Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КС обяви за недопустимо искането на президента за решението на парламента за Делян Пеевски

| обновено на 14.01.14 в 18:22
Снимка: БГНЕС

Конституционният съд обяви за недопустимо искането на президента Росен Плевнелиев решението на парламента от 19-и юни, с което беше отменен изборът на Делян Пеевски за председател на ДАНС, да бъде обявено за противоконституционно.

Решението е взето с гласовете на осем от съдиите. На особено мнение са били съдия - докладчикът Анастас Анастасов, бивш депутат от ГЕРБ, и още двама от колегите му.

Според малцинството искането на президента е допустимо, а решението на парламента е противоконституционно, защото няма посочено, а и съществуващо, законово основание Народното събрание да отмени по своя инициатива собственото си решение за избор на мандатна длъжност, когато избраният е встъпил в нея.

Според мнозинството обаче искането на държавния глава е недопустимо.

Решението и особените мнения трябва да бъдат качени на сайта на Конституционния съд, но той не работи. 

По неофициална информация обратът е настъпил след тълкувателното решение  по казуса "Пеевски" от края на миналата година. Според него изборът за шеф на ДАНС не прекратява автоматично депутатските правомощюия на избрания.

Преди това мнозинството в Конституционния съд не видя несъвместимост в няколкодневното състояние на Делян Певски като избран и положил клетва агент номер едно и депутат от ДПС, въпреки че в това време той даде интервю от кабинета на директора на ДАНС и проведе работна среща с главния покурор.

Конституционалистът Георги Близнашки коментира, че покрай сагата "Делян Пеевски" Конституционният съд е нагазил в блатото до шия:

Това е поредната проява на правен нихилизъм, който господства в средите на управляащаята възхушка. Може само да се съжлава, че Конституционният съд беше въвлечен в цялата тази история и по същество дискредитиран, в крайна сметка, в това огромно желание да реши въпроса в полза на Делян Пеевски.

Днешното решение на Конституционния съд премахва всякакви пречки пред по-нататъшното участие на Пеевски в рабората на 42-то Народно събрание.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пореден протест срещу разширяването и поскъпването на зоните за паркиране в София

Нов протест срещу разширяването на платените зони за паркиране и покачването на таксите за престой е планиран днес в София от 13 часа пред сградата на Столичната община. Вчера с блокада на моста "Чавдар" жителите на кварталите "Сухата река" и "Хаджи Димитър" настояха проблемът с недостатъчното места за паркиране да бъде решен без това да ги..

публикувано на 23.11.25 в 07:57
Групова снимка на делегатите на първия ден от срещата на Г-20 в Йоханесбург.

Г-20 призова за справедлив и траен мир в Украйна

Световни лидери заявиха, че американският план за мир в Украйна се нуждае от "допълнителна работа", докато се опитват да намерят координиран отговор на предложението. Това стана ясно по време на срещата върха на Г-20 в Южна Африка. Участниците в срещата на 20-те най-развити икономики в света приветстваха усилията на САЩ, но изразиха..

публикувано на 23.11.25 в 07:41
Милорад Додик

Босненската Република Сръбска предсрочно избира президент на мястото на Додик

Гражданите на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина гласуват днес на предсрочни президентски избори.  Те бяха свикани, след като мандатът на бившия президент Милорад Додик беше прекратен след окончателно съдебно решение - една година затвор и шестгодишна забрана за заемане на публична длъжност заради неспазване на решенията на Върховния..

публикувано на 23.11.25 в 05:25

Врачанският музей отбелязва 40 години от откриването на Рогозенското съкровище

През цялата година Регионалният исторически музей във Враца насочва общественото внимание към 40-годишнината от откриването на археологическата находка, определяна като „съкровището на ХХ век“ – прочутото сребърно тракийско съкровище от село Рогозен. Открито през 1986 г., съкровището включва 165 сребърни съда с общо тегло над 20 килограма. Голяма..

публикувано на 23.11.25 в 04:34

Община Мизия с мерки срещу наводнения. Какви са те?

Община Мизия планира да изгради четири басейна за задържане и попиване на скатни води.  Хидротехническите съоръжения ще предпазват няколко улици в града, които се наводняват при проливни дъждове.  Идеята на Община Мизия е да изгради така наречените ретензионни басейни на сухите дерета Оряховски и Селанвски дол. При проливен дъжд от тях идва..

публикувано на 23.11.25 в 04:24

Увеличението на осигуровките - предизвикателство за производителите на тютюн

Предвиденото в Бюджет 2026 увеличение на осигуровките е сериозно предизвикателство за тютюнопроизводителите и може да доведе не само до фалит на производители, но и до обезлюдяване на селата. "Тези, които правят бюджета, не знаят какво причиняват на дребните производители", казва тютюнопроизводителят Нихат Расим по повод вдигането на..

публикувано на 23.11.25 в 04:11
Народен театър „Иван Вазов“

Народният театър домакинства събития в чест на Федерико Гарсия Лорка

Племенницата на един от най-известните испански поети и драматурзи  Федерико Гарсия Лорка - Лаура Гарсия Лорка, идва в България.  Тя ще е у нас по покана на Народния театър „Иван Вазов“ и Института „Сервантес“.  В рамките на специална тридневна програма публиката ще има възможност да се докосне до света на един от най-обичаните испански автори на 20 век..

публикувано на 23.11.25 в 03:53