Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбелязва патронния си празник

| обновено на 25.11.14 в 10:30
Снимка: БГНЕС

Българската православна църква почита Свети Климент Охридски – първоучител на българския народ. Ученик на Светите братя Кирил и Методий, той работи 30 години за разпространение на българската книжовност и оставя хиляди свои ученици.

С академично тържество Софийският университет ще отбележи патронния си празник – деня на Свети Климент Охридски.

В параклиса "Св. Климент Охридски" в Богословския факултет на Университета Негово високо преосвещенство митрополит Антоний ще отслужи Божествена света литургия. По-късно Академическият съвет, начело с ректора проф. Иван Илчев, ще поднесе венец пред паметника на Св. Климент Охридски. Академичното тържество ще се проведе в аулата на висшето училище. Ще бъдат връчени дипломите на новоизбраните професори, както и различни годишни награди на Университета. Тържеството ще завърши с музикална програма.

По повод стратегията, одобрена от Съвета на ректорите, проф. Илчев каза, че трябва да бъде приета бързо, за да се осигури здрава основа за качествено образование. Той обясни предимствата на стратегията:

Въвеждане на нова организация на висшето образование, поставяне, на първо място, на качеството на висшето образование, а не на количеството, което за съжаление беше нещо, което беше правено досега. По създаването на тази стратегия работиха много упорито и колеги от Софийския университет, на които искам да изкажа своята благодарност, както и да изкажем благодарността си на тези колеги, които месеци наред посветиха времето си за разработване на оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж", която, надявам се, пак ще даде глътка въздух на българското висше образование и българската наука.

Проф. Илчев обяви, че през следващата академична година може да бъдат създадени нови бакалавърски и магистърски програми на английски език:

В момента сме отделили в нашия бюджет специално перо за поощряване на колегите, които ще работят в тази насока, защото ясно е, че трябва да се отваряме много повече към студенти от други държави.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Жители на Пазарджик на протест с искане "Да се спре насилието в училищата"

Жители на Пазарджик ще протестират пред сградата на  средно училище "Георги Брегов" с искане "Да се спре насилието в училищата". Поводът е разпространените пред ден клипове, на които се вижда как четири момичета от 6-ти, и 7-ми клас нанасят жестоки удари на своя съученичка. Нападението е станало на метри от училище по време на междучасие. Снощи..

публикувано на 28.02.25 в 07:50
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп не може да повярва, че е нарекъл Зеленски диктатор

Часове преди срещата на Доналд Тръмп с украинския лидер Володимир Зеленски американският президент каза, че изпитва голяма доза уважение към своя колега. Доналд Тръмп прогнозира, че днешната му среща със Зеленски ще бъде много добра, като допълни че усилията за постигане на мир се развиват бързо. Коментарът на Тръмп беше направен след срещата..

публикувано на 28.02.25 в 07:49

Депутатите обсъждат свалянето на имунитетите на четирима депутати от "Възраждане"

Очаква се парламентът да обсъди свалянето на депутатския имунитет на четирима народни представители от партия "Възраждане", поискано от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Oбвинител номер 1 внесе в 51-вото Народно събрание мотивирани искания за даване на разрешение за привличане към наказателна отговорност на четирима..

публикувано на 28.02.25 в 07:35

ВУЗ или канал за мигранти? Мистерия около Европейския политехнически университет в Перник

МОН разполага с данни, че в частния Европейски политехнически университет в Перник не се осъществява реален учебен процес, а вместо това функционира легален канал за мигранти . Това съобщи в сряда пред парламентарната комисия по образование просветният министър Красимир Вълчев. По думите му, проверяващи от ведомството били изгонени от..

публикувано на 28.02.25 в 07:26

На площада в Монтана: Повече харесват традиционната мартеница

Над 5000 мартеници излага в Монтана директорка на детска градина от Враца, която за поредна година се включва в предпразничната кампания. 90 души продават мартеници на традиционния базар в града.  За първи път базарът е разположен на една от алеите на обновения площад "Жеравица" .  Николинка Гигова е родена в Монтана. Директорка е в..

публикувано на 28.02.25 в 06:40

Ледените дни съсипаха кайсиевите насаждения в Силистренско

Продължителните ледени дни с температури под нулата унищожиха почти 100% от кайсиевите насаждения в Силистренско. На места градусите достигнаха до –24.  Щетите са в процес на установяване. Резултатите от ниските температури са трагични , коментира пред БНР Димитричка Търпанова, заместник-председател на УС на Добруджанския овощарски съюз:..

публикувано на 28.02.25 в 06:33

Мексико предаде на САЩ 29 наркотрафиканти в опит да избегне налагането на мита

Мексиканските власти обявиха, че са екстрадирали в Съединените щати 29 трафиканти на дрога, сред които много известни наркобосове. Стъпката се коментира като безпрецедентен жест на Мексико към Вашингтон в опит да избегне налагането на мита.   Сред екстрадираните е наркобосът Рафаел Каро Кинтеро, изключително влиятелен - бос на босовете в Мексико през..

публикувано на 28.02.25 в 05:23