Съветът на Европа създаде наръчник за интернет потребители, с цел да им помогне да разберат по-добре човешките си права онлайн и какво могат да направят, когато тези права са застрашени, съобщи пресцентърът на Съвета на Европа.
Наръчникът се фокусира върху човешките права, на които интернет оказва най-голямо влияние: достъпът до информация, защитата от дискриминация, свободата на изразяване, на събиране, сдружаване и участие в обществения живот, на защита на личния живот и личните данни, правото на образование, защитата на децата и младежите и правото на ефективна защита при нарушения на човешките права.
Приет от Комитета на министрите, представляващ 47-те страни-членки на Съвета на Европа, наръчникът се основава на правата и свободите, съдържащи се в Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, по начина по който се интерпретира от Европейския съд по правата на човека, както и на други конвенции и правни текстове на Съвета на Европа.
Приветствайки приемането на наръчника, генералният секретар Турбьорн Ягланд заяви: "Правителствата, частните компании и други актьори имат право да зачитат човешките права офлайн и онлайн. Ние ще работим с тях за прилагането на наръчника и за да гарантираме, че интернет потребителите ще имат достъп до ефективна защита, когато смятат, че правата им са били ограничени или нарушени".
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...