Лидерите на държавите-членки на НАТО се събират в Уелс, за да обсъдят руско-украинската криза и разполагането на повече сили в Източна Европа.
Очаква се в Уелс Алиансът да одобри плана за готовност за действие, който предвижда повече сили на НАТО в Източна Европа. Планът предвижда НАТО да може да разполага свои въздушни, морски и сухопътни сили и техника за броени часове на територията на страните-членки. Целта на НАТО е да реагира светкавично при нова ситуация, свързана със сигурността в Европа. Частите за бързо реагиране ще включват няколко хиляди души, които се очаква да бъдат осигурявани на ротационен принцип от натовските държави, според възможностите на всяка една от тях.
За осъществяването на този план обаче ще са необходими средства. Тази седмица генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви, че очаква страните-членки да увеличат разходите си за отбрана. Расмусен определи като "неискрен" плана на Путин за примирие в Източна Украйна. Въпреки предложението за прекратяване на обстрела и отваряне на хуманитарни коридори "руснаците продължават да дестабилизират" района, каза Расмусен в интервю за Би Би Си.
Инвеститорите на фондовите борси обаче реагираха положително на руската инициатива. Надеждата за скорошно примирие в Донецк и Луганск покачи акциите в Азия, предаде Ройтерс.
Позицията на България е страната ни да отделя 1,5 на сто от БВП за отбрана още през 2015-а година и да увеличава средствата с 0,1 на сто всяка година, така че през 2020-а година разходите да достигнат 2% от БВП.
Страните-членки на Алианса ще се срещнат с президента на Украйна Петро Порошенко, за да обсъдят начините, по които НАТО може да помогне на Киев.
Междувременно Естония поиска постоянни бази на НАТО на своя територия, за да се защити от евентуално повторение на украинската криза.
Вчера при посещение на американския президент Барак Обама в Талин стана ясно, че САЩ увеличават присъствието на военновъздушните си сили в Балтийските държави.
България ще бъде представена на форума от президента Росен Плевнелиев, министъра на отбраната Велизар Шаламанов и министъра на външните работи Даниел Митов.
Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен директно обвини Русия, че напада Украйна. Изправени сме пред редица заплахи, каза още Расмусен преди началото на срещата на върха на НАТО в Уелс, която той определи като решаваща за бъдещето на Алианса :..
Преди началото на срещата на НАТО в Уелс германският канцлер Ангела Меркел заяви, че ще настоява договорите между НАТО и Русия да не бъдат променяни. Това означава, че пактът няма да настанява трайно свои войски в близост до руската граница...
Москва е готова да предприеме конкретни стъпки за деескалация на конфликта в Украйна в рамките на плана, предложен от президента Владимир Путин . Това заяви външният министър Сергей Лавров по време на среща с председателя на Парламентарната асамблея на..
Би Би Си твърди, че Доналд Тръмп няма основания за претенции срещу медията на фона на продължаващ спор относно "редактирани" кадри от реч, която той е произнесъл преди бунта в Капитолия, появили се в "Панорама" през 2024 г., защото предаването не е..
Днес в Гърция отбелязват 52 години от студентския бунт в Политехниката в Атина. Засилени са мерките за сигурност в цялата страна. Над 5000 полицаи са съсредоточени само в Атина по охрана на демонстрациите във връзка с годишнината. Гърците..
Българите ядат по-малко хляб, сирене и зеленчуци, но повече плодове – това сочат най-новите данни на Националния статистически институт за потреблението на домакинствата през третото тримесечие на 2025г. в сравнение със същия период на миналата година...
Превенцията е нещо ключово . Желанието за справедливост го има, но най-добре е да не се стига да случаи, за които да търсим справедливост , коментира в предаването "Преди всички" на БНР Стефан Димитров от Сдружение "Невидимите животни",..
Премиерът Росен Желязков ще вземе участие днес в официалната церемония по проекта "Лекарите, на които вярваме" за 2025 година. Инициативата се организира ежегодно от вестник "24 часа" и отличава медици, номинирани от техните пациенти. За..
" Не сме алтернатива на ДПС-НН. Ние сме нова политическа формация . Ние сме хората, които преди 35 години създадохме ДПС. Ние сме същите тези хора, които продължаваме тази идеология и кауза. Хората с идеология и кауза, а не хората, които мислят само за..
Изборът на Румен Спецов вероятно е изненадващ, но всъщност е доста логичен . Това заяви пред БНР Владислав Панев от Клуб "Ускорение", бивш депутат от "Зелено движение". Най-вероятно мениджърският състав на "Лукойл" ще си остане същият...
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..