Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страна, която иска да развива туризма като ключова индустрия, трябва да се отнася по-добре с туристите

Снимка: БГНЕС


На края на туристическия сезон се правят равносметки, излизат статистики, организират се конференции. Преди да чуем равносметката на служебния заместник-министър на икономиката и енергетиката с ресор туризъм Бранимир Ботев, с която ще влезе в обществената дискусия "Дневният ред на България - национални цели и приоритети в туризма", да видим какви са разликите между митовете, служебните похвали и реалността в туризма.

Да, силни думи - ето защо.

Тъжни впечатления от българската туристическа индустрия споделиха пред репортерския касетофон на Ирина Недева две чужденки, които избраха да почиват на Боровец в края на лятото: Мирия Антониауду, гъркиня от Кипър, Никозия, която дълго време е работила в Европейски институции в Брюксел, и Хелън Ванесис, британка, която  живее в Кувейт, но пътува много. Само това лято е била в Сингапур, Тайланд, Гърция, Кипър и България.

Очаквахме, че хората работещи в сферата на услугите ще са по-позитивно и приятелски настроени спрямо туристите - казва Мирия Антониаду от Кипър и дава пример:  В нашия хотел нямаха карта на София. Питаме ги за карта на столицата им и те нямаха. Хората не са свикнали да се грижат за други клиенти освен българските. Има проблем с езика, хората не говорят английски. Вчера обаче разбрах, че хората, които говорят други езици напускат Боровец през лятото и отиват във Варна.

Защо обаче хората, които работят в сферата на туризма не изглеждат много радостни и позитивно настроени да посрещат туристи е въпрос, който озадачава чужденките. Според Хелън, британка от Кувейт, това да бъдат приветливи служителите на хотелите и на ресторантите, би трябвало да влиза в задълженията им.
 
Пред съседния хотел имаше прекрасно място за седене, с кресла. Бяха махнали обаче възглавниците, понеже по-рано беше валяло дъжд. Попитахме сервитьора дали може да седнем там, но той настояваше да седнем на някоя от масите и въпреки молбите ни не искаше да донесе възглавници, за да седнем на креслата. Все пак беше спряло да вали преди 3 часа и повечето места биха сложили обратно възглавниците. В крайна сметка донесе само една, така че трябваше да стоим двама души на една възглвница. А това все пак би трябвало да му влиза в задълженията.

Според Хелън възможно обяснение е те да не са обучени добре в сферата на услугите. 

Аз идвам от Кипър,
сподели Мирия Антониаду, а това е страна, където туризмът е от голямо значение за икономиката, нашето общество е в голяма степен ориентирано към услугите. Може би ние влагаме прекалено голямо усилие, но ако вие искате да привличате туристи във вашата страна определено трябва да научите заетите в сферата на услугите да са по-гостопроемни, по-приятелски настроени и услужливи, да дават необходимата информация, да се гордеят със страната си и сами да насочват туристите към места, които си струва да посетят.


Снимка

Гостенката от Кипър е критична и заради сравнението което прави с миналото:  Ако трябва да съм честна, била съм тук и преди, веднага след края на комунистическият режим и не виждам промяна в културата и отношението на хората. Изглежда ми така като че ли не са изминали толкова много години.

Чуждите туристки са озадачени и от това, че даже световни модели като практиката на туристичските автобуси, които обикалят културните забележителности в столицата са "побългарени" и съответно  не отговарят на очакванията им.

Така наречените "хоп-он хоп-оф" автобуси са туристически автобуси, които съществуват в много страни и идеята, че можеш да слезеш на определени спирки и след това да се качиш пак от там без да трябва да плащаш билет отново. Ние взехме такъв автобус в София, билетът струваше 20 лв, пътуването беше по-малко от час и ни казаха, че заради жегата няма да спират никъде. Даже и да бяхме слязли някъде, автобусът нямаше да дойде пак.



Озадачаващо, според техния кратък опит в София, е и това, че  информацията, която четеш в интернет или която ти дават по телефона се оказва некоректна. Например, виждаш, че автобусът, който не би трябвало да работи днес всъщност работи. Аз бях проверила, че би трябвало да работи само петък, събота и неделя, но работеше и днес така че, ние решихме да го вземем. След като се качихме обаче ни казаха, че е само 50 мин и в 12 на обяд е последният автобус за деня, а ние бяхме платили пълния билет.

Липсата на гъвкавост и адаптиране към променящите се атмосферни условия от служителите в туристическата индустрия също е проблем. Компенсирането на непълния курс и непълната услуга на туристическия автобус, например, би могло да остави по-добро впечатление, тогава когато услугата не е пригодена за жега или дъжд.

