Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експертен съвет: БНБ бездейства по случая с КТБ и това обрича стотици фирми на фалит

Снимка: БГНЕС


Експертен консултативен съвет от работодатели, синдикати и експерти заяви, че БНБ бездейства и това обрича стотици фирми на фалит и повече от 25 000 служители в компаниите - на безпаричие. Членовете на съвета настояха за незабавно оздравяване на Корпоративна търговска банка и разплащане с кредиторите.

Изпълнителният директор на Стопанската камара Сашо Дончев посочи:

Това, което е по логиката на законодателството, не е предложено на сегашните акционери - да осигурят капиталова, съответно ликвидна подкрепа на банката. Не се търсят други акционери, не се използва опцията за надзорно увеличаване на капитала, най-добрият спасител на една банка в затруднение е друга банка, не се търсят други финансови институции, не се обсъжда въобще опцията Фонда за гарантиране на влоговете да стане мажоритарен акционер в КТБ и съответно да се опита да я оздрави. Тези възможности не се обсъждат. За съжаление банката е поставена във фризера, образно казано, бизнесът е спрял, чакат се надзорни мерки. Надзорни мерки, оздравителни, няма. Законът, който беше вкаран в бюджетната комисия, специалният закон за преструктуриране на КТБ, предпоставяше нейната несъстоятелност, тоест тя със закон беше обявена за несъстоятелна.

Съветът осъжда това бездействие на Централната банка, а експертите му предупреждават, че ако веднага не се предприемат мерки за разрешаване на кризата, след два месеца няма да може да се направи почти нищо. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нов протест

Година след първия си протест, от гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нова демонстрация - този път срещу готвеното отваряне на движението по ремонтираната улица "Опълченска". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор..

публикувано на 12.07.25 в 18:24

КЗП: Наблюденията ни в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките

Председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че наблюденията в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките в момента. След 8 август, това ще бъде санкционирано като нарушение на закона. Комисията за защита на потребителите информира, че в резултат на масирани проверки в търговски обекти, аптеки, включително онлайн аптеки,..

публикувано на 12.07.25 в 17:56
Доналд Тръмп

30-процентно мито върху целия внос от ЕС от 1-и август, обяви Доналд Тръмп

30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико. Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува..

публикувано на 12.07.25 в 17:51

Няма данни за физическа агресия спрямо родилка при раждане на бебето ѝ в УАГБ "Майчин дом" (Обновена)

Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..

обновено на 12.07.25 в 17:43

ЕК: Американски мита от 30% върху износа от ЕС ще прекъснат основни трансатлантически вериги за доставки

Налагането на мита от 30 на сто от президента Тръмп върху износа от ЕС към Съединените щати ще прекъсне основни трансатлантически вериги за доставки в ущърб на бизнеса, потребителите и пациентите от двете страни - това се казва в изявление на председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в отговор на обявеното решение от американския..

публикувано на 12.07.25 в 17:21

Тръмп заяви, че ще наложи мита от 30% върху вноса от Европейския съюз от 1 август

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще наложи мита от 30 процента върху вноса от Европейския съюз от 1 август. Вносът от Мексико ще бъде обложен със същата ставка. По отношение на търговията с ЕС Тръмп написа в социалната си мрежа Трут Соушъл, че САЩ трябва да се отдалечат от "тези дългосрочни, големи и устойчиви търговски..

публикувано на 12.07.25 в 17:05
Новият игумен на Троянския манастир Драговитийския епископ Василий беше въдворен в служение в светата обител

Новият игумен на Троянския манастир беше въдворен в служение

Новият игумен на Троянския манастир Драговитийския епископ Василий беше въдворен в служение в светата обител, в която днес беше тържествено отбелязан и празника на чудотворната икона на Света Богородица Троеручица , която се пази там от векове. Досегашния итумен на Троянския манастир Величкият епископ Сионий предаде на епископ Василий..

публикувано на 12.07.25 в 16:42