Съществува реална възможност границата с Турция отново да бъде блокирана от ТИР-ове, ако не се реши проблемът с квотата за разрешителни между България и Турция за трети страни. Това съобщи изпълнителният директор на Автомобилната администрация Димитър Ганев. От турска страна са изпратили писмо, в което заявяват, че ще спрат използването на всички разрешителни на българските превозвачи от 1-ви февруари.
Още миналата година България е заявила желание за увеличаване квотата на разрешителните за трети страни, както и за транзитните разрешителни, но от турска страна и до днес не са приели среща, на която това да бъде договорено. Поради тази причина българските превозвачи работят със същия брой разрешителни, както през миналата година. Автомобилната администрация е установила сериозен дисбаланс в квотите и смята, че липсата на реакция от съседната държава пречи на българските превозвачи да поддържат пазарите си в трети страни.
При предоставяне на 250 хиляди разрешителни на турската страна те са използвали само 128 хиляди. Същевременно на българските превозвачи се предоставят 1 100 разрешителни и този брой се оказва недостатъчен.
Според най-лошия сценарий, допускан от българската страна, Турция може да анулира валидността на еднократните разрешителни на нашите превозвачи, което ще прекрати достъпа им до територията й.
Димитър Ганев каза, че българската страна ще предприеме реципрочни действия спрямо южната ни съседка:
Тъй като очакваме при едно отваряне на пазара към Сирия и Ирак повече автомобили да тръгнат надолу, ние ще искаме повече транзитни разрешителни. Турската икономика работи усилено, тя произвежда стоки, товари. Тези стоки и товари те предпочитат да си ги превозват сами, тоест ги пазят за своите превозвачи.
Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите. ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота - колко гласа ще правят..
След двегодишно прекъсване в църквата "Св. Александър Невски" в местността Бакаджика край Ямбол отново беше отслужена литургия и се чу камбанен звън. Службата беше ръководена от Сливенския митрополит Арсений в съслужение с пловдивския владика Николай, Смолянския епископ Висарион и свещеници от няколко епархии. За възстановяването на манастира..
Папа Франциск бележи "леко подобрение", докато се бори с пневмония в болницата, а по-рано беше съобщено, че възникналият проблем с бъбреците му е разрешен, информираха днес от Ватикана В бюлетина на пресслужбата на Ватикана се изтъква, че: "Клиничното състояние на Светия отец през последните 24 часа показа допълнително леко подобрение. Леката..
Иран е ускорил производството на уран със степен на обогатяване, близка до тази, която го прави годен за използване в ядрени оръжия, според анализ на Международната агенция за атомна енергия. В поверителни доклади на надзорния орган на ООН се посочва, че по данни от 8 февруари Иран разполага с над 274 килограма уран, обогатен до 60%, предаде..
Статия в "Шпигел" прави връзка между победата на изборите на партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) в западногерманския град Гелзенкирхен и социалния разпад в бившия индустриален център, където живеят 13 хиляди трудови имигранти от България и Румъния. ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания Задава ли..
Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..
Избраха временно временен кмет на община Бойчиновци, след като: Кметът на Бойчиновци окончателно е отстранен от длъжност Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Това е решил Общинският съвет на днешното си заседание. Петрова е заместник-кмет на..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..