Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Второ денонощие продължава блокадата на ГКПП "Капитан Андреево"

| обновено на 11.02.14 в 15:35
Снимка: Дора Атанасова

Второ денонощие продължава блокадата на българо-турската граница при "Капитан Андреево". Около двеста протестиращи превозвачи очакват решението на турската страна за преговори за премахване на еднократните разрешителни.
От двете страни на границата - при "Капитан Андреево" и при "Капъкуле" има километрични опашки от тирове. През пункта се пропускат автомобили, линейки и камиони с хуманитарна помощ.
Блокадата протича спокойно и без ексцесии след станалия рано тази сутрин инцидент между протестиращи и шофьор на фирма от Пещера. Трима души пострадаха при инцидент тази нощ, след като камиони на фирма от Пещера преминаха през блокадата, организирана от техни колеги на "Капитан Андреево" около 4 часа. Шофьорите на тирове на фирма от Пещера са се изнервили от чакането на пункта и решили да пробият блокадата, за да преминат на турска територия. Два камиона са преминали с висока скорост и са блъснали двама от стачкуващите. По-късно водачи от същата фирма нападнали и пребили още един протестиращ, разказаха очевидци.

Говорителят на полицията в Хасково Нина Николова потвърди, че е имало такъв инцидент. Eдин от протестиращите е пострадал по-тежко. Пред "Хоризонт" Николова допълни, че единият от шофьорите на пещерската фирма е с акт за употреба на алкохол.
На собственика на фирмата-превозвач Сюнай Кара е съставен акт за неизпълнение на разпореждане. Той коментира:

Ако нямах камиони на границата, ако бяха в гаража и шофьорите си седяха в къщи, знаеш ли колко ми дреме какво ще правя? Ще си седя, ще си кротувам. Като се оправи, тогава ще ги изпратим. Десет дена минаха. Балансьори избиват. Не може да чакаме повече. Стоката е платена, о кей. На клиента, на който му возим стоката, кой ще му я плати, ако се развали? Отворете един камион. Викнете един митничар, отворете и вижте, че всичко е мухлясало вече. Колегите, аджеба, там, където са се събрали да пият вино и да ядят кюфтета и кебапчета, те ще ми платят ли стоката?

Молдовски гражданин е припаднал днес на ГКПП "Лесово". На мястото незабавно е пристигнала линейка, която е откарала мъжа в Елховската болница.

Над 100 превозвачи от малки транспортни фирми от Бургас, Сливен и Ямбол втори ден не пропускат тежкотоварни автомобили през Лесово. Най-големите им притеснения са за камионите и стоката им, която вече над 10 дни стои по границите. Въпреки че засега няма напрежение на Лесово протестиращите се опасяват, че довечера са възможни провокации от страна на полски и руски превозвачи. Остава и проблемът с тоалетните, тъй като от близката бензиностанция не допускат протестиращи.  Колоната от тирове при граничния пункт е над 8 километра. Нощта е преминала относително спокойно и без инциденти, съобщи Атанас Бойнашев от стачния комитет.

Очаква се по-късно днес към недоволните дребни превозвачи от българска страна да се присъединят и представители на големите фирми от бранша, които искат бързо разрешаване на спора за разрешителните. Според информация от печата, Министерството на транспорта вече е отправило писмо до турските власти с искане за изместване на преговорите на по-ранна от първоначално обявената дата 21-ви февруари.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Около 140 турски тира стоят на "Капъкуле - Капитан Андреево", ГКПП "Хамзабейли - Лесово" също е блокиран

Около 70 турски тира са блокирани на "Капъкуле", а още толкова на "Капитан Андреево", граничният пункт "Хамзабейли - Лесово" също е блокиран и не се пропускат товарните камиони, съобщават турски медии. Турски шофьори твърдят, че от вчера на българската..

публикувано на 11.02.14 в 07:42

Даниела Бобева иска насрочване на среща с Турция за разрешителните до 24 часа

В писмо до Анкара вицепремиерът Даниела Бобева ще иска до 24 часа да бъде насрочена среща между двете страни по проблема с еднократните транспортни  разрешителни за българските фирми. Това стана ясно след срещата на Бобева с представители на транспортния..

публикувано на 10.02.14 в 17:43
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представител на ООН ще бъде в Кипър за разговори с лидерите на двете общности

В Никозия днес заместник-генералният секретар на ООН по политическите и мироопазващите въпроси Розмари Ди Карло ще се срещне с лидерите на двете кипърски общности. Посещението й е ключово за усилията на международната организация за съживяване на..

публикувано на 10.02.25 в 03:31
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп въвежда 25% мита върху вноса на стомана и алуминий

Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че ще обяви реципрочни мита за много държави във вторник или сряда. Пред репортери на борда на президентския самолет той каза, че по-късно днес ще съобщи за въвеждането на тарифи в размер на 25% върху целия..

публикувано на 10.02.25 в 01:15
Атанас Запрянов

Запрянов: До края на септември България ще получи 8 изтребителя Ф-16

До края на септември България ще получи осем изтребителя Ф-16 Блок 70, съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от БТА. Първите два изтребителя се очакват в края на март и през април, следващите три в средата на годината, а следващите..

публикувано на 09.02.25 в 22:25
Залезът над морето  и евакуираното село Иа на Санторини, 5 февруари 2025 г.

Ново земетресение от пета степен разтърси гръцките острови Санторини и Аморгос

Ново силно земетресение от пета степен по скалата на Рихтер разтърси тази вечер островите Санторини и Аморгос в Егейско море,  съобщи АНА-МПА, цитирана от БТА.  Земетресението е било в 21:05 ч. с епицентър в морето на 21 км югозападно от селището..

публикувано на 09.02.25 в 22:16
Турският президент Реджеп Ердоган.

Плановете на Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, каза Ердоган

Плановете на американския президент Доналд Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, заяви турският президент Реджеп Ердоган, предаде Ройтерс. Той допълни, че народът на Газа ще остане в Газа и ще продължава да я защитава. Преди дни Доналд..

публикувано на 09.02.25 в 22:09
Майкъл Уолц

Уолц: Следвоенните гаранции за сигурността на Украйна трябва да бъдат поети от европейците

Съединените щати са готови да прекратят войната в Украйна, но следвоенните гаранции за сигурността ѝ трябва да бъдат поети от европейците. Това заяви в интервю за телевизия NBC Майкъл Уолц, съветник на президента Тръмп по въпросите на националната..

публикувано на 09.02.25 в 22:03
Мъж се готви да гласува на парламентарните избори в Прищина, Косово, 9 февруари 2025 г.

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за изборна победа на Албин Курти и неговата партия

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за победа на премиера Албин Курти и неговата партия на днешните парламентарни избори в страната.  Парламентарни избори в Косово Движение "Самоопределение" печели 38 процента от гласовете, сочи екзитпол..

публикувано на 09.02.25 в 21:10