Вторият модул е за кандидат-гимназистите. Учениците ще пишат преразказ върху непознат текст от името на герой в рамките на 90 минути. Тази част от изпита носи максимално 35 точки. Децата трябва да пишат със син химикал. Учениците трябва да се явят най-късно 15 минути преди началото на съответните изпити, като носят служебни бележки за допускане и документ за самоличност.
В Ловешка област на държавния зрелостен изпит по български език и литература днес трябва да се явят 1211 ученици. Повече от половината от тях като втори задължителен зрелостен изпит са предпочели география и икономика. Изпитите ще се полагат в 14 средни училища в областта. В националното външно оценяване за седмокласниците ще участват 1230 ученици от областта.
1193 ученици от Разградска област ще се явят на държавния зрелостен изпит по български език и литература. До матурата не са допуснати 96 зрелостници заради слаб успех, съобщиха от Регионалния образователен инспекторат. Седмокласниците в Разградска област, които днес също имат изпит по български език, са 1125.
Репортажа на Александра Михайлова можете да чуете от звуковия файл.
За зрелостниците е по-добре да знаят скалата, по която ще бъдат оценявани преди изпита, защото така ще бъдат по-спокойни, каза в "Преди всички" Милена Иванова , главен експерт по български език и литература в Министерството на образованието и науката...
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в интервю за американската телевизия "Фокс Нюз", че Израел планира да поеме контрола над ивицата Газа, но не за постоянно: "Не искаме да запазим Газа за нас. Искаме да имаме периметър за сигурност, но не искаме..
На вчерашната среща в Кремъл специалният пратеник на Съединените щати Стив Уиткоф е отправил към руския президент Владимир Путин "изгодно" предложение за спиране на огъня в Украйна. Това твърди полското издание "Онет", без да посочва обаче източниците..
Американски журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия. Мъжът е бил сам, разчитал е на оскъдни запаси от храна и е имал сериозна травма на крака. 38-годишният Лун, който е работил за New York Times и Atlantic и е бивш кореспондент на..
ГДБОП е задържала членове на известната рокерска банда "Хелс Ейндлъжс" във Велико Търново и Асеновград, научи БНР от свои източници. В Асеновград е задържан мъж с прякор "Латвиеца", издирван с червена бюлетина от Интерпол. От МВР не коментират..
Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления в района вятър, съобщи директорът на Противопожарната служба главен комисар Александър Джартов : "Основно усилията са да го запазим в тези граници, в които е до момента,..
Руският президент Владимир Путин заяви, че може да се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски при "определени условия", които обаче са "далеч" от това да бъдат изпълнени. Пред журналисти в Кремъл руският лидер каза, че "като цяло“ няма нищо..
Израелският кабинет по сигурността се събира днес, за да обсъди военните планове в Газа. Срещата идва след поредния призив за помощ от семействата на държаните от "Хамас" заложници. Този път те тръгнаха с лодки в посока Газа от крайбрежния град Ашкелон,..
Падане заради интоксикация е най-вероятната причина за смъртта на 39-годишния бивш треньор по тенис, чието тяло беше намерено до един от входовете на..
Трябва да се дадат повече възможности за качествено образование по математика в средните училища . Това заяви пред БНР Тодор Тодоров, част от..
Какво знаят столичани за Амфитеатъра на Сердика може да чуете в анкетата на Виолета Борисова.