Редица страни осъдиха референдума като нарушение на международното право. В съвместна декларация председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет Жозе Мануел Барозу и Херман Ван Ромпой заявиха, че референдумът е незаконен. Франция, Великобритания и Италия също осъдиха референдума в Крим. Британският външен министър Уилям Хейг го окачестви като фарс. По думите на френския външен министър Лоран Фабиюс вотът е незаконен и противоречи на украинската конституция, защото се е провел под заплахата на руската военна сила. Канадският премиер Стивън Харпър заяви: Така нареченият "референдум в Крим", територия, незаконно окупирана от Русия, е нелегитимен. Говорител на японското правителство призова Русия да не анексира Крим. Токио ще сътрудничи с останалите страни от Г-7 и проучва възможността да наложи икономически санкции срещу Русия, съобщиха японски медии. Румъния няма да признае резултата от незаконния референдум в Крим, заяви снощи президентът Траян Бъсеску, цитиран от Франс прес. Гласуване, организирано под заплахата на военна окупация, не може да бъде признато за законно от международната общност, добави президентът. По-рано външният министър Титус Корлъцян заяви, че Румъния, чиято енергетика не е силно зависима от руския газ, иска твърд, ясен и остър отговор от страна на Европейския съюз. Запазването на териториалната цялост на Украйна е един от основните приоритети на турската дипломация. Това заяви турският премиер Реджеп Тайип Ердоган на среща в Измир с лидера на кримското татарско малцинство Мустафа Джемилев, предаде ИТАР-ТАСС. Турция полага големи усилия, за да няма стълкновения в Крим и кримските татари да не пострадат, допълни турският премиер.
Още преди да станат ясни резултатите от референдума, Белият дом излезе със становище, че те няма да бъдат признати при създалата се обстановка на осъществяване на заплахи от руските военни в противоречие на международното право. В разговор с Владимир Путин Барак Обама е напомнил, че САЩ и съюзниците от Европейския съюз биха наложили санкции, ако Русия анексира Крим. Санкциите, сред които визови рестрикции и замразяване на авоари, се очаква да бъдат обявени днес. Американският президент за пореден път е призовал за дипломатическо деескалиране на кризата, като е уточнил, че до дипломатическо решение не може да се стигне, докато руски военни сили продължват да навлизат в украинска територия.
Подобни опасения е изразил и държавният секретар Джон Кери в разговор с руския си колега Сергей Лавров. Междувременно висшият съветник на администрацията Дан Пфайфър коментира за телевизия Ен Би Си, че действията на Русия ще доведат до ситуация, в която тя ще загуби влияние. Той допълни, че президентът Путин трябва да избере дали да продължи да се изолира и да наранява икономиката или да действа в правилна посока.
В щатските медии се чуха и призиви както от републиканци, така и от демократи, за внимателно обмисляне на американската позция спрямо Русия, защото тя ще определи последващите действия на Путин. Демократът Робърт Мендез, председател на сенатската комисия по външна политика, заяви за "Фокс нюз": Президентът Путин започна игра на руска рулетка и смятам, че Съединените щати и Западът трябва да са наясно с ответните действия, защото той ще си направи сметка докъде може да стигне. Също за "Фокс нюз" републиканецът Боб Коркър каза, че САЩ и Европа са в определящ момент за отношенията си с Русия.
Премиерът Росен Желязков ще вземе участие днес в официалната церемония по проекта "Лекарите, на които вярваме" за 2025 година. Инициативата се организира ежегодно от вестник "24 часа" и отличава медици, номинирани от техните пациенти. За 2025 г. пациентите са посочили 800 лекари, дентални специалисти и фармацевти, на които вярват, а за..
" Не сме алтернатива на ДПС-НН. Ние сме нова политическа формация . Ние сме хората, които преди 35 години създадохме ДПС. Ние сме същите тези хора, които продължаваме тази идеология и кауза. Хората с идеология и кауза, а не хората, които мислят само за личния си интерес и личното си облагодетелстване в политиката ". Това заяви пред БНР Танер Али..
Изборът на Румен Спецов вероятно е изненадващ, но всъщност е доста логичен . Това заяви пред БНР Владислав Панев от Клуб "Ускорение", бивш депутат от "Зелено движение". Най-вероятно мениджърският състав на "Лукойл" ще си остане същият. Ролята на Спецов като особен управител ще е да следи финансовите потоци и те да не отиват към Русия ,..
" България е стратегически партньор на САЩ. Не може един стратегически партньор да постави икономиката на България на колене ". Това коментира пред БНР Асен Асенов, доктор по икономика, преподавател в Американския университет във Вашингтон, относно получената дерогация от американските санцкии за "Лукойл". "За мен нещата са в стратегическото..
Президентите на Франция и Украйна Еманюел Макрон и Володимир Зеленски ще разговарят днес в Париж по въпроси на двустранното сътрудничество в областта на отбраната, енергетиката и икономиката. През последните седмици се водят усилени преговори как Франция може да окаже допълнителна подкрепа за Киев въпреки политическата и бюджетната нестабилност..
Очаква се днес обществени сгради, паметници на културата и забележителности из страната да бъдат осветени в лилаво - символ на Световния ден на недоносените деца. Отправен е и призив към хората да се облекат в лилави дрехи,в знак на подкрепа и към майките, и към децата. От фондация "Нашите недоносени деца" ще отбележат 17 ноември с редица..
Повече от 236 000 сгради в Украйна са били разрушени или повредени по време на войната, а общо над 2,5 милиона жилища са станали недостъпни поради въоръжения конфликт, което е приблизително 10% от целия жилищен фонд на страната, предаде Укринформ, като се позова на доклад на Международната организация по миграцията към ООН. Експертите на МОМ..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..