Православната църква отбелязва църковния празник Лазаровден. Според българската народна традиция, Лазарова събота е денят, в който се чества превръщането на подрастващите момичета в моми за женене.
Празникът е сред най-тачените в Ямболския край. Благословиите на лазарките обиколиха днес домовете на гостоприемните стопани от село Тенево. За традицията в едно от най-големите села на община Тунджа разказва Нели Ройдева.
Всички носии, с които децата лазаруват из село са напълно автентични, съхранени от техните баби, в техните ракли. С рокля, риза, престилка и задължително венец, в който освен върбови клонки са вплетени и първите пролетни цветя. Децата обикалят с традиционните песни за Тенево. Влизат с "Яно, Ангелино", имат песен за девойка, за момче, за беше и в зависимост от това какво желаят стопаните, те им изпяват песен, обясни Родева.
На днешния Лазаровден момичета ще пресъздадат обичая Лазаруване в Етнографския комплекс "Етъра" и в Архитектурния резерват "Боженци" край Габрово. Празникът се чества една седмица преди Великден. Момичета, които две седмици са посещавали училището за лазарки в Етъра, днес ще покажат научените песни и танци, характерни за този ден.
Във врачанските села все още е жива традицията на лазаруването, разказва Анета Дилкова от село Баница.
Децата сутрин се събират, облечени в народни носии с венчета, с кошнички и тръгват. Пеят лазарски песни. Влизат във всеки двор. Те играят хоро и домакините ги посрещат. След това ги даряват с яйчица. Яйцата са бели, не са боядисани. След това на Великден ще се боядисат и ще се раздават за здраве. Значи някъде до 51-ва-52-ра година ходеха и вече аз когато бях в отделенията, не ни водеха учителките. А по-рано учителките водеха децата и даже имам снимки с лазарско хоро пред училището. Голяма красота е. Чудесно е, че по този начин се демонстрират и народните носии, възкръсва и се продължава традицията, възпитава се и младото поколение, децата в любов към българското, каза Анета Дилкова.
"Светът, такъв какъвто го познавахме, вече не съществува“, заяви британският премиер Киър Стармър в коментар за вестник "Сънди телеграф“, като обеща да помогне "за защитата на британския бизнес от бурята на американските мита“. Киър Стармър заяви, че неговото правителство е готово да използва адекватни индустирални политики "за защита на..
ЕС е готов да защитава интересите си със съразмерни ответни мерки на митата на американския президент Доналд Тръмп и ще работи заедно с партньорите си в тази насока, каза днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след телефонен разговор с британския премиер Киър Стармър, предаде "Ройтерс". Фон дер Лайен посочи, че..
Доброволното формирование към Община Дупница набира доброволци за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях, обявиха от администрацията. Във формированието сега членуват 29 души. Пълният комплект от документи за членство в доброволното формирование се подава в деловодството..
Близо 50 жители на Доспат се включиха в първата акция от кампанията за по-чиста, зелена и приветлива община Доспат - "Обнови и освежи“. Инициативата за пролетно освежаване и облагородяване на публичната среда е подета от "Обединение за бъдещето на община Доспат". Първата акция промени и разкраси пространството на разклона към с. Любча. В..
Френският крайнодесен лидер Марин Льо Пен обяви днес, че ще се бори с мирни средства срещу наложената ѝ петгодишна забрана да заема изборни длъжности и че ще черпи вдъхновение от американския борец за граждански права Мартин Лутър Кинг. На този фон в Париж се събраха хиляди нейни привърженици, за да я подкрепят, предаде "Ройтерс"...
Първата от началото на годината градушка падна днес в Смолян. Леденият валеж продължи около 5-10 минути. Сняг вали във високите части на областта Смолян, като в района на Рожен и Превала новата снежна покривка е около 5-10 см. Заради снеговалежа е ограничено движението на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета през проходите..
Полицията е задържала мъжа, който нанесе побой над двамата синоптици на връх Мургаш и който днес по обед избяга от психиатрията в Курило. Пребиха дежурните метеоролози в станцията на връх Мургаш Бащата на мъжа, пребил двама метеоролози на връх Мургаш, обяви гладна стачка От СДВР съобщават за БНР, че мъжът е напуснал болницат сам без..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..