Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит", на "Русенско варено" и на всички възможни консерви на гъби. Просто там някога имаше голям гъбозавод, а продукцията се отглеждаше в пещерите наоколо. При едно от разширенията на същия този гъбозавод е взривена скална църква от Средновековието. Такива бяха времената. Нагоре в скалите обаче са се съхранили монашески килии на отшелници и само недостъпните отвесни ридове са ги запазили до наши дни. Една такава скална килия е възродена за Христовата вяра и това се случва благодарение на хората, за които не са чужди нито труда, нито вдъхновението.
Всичко започнало случайно, полека и от сърцето на Боряна Данаилова, която мечтае за имот на село. Избрали Красен.
"За мен Красен е безвремие, за мен Красен е успокоение."
Започва да ходи много често на реката, където се чувства много добре, като нов човек, изкъпана в доброта. Занася близо до реката малка пейка, от която започва всичко.
На пейката почнали да присядат още хора и колелото се завъртяло. Хората със собствени сили възстановили мостчето до другия бряг на Лома, направили масичка, засадили цветя, почистили брега от храстите и ...
"Един прекрасен ден всички ние сме се събрали, 20 и колко човека. Всички работим. Едни боядисват моста, други - поставят въжетата. Други - съдят цветя."
Работят и се забавляват. В един миг при тях пристигат туристи - мъж и жена. Васил Василев, дипломат и художник, я пита каква е нейната идея? Казва "икона", все едно някой я кара да каже точно тази дума. В последствие разбира, че на мястото, на което иска да поставят иконата са живели монаси.
За основа на иконата послужила стара врата от масивно дърво, спасена от съборена русенска къща. Образът на Исус Христос Вседържител занесли на Лазаровден в монашеската скална килия по пътека, която доброволците грижовно направили за улеснение на поклонниците. По нея тръгваме с Боряна Данаилова.
Било е много страшно, невъзможно да се стигне до малката, скална килия. Вече има парапети.
Надолу е пълно с лечебни билки.
В тази малка някогашна скална килия за първи път от столетия вярващи посрещат Възкресението - победата на живота над смъртта. Радостта им е голяма, а вярата им се укрепва от чудесата, които те откриват в знаците - невидими за очите.
"Според мен тепърва чудесата започват да се случват. Бог ни показва знаците. Хората, които вярват, те ги следват. "Ако имаш очи, да видиш"... За мен хората тепърва ще започнат да са по-близки до вярата и невярващите ще станат вярващи, защото аз знам, че Бог ще ни покаже, че е силен, че той владее всички, че той управлява всичко. И трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата. Това е"
Повече чуйте в звуковия файл.
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..