Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

210 години феминизъм? Това не е шега, а рожден ден на писателката Жорж Санд


Една голяма френска писателка днес става на 210 години днес. Ако ви кажа че това е Амандин Орор Люсил Дюпен, вероятно някои от вас ще се чудят, коя пък е тази.  Ако обаче използвам другото и име, ще ви звучи познато. Жорж Санд е родена на 1 юли 1804 г. в Париж.

210 години феминизъм? Можем ли днес на 1 юли 2014 година да зададем този въпрос когато цитираме думите на изключителната френска писателка Жорж Санд: "Светът ще ме познае и ще ме разбере някой ден."- пише Жорж Санд до критиците си. "Но ако този ден все пак не дойде, това не е толкова важно. Аз ще посоча пътя на много жени."

Мъжкият литературен псевдоним, мъжките дрехи – това са само външен израз на тази революция, която предприема прочутата френска писателка, и то малко след една по-известна революция – Френската.

Освен с литературата, която създава, Санд остава известна с революционното си скандално поведение на еманципирана жена.

Родена в благодорническо семейство, омъжена за такъв, тя бяга от имението им с 8 години по-младия си любовник Жюл Сандо, също писател в Париж. Пишат и подписват заедно текстовете си във Фигаро като Ж.Санд. 

По-късно първия си ключов роман “Индиана”, Амандин Орор подписва като Жорж Санд и от тогава този псевдоним остава в литературната история. След най-известните и винаги по-млади любовници на Жорж Санд са Алфред дьо Мюсе и 5 години по-младият Фредерик Шопен.

С  помощта на гласа на актрисата Виолета Бахчеванова, който се пази в Златния фонд на БНР ще чуем няколко ключови момента от романа "Мопра" на Жорж Санд. Записът е 1984 г. и колкото и да е странно женският глас на актрисата придава особен смисъл на изповедта на Бернар Мопра от чието име се води разказа в романа на Жорж Санд. Този роман, често е определян като  феминистки манифест от преди почти два века, защото авторката - Жорж Санд защитава правото на жените да получат образование и да се омъжват по своя воля и по любов. Лирическият герои Бернар Мопра е благородник, пропит от родово високомерие, а в главната героиня Едме, Жорж Санд въплъщава идеала си за жена - силна, интелигентна и смела. "Тя е безстрашна, защото със словото си може да покорява, подчинява, отдалечава от себе си или привлича всеки", както пише доц. Рени Йотова от СУ. "Не се страхува от общественото мнение, нищо не може да пречупи гордостта й, никога не би могла да понесе любовно насилие или мъжкото господство".

Целият материал на Ирина Недева за Жорж Санд можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34