Ние взехме този автобус понеже, когато си в чужд град за няколко часа и не знаеш къде да идеш, това е може би най-добрия начин да видиш малко от града. Дали билетът е 10 или 20 лв в случая нямаше значение, но да щеше да направи по-добро впечатление ако бяха направили някакви отстъпка предвид съкратеният график за деня. Страна, която иска да развива своя имидиж, да развива туризма си, трябва да се отнася по-добре с туристите. Тук не виждаме много гъвкавост по отношение на това.

Хотели на час път от София в курорт Боровец, в които няма карти на София, туристически хон-он топ автобус, който не спира по спирки, защото е горещо, но не предлага по-ниска цена, ресторант, който отказва да настани, при напълно празно заведение, единствените си клиенти на терасата, защото сервитьорът го мързи да изнесе прибраните предния ден възглавници, независимо, че вече навън грее слънце и е сухо... и мрачни физиономии в сектора - чуйте в звуковия файл как отговаря на всички тези упреци служебният заместник-министър на икономиката и енергетиката с ресор туризъм Бранимир Ботев, който е на тази позиция още от предишното правителство.

Към отговорите на служебния министър допълваме и тези от интервюто на репортерката Мила Младенова с Георги Петков от БАТА - Българската асоциация на туристическите агенции.

Темата, разработена в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Жозеп Борел

ЕС осъжда решението на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии

ЕС осъжда напълно необоснованото решение на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии в страната, се  казва в изявление на върховния представител на Съюза за външната политика Жозеп Борел. То е в отговор на обявената вчера от Русия забрана на достъпа до 81 европейски медии, сред които българските "24 часа" и..

публикувано на 26.06.24 в 16:41
Директорът на джаз фестивала в Боровец

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на джаз фестивала "Д-р Емил Илиев“ в Боровец

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев“ в Боровец през август.  Директорът на фестивала Татяна Илиева обясни: "Фестивалът няма и никога не е имал комерсиална цел. Единствената цел на събитието е много благородна - да се подпомогне развитието на летния планински туризъм в курортния комплекс..

публикувано на 26.06.24 в 16:39
Тодор Галунов

Проф. Тодор Галунов: ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев

ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев .  Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател проф. Тодор Галунов. Борисов: Ще предложим правителство на малцинството "Първият мандат на ГЕРБ, ако не стане някаква допълнителна уговорка, каквато поне до момента официално аз не виждам, няма как да мине. Ако те..

публикувано на 26.06.24 в 16:37

Медийна грамотност, инструменти и алгоритми

Трябва да дадем повече инструменти, с които да си служат и децата, и родителите, и учителите, когато потребяват информация .  Това каза пред БНР Боряна Гидикова от УНИЦЕФ . "Трябва по-често да се говори. Да се намира пътят към децата - как те потребяват съдържанието, какво правят в смартфона. Не е достатъчно само да ги ограничаваме с различни..

публикувано на 26.06.24 в 16:06
Служебният министър на финансите Людмила Петкова

Според финансовия министър е технически възможно България да въведе еврото от началото на 2026 г.

Финансовият министър Людмила Петкова заяви, че технически най-възможно е България да въведе еврото от началото на 2026 г.  По-рано Европейската комисия обяви чрез конвергентен доклад, че към момента страната ни не изпълнява ценовите критерии за въвеждане на общата валута: "Очакванията са не по-късно от края на годината да бъде изпълнен и критерият за..

публикувано на 26.06.24 в 15:59
Еван Гершкович

В Екатеринбург започна делото срещу кореспондента на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович

В руския град Екатеринбург започна делото срещу кореспондента на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович 15 месеца след като той беше задържан. Процесът се гледа при закрити врата. Руската прокуратура обвини американски журналист, че работи за ЦРУ Според прокурора има доказателства, че американският журналист е събирал секретна информация за руски..

публикувано на 26.06.24 в 15:34
Ружа Игнатова

САЩ обявяват 5 млн. долара награда за информация за Ружа Игнатова

Американското правителство обявява нова награда от 5 млн. долара за информация, която би довела до ареста на криптокралицата Ружа Игнатова, а българската прокуратура се готви да ѝ повдигне задочно обвинение за финансови измами. Това обявиха в съвместно изявление посланикът на Съединените щати у нас Кенет Мертен и временно изпълняващият..

публикувано на 26.06.24 в 14:50