Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири години затвор за френски кмет заради смъртта на 29 души в наводненията от 2010-а

Френски кмет беше осъден на четири години затвор заради смъртта на 29 души в наводненията, предизвикани от урагана "Синтия" през 2010-а година. Кметът и екипът му са обвинени за бездействие срещу бедствието и за застрояването на рисковата зона.

Присъда беше произнесена за Рене Маратие - бившия кмет на Фот сюр Мер. Френският град на брега на Атлантическия океан беше залят от наводнение, причинено от урагана "Синтия". Тогава 29 души, предимно малки деца и възрастни хора, се удавиха в домовете си.

В обвинителния акт от 130 страници съдът заявява, че последиците от бедствието се дължат изцяло на небрежната общинска политика в рисковата зона. Заедно с кмета е осъдена и негова заместничка, отговаряла за градоустройството, която е издавала разрешения за строителство на ниски едноетажни къщи в района, застрашен от наводнения. Според съда смъртта на деветима души е пряка последица от застрояването. Кметът е обвинен, че не е предприел никакви мерки за предпазване от бедствието и не е издал никаква специална наредба в деня на урагана.

Това е най-тежката присъда за френски кмет досега, тя надвишава първоначално исканата от прокуратурата.

Адвокатите на Рене Маратие смятат да обжалват съдебното решение.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрий Ермак (вляво) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио (вдясно) разговарят с медиите, докато продължават консултациите по мирния план на Тръмп в мисията на САЩ в Женева, Швейцария, 23 ноември 2025 г.

В Женева: Украинско-американските преговори за уреждане на мира в Украйна "напредват добре"

Украинско-американските преговори за уреждане на мира в Украйна "напредват добре", заявиха ръководителите и на двете делегации в Женева. Това съобщи агенция Ройтерс. Партньорите искат от САЩ гаранции за Киев, огледални на член 5 от Североатлантическия пакт В Женева започнаха разговорите по плана на Тръмп за мир в Украйна Държавният..

публикувано на 23.11.25 в 20:23

Още предложения за пътната безопасност заради загиналите на пътя деца

Серия предложения за пътната безопасност предложиха родители на загинали на пътя деца. Те са насочени за начало в София, където според тях, администрацията не прави нищо за пътната безопасност. Родителите на загинали деца на пътя се готвят и за редовни протести на места в столицата, където има нужда да се поднови маркировката на пешеходните..

публикувано на 23.11.25 в 19:55

Израел уби в предградие на Бейрут един от военните лидери на "Хизбула"

Израел уби един от военните лидери на "Хизбула" с въздушен удар в южно предградие на Бейрут. Атаката бе извършена, въпреки примирието, договорено точно преди година с посредничеството на САЩ, отбелязва агенция Ройтерс При удара бе поразена жилищна сграда. Убити бяха 5-ма души, а други 28 бяха ранени, съобщиха от ливанското здравно министерство. Сред..

публикувано на 23.11.25 в 19:47

Партньорите искат от САЩ гаранции за Киев, огледални на член 5 от Североатлантическия пакт

Украйна да получи гаранции от Съединените американски щати, огледални на член 5-ти от Североатлантическия пакт - за това според агенция Ройтерс настояват европейските партньори на Киев и Вашингтон при обсъждането на плана за прекратяване на руско-украинската война. В Женева започнаха разговорите по плана на Тръмп за мир в Украйна По..

публикувано на 23.11.25 в 19:07

Безработицата в община Велико Търново е 2,7%

Преподаватели, болногледачи и продавачи са били най-търсените кадри през октомври във Велико Търново. Безработицата в старопрестолната община е 2,7% или два пъти по-ниска от средната за страната.  В Бюрото по труда са регистрирани 1401 безработни. Чрез ромските и младежките медиатори, както и на трудовите посредници, 41-о неактивни лица са били..

публикувано на 23.11.25 в 18:55
Болницата в Кюстендил

Седем нови медицински сестри започват работа в болницата в Кюстендил

Седем нови медицински сестри започват работа в болницата в Кюстендил, обявиха от здравното заведение. Те стават част от екипите на отделенията по "Педиатрия“, "Вътрешни болести“, "Кардиология“, "Психиатрия“, "Хирургия“ и "Анестезиология и реанимация“. Част от сестрите досега са работили като болногледачи и вече имат опит в болничната среда. Още от..

публикувано на 23.11.25 в 18:51
Марко Рубио

"Файненшъл таймс" за мирния план на Тръмп за Украйна

Държавният секретар Марко Рубио се е опитал да дистанцира САЩ от разпространения тази седмица мирен план от 28 точки, с който от Украйна се изисква да отстъпи още земи на Русия и да намали числеността на въоръжените си сили.  Това твърдят американски сенатори, цитирани от "Файненшъл таймс". "Това не е нашата препоръка. Това не е нашият мирен..

публикувано на 23.11.25 в 18:46