Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Товарен кораб се разби край френския бряг заради ураган

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Товарен кораб се разби край френския атлантически бряг заради урагана, връхлетял западните райони на Франция. Особено засегната от бурята е областта Бретан, където 25 000 домакинства останаха без електричество. 

Десетина департамента по атлантическия бряг на Франция са в повишена бдителност заради продължаващата мощна буря. На места скоростта на вятъра достигна до 156 км/ч. 

Край пристанището на Байон в баската област испански товарен кораб се разцепи на две, удряйки се в защитна дига. 12 членният екипаж е успешно евакуиран с хеликоптер въпреки силния вятър, но един от моряците е ранен. Корабът е загубил контрол след електрическа авария, причинена от бурята. При удара от резервоара му е изтекло голямо количество гориво, което застрашава със замърсяване близкия плаж Англет - любимо място на сърфистите.

В областта Бретан, която през нощта пострада най-много от бурята, следобед около 13 000 домакинства още бяха без електричество. Продължава разчистването на пътищата, блокирани от нападали дървета. Не се съобщава за жертви и значителни материални щети, но районът е отново застрашен от наводнения, от каквито няколко пъти пострада тази зима.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп

Тръмп: "Ръководството" на Украйна не изрази никаква благодарност за нашите усилия

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Украйна не е благодарна за американските усилия в нейна подкрепа срещу Русия, въпреки че Съединените щати продължават да ѝ доставят оръжия. "Ние продължаваме да продаваме огромни количества оръжия на НАТО за доставка на Украйна", написа Тръмп в своята социална мрежа Truth Social.  Той обвини Европа, че..

публикувано на 23.11.25 в 17:14

Племенницата на Ло̀рка идва в България за специална програма посветена на драматурга

Племенницата на един от най-известните испански поети и драматурзи  Федерѝко Гарсѝя Ло̀рка – Лаура Гарсия Лорка, идва в България. Тя ще е у нас по покана на Народния театър "Иван Вазов" и Института "Сервантес". В рамките на специална тридневна програма публиката ще има възможност да се докосне до света на един от най-обичаните испански автори на 20 век..

публикувано на 23.11.25 в 16:56
Пред паметника

Протести в редица градове против въвеждането на еврото и срещу правителството

Българите трябва да бъдат питани за запазването на лева, заяви във Велико Търново председателят на "Обединение 29" Любомир Петков. В редица български градове града днес се проведоха митинги, инициирани от организацията, която се определя за надпартийна.   Три са основните теми на недоволството, заяви лидерът на "Обединение 29" Любомир Петков в..

публикувано на 23.11.25 в 16:50
Алваро Гарсия Ортис

Протест в Мадрид срещу осъждането на главния прокурор

Стотици хора се събраха пред сградата на Върховния съд в Мадрид, за да протестират срещу осъждането на главния прокурор Алваро Гарсия Ортис. Преди дни магистратите го отстраниха от поста му.  Според протестиращите, решението на Върховния съд е политическа маневра, а доверието в съдебната система в Испания е претърпяло фатален удар. Те твърдят, че..

публикувано на 23.11.25 в 16:28
Реджеп Тайип Ердоган

Ердоган обмисля да разположи сили за сигурност в Газа

Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че все още обмисля как евентуално да разположи сили за сигурност в планираните международни стабилизационни сили в Газа. Турция изигра ключова роля в преговорите за прекратяване на огъня в Газа, като стана една от страните, подписали споразумението в Египет. Тя обеща да следи за неговото прилагане и изрази..

публикувано на 23.11.25 в 16:26

Референдум в Словения "за" или "против" легализирането на асистираното самоубийство

В Словения се провежда референдум "за" или "против" легализирането на асистираното самоубийство за някои безнадеждно болни. Парламентът в Любляна прие закона за евтаназията през юли, но гражданска инициатива наложи провеждането на референдум. Резултатите от допитването ще бъдат обвързващи. За отхвърляне на вече приетия закон е нужно поне 20%..

публикувано на 23.11.25 в 16:11
Снимката е илюстративна, архив.

Кулинарен одит от MICHELIN в София

София е получила възможност да бъде подложена на кулинарен одит - първата фаза в процеса за потенциално включване в селекцията на MICHELIN Guide, най-авторитетната световна система за гастрономически оценки, съобщи пресцентърът на Столичната община. Предстоят разговори с бранша, с институции, кулинарни критици и други заинтересовани страни в..

публикувано на 23.11.25 в 16:07