, „Огреяла месечинка”.
Певицата има големи наши и международни награди. В дует с Мария Рангелова (певица от трънския край) получава І награда от Световния младежки фестивал във Вършава през 1955 г., а в дует със Стояна Лалова печели най-високото отличие „Златен паун” на Световния конкурс за народна музика в Будапеща.
През последните 50 години Руска Божилова е едиствената дяковска певица, която участва в представянето на модернизираната дяковска песенна традиция в нови надлокални контексти (фолклорен ансамбъл, концерти, медии)”.
Фонотеката на БНР съхранява музикални документи с гласа на Руска Божилова. Певицата е оставила звукозаписи с групата на Цвятко Благоев, оркестъра на Иван Кирев, Оркестъра за народна музика, както и акапелни песни в дует с Цвета Божилова, Анка Балабанова, Мария Рангелова и тракийката Стояна Лалова от Ямболско. Песните са обработени от Иван Кирев, Боян Нанков и Николай Кауфман.
Във втория звуков файл почитаме шопкинята Руска Божилова със спомените на Румяна Цинцарска и изпълненията: „Огреяла месечинка” (дует с М.Рангелова), „Тудора лиляк кършила” (дует със Ст.Лалова), „Дона иде от лозето” (ОНМ на БНР, обр.Боян Нанков) и „Три ми звезди” (дует със Ст.Лалова).
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..