Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на печата

Снимка: БГНЕС

Надзорният съвет на Здравната каса настоява за среща с премиера Пламен Орешарски заради очертаващия се сериозен дефицит в бюджета на институцията. Според оптимистичните прогнози той ще е между 100 и 150 милиона лева, а песимистичните са за близо 300 милиона лева, какъвто "рекорд" досега не е бил постиган, коментира ТРУД.

България се разделя на 4 или 6 зони, а в центъра на всяка е база за спешна помощ с хеликоптери. Целта е до всяка точка в държавата да се стига най-много за 30 минути. Това предвижда разработка на Министерството на транспорта за спешната помощ по въздух, информира 24 ЧАСА.

От 300 до 1000 лева - толкова излиза основната подготовка за прием в престижен университет, показва проверка на ПРЕСА. Независимо, че повечето вузове приемат с оценките от матурите, бизнесът с частни уроци, курсове и школи продължава да тече с пълна пара. Според вестника подготовката с организиран от университета курс излиза най-евтино. 

СТАНДАРТ отделя обширно внимание на случващото се в "Напоителни системи". Работници в предприятието излязоха на улицата, тъй като от три месеца не са получавали заплати. Техни колеги пък обявиха гладна стачка с надежда да вземат забавените си възнаграждения. Земеделският министър Димитър Греков призна, че хората са прави и обеща до две седмици заплатите им да бъдат изплатени, пише вестникът.

Спорна поправка за ползването на минералните извори може да стигне до Брюксел. Бутилиращи компании се заканиха да сезират Европейската комисия, ако парламентът приеме предложението на едно находище да има повече от един концесионер, пише  ТРУД.

Държавата и общините да предоставят терени, върху които частни инвеститори да строят жилища за хора с ниски доходи и специфични нужди. Всички те ще получават домове по облекчени процедури от новосъздаден социален сграден жилищен фонд. Тези намерения ще залегнат в жилищен кодекс, който ще се подготви от Министерството на инвестиционното проектиране, съобщава СЕГА.

Ученици масово крадат части от колите по улиците. 15-17-годишни тийнейджъри извършват кражбите по поръчка и продават частите на 20-30% от пазарната им цена, информира ТЕЛЕГРАФ, като цитира източници от столичната полиция.

16-годишните да имат право да шофират в продължение на 2 години до навършване на пълнолетие с временна книжка и с придружител. Това е едно от предложенията, които ще залегнат в изцяло новия Закон за движение по пътищата, който ще пише от депутатите през април, посочва МОНИТОР.

Въвеждането на глоба за пищяща аларма, нови правила за електронните фишове и повече възможности за санкции с камерите на КАТ приеха депутатите с гласуването на първо четене на Закона за движение по пътищата, пише ДУМА.

Столичната община обяви най-мащабния си конкурс - за избор на компании по чистотата за следващите пет години. Ако се приложат сега плащаните пари на компаниите, става дума за сума от над 440 милиона лева. От гаранцията за участие излиза, че минималната прогнозна стойност е над 200 милиона лева, отбелязва КАПИТАЛ ДЕЙЛИ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

В Атина вече градският транспорт ще работи и през нощта за удобство на туристите.

От днес в Атина се въвежда пилотна програма с нощен транспорт. През различни интервали ще се движат градските автобуси, метрото и градската железница. Министерството на транспорта въвежда нощно транспортно обслужване, което е улеснение за туристите и на всички, които желаят да разгледат гръцката столица през нощта, без да отделят средства за..

публикувано на 05.07.25 в 19:49

За поредна вечер в София се провежда протест срещу въвеждането на еврото

За поредна вечер в София се провежда протест срещу въвеждането на еврото от 1 януари 2026 година. Хората вече се събират пред сградата на Президентството. Към този час събралите се протестиращи са малко, а полицейското присъствие е засилено. В триъгълника на властта са се събрали хора на различни възрасти, както и депутати, и общински..

публикувано на 05.07.25 в 19:25

Над 20 задържани в Лондон след протест в подкрепа на "Палестинско действие"

Повече от 20 души са арестувани в Лондон след протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие", съобщи столичната полиция.  На снимки и кадри от демонстрацията в централен Лондон се вижда малка група граждани, държаща плакати с надпис "Противопоставям се на геноцида, подкрепям "Палестинско действие"".  Полицаите бяха..

публикувано на 05.07.25 в 19:08

Полицията разследва пожар в житен блок в село Гаврил Геново

Криминалисти от Монтана разследват пожар в житен блок в село Гаврил Геново. По данни на собствениците се касае за умишлен палеж. Два екипа на пожарната в Монтана са гасили пожар в житен блок в местността "Ливагето", в землището на село Гаврил Геново, община Георги Дамяново. Сигналът е подаден на телефон 112 вчера около 12.30 часа за..

публикувано на 05.07.25 в 18:52
Протест във Варна

Пореден протест във Варна за референдум за приемането на еврото

За шести пореден път протест за референдум за приемането ни в еврозоната, организиран от "Възраждане", се състоя в центъра на Варна. Протестиращите носеха плакати "Евро - не, благодаря, избираме лева" и "Чуйте гласа на народа".

публикувано на 05.07.25 в 18:39

В Лом ще пръскат срещу комари следващата седмица

В Лом ще пръскат срещу комари следващата седмица. Населените места от общината са разположена по течението на река Дунав и борбата с жилещите насекоми е постоянна. Наземно пръскане срещу комари ще се извърши за времето от вторник до неделя, съобщават от община Лом. През тези шест дни ще бъдат обходени всички населени места в общината...

публикувано на 05.07.25 в 18:32

Протестните блокади продължават в цяла Сърбия

Блокадите, за които призоваха протестиращите сръбски студенти, продължават в цялата страна. Снощи полицията задържа участници в демонстрациите в Крагуевац, Нови Сад и Белград. Нови блокади са обявени за следобед. От министерството на вътрешните работи предупредиха, че срещу всеки, който наруши закона, ще бъдат повдигнати обвинения, защото..

публикувано на 05.07.25 в 17:57