Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е да си млад учител в ерата на бурно развитие на дигиталните технологии?

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова
Чуй новината! Чуй новината:

60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално поколение. 

Забраната на мобилните телефони в училище се очаква да доведе до по-добри образователни резултати и да подобри комуникацията между децата, коментира пред БНР заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова, която се включи в десетата национална среща. 

С последните промени в закона за предучилищното и училищното образование джиесемите в клас се забраняват, а директорите на училищата ще могат да налагат наказания за лоша дисциплина. Това не са рестрикции, а мярка за по-добра комуникация, коментира пред БНР заместник - образователният министър Емилия Лазарова:

"Не става въпрос за по-строги наказания, а се дават повече възможности на учителите, на класните ръководители да могат да работят с децата и с родителите и когато има системни проблеми, да ги решават. Акцентът е върху мерките за превенции. След това идват санкциите. Телефоните са забранени в учебния час, но в определени обстоятелства са разрешени – когато трябва да се използват за образователни цели, за изпълнение на някаква задача, при различни медицински заболявания на децата, при някои форсмажорни обстоятелства, разбира се, че ще бъдат използвани. Идеята е да има по-високи резултати, по-голяма концентрация на децата, повече общуване с тях и между тях. Те са дигитално поколение и да не бъдат непрекъснато до телефоните". 


Основните трудности в образователния процес в час свързани с мотивацията на учениците, коментира Александра Петрова, която има 7 години учителски стаж и е преподавател по български език и литература, както и по английски език в Професионалната гимназия по производствени технологии в Силистра:

"Трудно е да се мотивират и да излязат от тази "черупка" на информационните технологии. В момента ги вълнуват най-вече телефоните. Трудно е да "отлепим" от тях и да ги концентрираме в ученето". Забраната на телефоните в училище ще помогне за по-добри постижения за напред.

"По-скоро предизвикателството е да ги научим как да отсяват информацията и да ги насърчим да мислят малко повече да използват технологиите за себе си и да ги надграждаме", допълни Цецка Александрова, учител по професионална подготовка във Видин.

Тодор Георгиев е учител от една година. Преподава математика в Средното училище "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица и насърчава учениците си да използват мобилните телефони:

"Използвам мобилните телефони активно в час, с тях правим нашите преговори. Аз ги използвам. Има много софтуер, който е направен за нас, да помага. Да покажем на децата, че телефоните не са само средство за игра, а и за учене".


Ще се насърчават математическите и природоматематическите гимназии да правят прием и в прогимназиалния курс. Проблемите с приема в професионалните гимназии продължават, а има недостиг на работна ръка, коментира последните законодателни промени Цецка Александрова от Видин.

"Зависи за коя част на България става дума. На ниво министерство – да, но в малките райони, какъвто е Видин, езиковите и математическите гимназии все още са по-предпочитани, а има недостиг на кадри в професионален план".

Младият учител Тодор Георгиев е намерил своя начин, който се оказва печеливш, за да запали децата по математиката:

"Правя го чрез похвали в дневника и голяма връзка с родителите. Децата искат да получат похвала и от това да остане следа. Така че една похвала, написана в дневника, помага и не срещам отговори: "Не мога да направя това", напротив: "Аз мога и ще го направя".

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ким Чен-ун и Сергей Лавров

Северна Корея: Русия ще продължи да получава "безусловна подкрепа" във войната ѝ срещу Украйна

Русия получи уверения от Северна Корея, че ще продължи да получава "безусловна подкрепа" във войната срещу Украйна, съобщават Ройтерс и РИА. Уверенията дойдоха по време на поредното посещение на висш руски чиновник в азиатската държава, докато руските войски - според непотвърдени изявления - продължават да напредват в Донбас. От..

публикувано на 13.07.25 в 17:32

ПП: МЗ да направи реална оценка на разходите за строеж на Национална детска болница

От партия "Продължаваме промяната" настояват Министерството на здравеопазването да направи реална оценка на разходите за строеж на Национална детска болница, а изграждането на подобно лечебно заведение да бъде при пълен публичен и обществен контрол, се посочва в прессъобщение на партията до медиите. Вчера лидерът на партията Асен Василев..

публикувано на 13.07.25 в 16:58

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на пътния..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
При Кадин мост над река Струма, в село Невестино, област Кюстендил, архив.

Спадат нивата на езерата в Рила и р. Струма край Невестино

Нивото на езерата в Рила пада от засушаването според планинари, водите на Струма при Невестино са намалели драстично,  коментираха от Общината. От кметството са поставили измервателни уреди в близост до известния исторически Кадин мост и наблюдават нивото й. Най-видимо е намаляло нивото на Рибното от Седемте езера, което е 6-о отгоре надолу,..

публикувано на 13.07.25 в 15:57

БНБ: Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина, но вече с номинал в евро

Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина – първата година, когато България ще членува в еврозоната, става ясно от предварителната програма на БНБ. Ликът на Свети Иван Рилски ще ни гледа от възпоменателна монета с номинал 100 евро. Следващите две години трябва да излязат 11 възпоменателни монети, пише в предварителната монетна..

публикувано на 13.07.25 в 15:53

Хеликоптер се включи в гасенето на пожара в природен парк "Рилски манастир"

Хеликоптер се включи в 13.00 ч. в гасенето на пожара над река Илийна в Природен парк "Рилски манастир", казаха за БНР от Общината в Рила. Машината черпи вода от изравнителя на ВЕЦ " Рила" край града, каза за БНР зам.-кметът на Общината Лазар Чавков Пожарът, който възникна преди двадесетина дни на 2 000 м. надморска височина, на труден..

публикувано на 13.07.25 в 15:50
Прабово Субианто и Урсула фон дер Лайен

ЕС и Индонезия постигнаха политическо споразумение за напредък по споразумението за свободна търговия

Постигнато беше политическо споразумение за напредък по споразумението за свободна търговия между ЕС и Индонезия, заяви в неделя председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, съобщава Ройтерс. Търговското споразумение, наречено CEPA (Comprehensive Economic Partnership Agreement или Всеобхватно споразумение за икономическо..

публикувано на 13.07.25 в 15:42