Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Русия целта на "Женева - 2" е да се спре насилието в Сирия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За Русия  главната цел на международната конференция за Сирия "Жeнева-2" е да бъде спряно насилието и да започне диалог за решаване на конфликта. Това заяви на пресконференция руският външен министър Сергей Лавров.

Руският външен министър нарече "грешка" оттеглянето на поканата към Иран да участва в международната мирна конференция за Сирия в Швейцария. На всички етапи от нашата съвместна работа със САЩ по подготовката на конференцията държавният секретар Джон Кери публично признаваше, че Иран може да изиграе важна роля в търсенето на общоприемливи пътища за решаване на сирийската криза. Всички външни играчи, които имат реално влияние на ситуацията в Сирия, трябва да участват в конференцията, посочи Лавров.

Той коментира още, че основната цел на утрешната среща в Швейцария е да започне пряк диалог между страните в сирийския конфликт без предварителни условия и вече те да се договорят за бъдещето на Сирия. Относно обвиненията, че Русия е започнала засилен износ на оръжие за режима в Дамаск, Лавров посочи, че Москва не доставя нищо, което е забранено от международните договори и нищо, което да дестабилизира обстановката в региона.

Руският външен министър коментира и българско-руските отношения, като заяви, че Москва остава отворена за най-дълбоко партньорство между двете страни. Сега "Южен поток" е един от нашите приоритети, но ние нищо не възнамеряваме да натрапваме като решение. Това безусловно е право на българското правителство, което взема решенията си, съобразно интересите на своята страна, посочи Сергей Лавров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зелена светлина за изграждането на първия Център за лечение на инсулти в Югозападна България

Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора ще получи 1 милион лева за изграждане на инсултен център. Той ще е първият в Югоизточна България, а средствата са отпуснати от държавния бюджет с правителственото постановление, обнародвано в края на миналата седмица в Държавен вестник. Повече от..

публикувано на 21.04.25 в 21:32

Сезонен вирус в Банско, лекарствата свършиха

За масово разпространение на сезонен вирус в Банско алармираха местни медици. Лекарствата за лечение за гастроентерит в местните аптеки свършиха. Стотици жители и гости на Банско са потърсили помощ в Спешния център през последните три дни. Всички са със симптоми на сезонен вирус, характерен с повръщане, разстройство, повишена температура и..

публикувано на 21.04.25 в 19:35

Предстои официалното удостоверяване на смъртта на папа Франциск

Тази сутрин в 7,35 часа местно време почина папа Франциск. Роден в Буенос Айрес през 1936 година в семейство на италиански имигранти от област Пиемонт, той поема по пътя на свещенчичеството през 1958 г. Бе избран за папа през 2013-а година. Посетил е 67 държави от всички континенти, включително и България. Почина папа Франциск..

публикувано на 21.04.25 в 18:58
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова в храм с килийно училище в с.Извор, Босилеградско

Наталия Киселова в Босилеград: Трябва да работим с българските общности зад граница

Не трябва да се отива в Западнитe покрайнини само за празници и фестивали. Това каза на тръгване от Босилеград, където през целия ден беше гост на международния детски фестивал "Великденско яйце", председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Каза го минути, след като се качи при уникалния храм с килийно училище в с.Извор, като обеща..

публикувано на 21.04.25 в 18:18

Чиста и красива Каварна с "Трибункер"

Репортаж на Мая Райнова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

публикувано на 21.04.25 в 17:38

Пощенска кутия за молитви към Св. Серафим в пазарджишки храм

Пазарджишкият храм-паметник "Успение Богородично" е единственият в страната, в който има пощенска кутия за молитви към Свети Серафим , софийски чудотворец.  Кутията има кръгъл отвор, а до нея е поставена малка маса с хартия и химикал - за пълно улеснение на посетителите. След изписване на съкровеното желание, писмото се навива на руло и се..

публикувано на 21.04.25 в 17:13

Дете падна от шестия етаж на жилищен блок в Габрово

Тежък инцидент в Габрово - 6-годишно дете е паднало от терасата на дома си на 6-ия етаж в жилищен блок на ул. "Видима", информират от Дирекцията на полицията в града. Детето е с множество фрактури по главата и тялото. По първоначални данни е контактно. Случаят се разследва.

публикувано на 21.04.25 в 17:10