Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форум "Дни на балканските култури" се провежда в рамките на фестивала "Мултикултурен Люблин" 2014

Снимка: сайта на Добре дошли в Люблин



Форум "Дни на балканските култури" се провежда в рамките на фестивала "Мултикултурен Люблин" 2014

“Учете бългрски език… и то къде… в Люблин, Полша”. Да, това е възможно, а се оказва и че е доста дърсена специалност в Университета "Мария Кюри-Склодовска" (UMCS) в Люблин, където преподава и  Камен Рикев, преподавател по български във Факултета по славянски филологии на СУ; от 2011 г.

Балканистиката представлява двугодишна специализация, достъпна за всички студенти от Университета в 4. и 5. курс (т.е. магистърско обучение) и на практика функционира като втора специалност. Учебният план включва български + втори балкански език (по избор между румънски, гръцки и сръбски), както и курсове по история на балканските литератури и по балканска култура.

Успоредно с аудиторната заетост специализацията предвижда ежегодно организиране на Дни на балканските култури, както и двуседмична теренна практика в балканските държави. През 2014 г. се организират третите Дни, които след първоначалния си успех, за първи път този май са включени в големия градски фестивал Мултикултурен Люблин.

" Преподаването на балканската проблематика при нас разчита на цялостен поглед с равноправно отношение към отделните балкански култури, т.е. без етноцентрични нагласи. Същевременно (и без да противоречи на горното твърдение) основният езиков акцент е безспорно българският (изхождайки от убеждението, че при подобно обучение винаги има водещи езици/литератури/култури)." каза  Камен Рикев.

Тазгодишният форум Дни на балканските култури (23-28 май) изпълнява и прагматична цел: от октомври 2014 г. българистичното обучение в Люблинския университет ще се реализира не в рамките на славянската филология (както бе досега), а на балканистика като нова бакалавърска (и впоследствие - дай Боже - магистърска) специалност.

За популяризиране на новата специалност и на българския език Катедрата по славянско езикознание предприе сериозна рекламна кампания: изготвяне на плакати и листовки, стартиране уейбсайт и Ютюб канал специален промоционален клип (с безкористното съдействие на българския музикален лейбъл Music Clinic Records).

Самата програма на Дните през тази година също е особено богата: фотоизложба на студентите от миналогодишната теренна практика, концерт на полската джаз-фолк формация  Саракина, чийто ръководител Яцек Греков (поляк) е възпитаник на Техническия университет в София, но и почитател на кавала и гайдата, в резултат на което групата е изпълнител на великолепна балканска музика (силни български акценти), макар и непозната в България.
Предвидена е също презентация с дегустация на типични балкански ястия (таратор, мусака, кебапчета и лютеница); фолклорни работилници по балкански танци (за студенти, но и за деца от детска градина). Накрая, предвиждат се и презентации и дискусионен панел с балкански учени (сред които българи като проф. Мариана Цибранска (БАН), проф. Галя Симеонова-Конах от Познанския университет, доц. Елена Николова от ПУ - филиал Смолян и др.).

На тържественото откриване със специален плакет и грамота от МОН ще бъде отличен Люблинският и Хелмски православен архиепископ Авел за принос към България и българистиката, както и към поддържане на кирилометодиевската традиция в Полша. Държа също да подчертая, че през последните години се радваме на подкрепата и чудесното сътрудничество с Н. Пр. г-н Василий Такев, българския посланик в Полша.
Цялото интервю на Ирина Недева с Камен Рикев мож да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34