Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обстановката в Хасково бавно се нормализира

| обновено на 25.10.14 в 18:01
Снимка: Дора Атанасова

Обстановката в Хасково бавно се нормализира. Преди обед паднаха близо 100 литра на квадратен метър дъжд. Преля реките Хасковска и Банска. Евакуирани са 53 души, най-засегнати са селата Клокотница и Добрич,където са наводнени около 70 къщи. Няма пострадали хора. Нивото на река Хасковска вече е спаднало, валежите спират и положението започва да се успокоява. Цялата налична техника и всички екипи на пожарната са се включили в отводняването на пострадалите къщи. Без водоподаване е само централната част на Хасково. Главният път Е - 80 между селата Бяла река и Върбица, вече е отворен. 

По-рано заместник-кметът Златомир Желев обясни пред "Хоризонт":
В района на Хасково централната Хасковска река също излезе вече към 10.00 часа някъде от коритото и заля пътя наоколо, може би и мазета, ниските части от реката са били залети. Евакуирани са децата от дом "Марина", макар че там нямаше опасност. Те бяха в ниската точка. Превантивно сме ги евакуирали от дома в общежитията и са настанени. Към момента водата вече се оттича. Влезна си в коритото.

СнимкаПрез деня бяха залети къщи и дворове в димитровградския кв. "Марийно" и хасковските села Конуш, Гарваново и Въгларово. Река Банска при димитровградското село Добрич разруши двата пешеходни моста. Евакуирани са хората от най-застрашените къщи, съобщи кметът Марин Маринов. Разливът на реката е близо 150 метра. Засегнатите къщи са над 20. Има удавени животни и пчелни кошери. Засега щетите се изчисляват на около половин милион лева.
Заради наводнен железен път, рано сутринта е било прекъснато движението на влаковете в участъка Димитровград - Хасково. Пътниците са били превозени с автобуси. На пътя Хасково - Пловдив при село Бяла река бе спряно движението на леки автомобили поради наводнение на платното.

Количеството на падналия дъжд в района за денонощието е 86,5 литра на квадратен метър. Обилни валежи се очакват и утре, след което ще намалеят. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
mario_vargas_liosa_bgnes_2

Почина нобеловият лауреат Марио Варгас Льоса

Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса е починал на 89-годишна възраст в перуанската столица, съобщи семейството му в социалната мрежа Екс. „С дълбока скръб съобщаваме, че нашият баща Марио Варгас Льоса почина днес в Лима, заобиколен от семейството си и в мир“, пише най-големият му син Алваро. В изявлението се посочва, че Марио Варгас Льоса..

публикувано на 14.04.25 в 05:07
Стачка на службите за смет в Бирмингам

Властите в Бирмингам поискаха помощ от армията заради кризата с боклука

Военни плановици бяха призовани да помогнат за справяне с нарастващите планини от боклук по улиците на втория по големина английски гад Бирмингам след едномесечна стачка на служителите по чистотата. Членовете на профсъюза “Юнайт“ са в пълна стачка от 11 март, заради спор за заплащането, довел до хиляди тонове несъбран боклук, в резултат на което..

публикувано на 14.04.25 в 04:10
Дейвид Лами

Британският външен министър призова Израел да спре атаките срещу болници в Газа

Британският външен министър Дейвид Лами призова Израел да прекрати нападенията срещу болници в Газа, след като пострада едно от малкото функциониращи здравни заведения в територията.  Болницата в Северна Газа, управлявана от Ерусалимската епархия, беше улучена рано в неделя, което наложи евакуация на пациентите. Малко медицинско заведение преди войната,..

публикувано на 14.04.25 в 03:09
Иконата на страдащия Христос,
която се изнася в храмовете на Велики понеделник

От Велики понеделник започва Страстната седмица

От Велики понеделник започва Страстната седмица, през която християнският свят съпреживява последните дни от земния живот на Исус Христос. Седмицата преди Великден се нарича "Страстна" поради страданията на Христос и "Велика", защото е възпоменание великите събития от последните му земни дни. През Страстната седмица богослуженията са..

публикувано на 14.04.25 в 02:52

Кипър очаква окончателно одобрение на безвизов режим със САЩ

Кипър е в решаващ етап на усилията си за присъединяване към програмата на САЩ за премахване на визите за пътувания. Американски екип ще е на посещение на острова през тази седмица като част от процеса за окончателно одобрение на безвизовия режим, съобщиха в неделя от посолството на САЩ в Никозия.    Мисията се провежда в рамките на установения процес на..

публикувано на 14.04.25 в 02:39
Храм

Благотворителна кампания в Ямбол за ремонт на най-старата църква в града

Стотици жители на Ямбол и региона се включиха в благотворителната кампания за събиране на средства за ремонт на най-старата църква в града – „Св. Троица“.  На Цветница беше организиран и голям базар с ръчно приготвени сувенири, сладкиши и напитки.  Кампанията за събиране на средства продължава вече осма година, като междувременно..

публикувано на 14.04.25 в 02:26

В Сливен от 14 април стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден

В Сливен от утре стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от  Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..

публикувано на 13.04.25 в 19:45