Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Габровско са установени 6 огнища на "син език", съмнения за случаи на болестта и в Пазарджишко

| обновено на 07.08.14 в 16:32
Снимка: БГНЕС
В Областната дирекция по безопасност на храните в Пазарджик е получен сигнал със съмнения за болестта "син език". Става дума за стадо овце срай Стрелча, които са с признаци на болестта. Взети са кръвни проби, които днес са изпратени в софийска лаборатория за анализ. Според ветеринарите, това е първи сигнал на заболяването „син език“ в областта, макар, че към момента симптомите са слабо изразени.

Шест огнища на болестта "син език" при домашните животни са установени в Габровска област. Четирите общини в региона – Габрово, Севлиево, Трявна и Дряново, попадат в застрашената от вируса на болестта 20-километрова зона. Това съобщи д-р Георги Гинев, началник на отдел "Здравеопазване на животните" в Областната дирекция по безопасност на храните /ОДБХ/. Четири от огнищата са при овцете. Те са в габровските квартали "Недевци" и "Рязковци" и в селата Борики и Добрини. Други две огнища са при говедата – в Севлиево и в севлиевското село Бериево. Очакват се резултатите от пробите, взети от 13 обекта в областта.

Предприети са мерки за ограничаване на разпространяването на болестта. Най-важното, което животновъдите трябва да направят, е да спазват забраната за паша и да не пускат добитъка да пасе в часовете от 19 до 8, тъй като тогава летежът на насекомите, пренасящи болестта, е най-интензивен.

Стопаните трябва да направят дезинфекция на сградите, на торищата и на животните с подходящи препарати под контрола на ветеринари. Особено внимателни трябва да бъдат животновъдите, когато пръскат с препарати дойни животни, тъй като има опасност в млякото им да попаднат вредни вещества.

Според ветеринарите смъртността от син език при заболелите овце е между 50 и 60 на сто. Болните животни, които нямат шанс да оздравеят, се изпращат в екарисаж, а останалите се лекуват с укрепваща терапия, съобщават от ОДБХ. Месото от болни животни не трябва да се консумира.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс, вицепрезидент на САЩ

Остра реакция на управляващите в Германия на отправените от Джей Ди Ванс критики

Управляващите в Германия реагираха остро срещу критиките, отправени от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс по адрес на регулациите за свободата на словото в страната. В интервю за вестник "Уолстрийт джърнъл", а след това и в речта си на Мюнхенската конференция по сигурността, Ванс първо призова германските партии да ни изолират крайната..

публикувано на 14.02.25 в 22:40

Институцията на омбудсмана пита енергийния министър за изчисляването на новите сметки за парно

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на енергетиката   Жечо Станков с въпрос как ще се изготвят предстоящите сметки на клиентите на топлинна енергия в сгради – етажна собственост (СЕС), съобщава от институцията. Поводът е решението на Върховния административен съд от 10 февруари т.г., с което окончателно бе отменена..

публикувано на 14.02.25 в 22:36

Бургаския окръжен съд потвърди мярката за неотклонение на Антон Иванов

Бургаският окръжен съд потвърди мярката за отклонение "парична гаранция от 2 хиляди лева" на Антон Иванов. Той е обвинен в незаконно притежание на пистолет със заличени номера и боеприпаси. Заради този случай бургаския полицай от "Специализираните сили" Димитър Николов, участвал в задържането на обвиняемия си подаде оставка, с мотив че има..

публикувано на 14.02.25 в 22:28
Разговор на Волидимир Зеленски с Дже Ди Ванс

САЩ искат да предпазят Източна Европа от нов конфликт, след като войната в Украйна приключи

Вицепрезидентът на Съединените щати Джей Ди Ванс каза пред репортери след среща с украинския президент Володимир Зеленски по време на Мюнхенската конференция по сигурността, че Вашингтон иска да "постигне устойчив, траен мир" в Украйна. "Искаме войната да свърши и убийствата да спрат, но искаме да постигнем устойчив, траен мир, а не такъв,..

публикувано на 14.02.25 в 21:25
Атанас Запрянов, министър на отбраната

Министър Запрянов проведе поредица от срещи по време на Мюнхенската конференция по сигурността

Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в 61-вото издание на Мюнхенската конференция по сигурността, която беше открита днес, 14 февруари, съобщават от пресцентър на министерството. В продължение на три дни държавни и правителствени ръководители, дипломати, водещи представители на международни институции и експерти ще обсъждат в..

публикувано на 14.02.25 в 20:57

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки

Четирите потребителски организации, които инициираха вчерашния бойкот срещу търговските вериги, определиха акцията като "успешна" и призоваха за втори ден на бойкот на големите супермаркети. Федерацията на потребителите в България,   сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива"..

обновено на 14.02.25 в 20:46

Пострадалата вчера при катастрофа в Русе жена е все още с опасност за живота

37-годишната жена, която пострада вчера при катастрофа в Русе, все още е с опасност за живота, а от болницата призовават за кръводарители. Инцидентът стана вчера в ранните следобедни часове, когато на кръстовище два автомобила катастрофират и при сблъсъка единият напуска платното за движение и удря преминаващата по тротоара жена с двете й..

публикувано на 14.02.25 в 20:12