Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На извънреден събор БЛС решава дали да подпише Националния рамков договор за догодина

| обновено на 20.12.14 в 12:32
Снимка: БГНЕС

След вчерашното гласуване в зала на бюджета на НЗОК за следващата година, Българският лекарски съюз /БЛС/ е значително по-обнадежден за работата на системата през 2015-а година. Това стана ясно на откриването на извънредния събор на организацията, на който медиците трябва да решат ще подпишат ли Националния рамков договор за догодина. Документът, който се договаря и подписва всяка година между Лекарския, Зъболекарския съюз и Здравната каса, регламентира при какви цени и обеми ще се плаща дейността в здравеопазването.

Здравният министър Петър Москов дойде на събора, заедно с двама от заместниците си - д-р Ваньо Шарков и д-р Бойко Пенков.

Екипът на Министерството на здравеопазването застава зад предложенията на БЛС, но настоятелно ви призовавам да дадете мандат на ръководството си да разпише Националния рамков договор за 2015-а година, каза министър Москов пред медиците.

Вчера се даде възможност за първи път определена част от резерва да бъде изразходвана за доболнична помощ, т.е. за първични прегледи при личните лекари, за профилактика на деца, за профилактични прегледи на пациенти с повече от едно хронично заболяване. Това е за първи път. Досега целият резерв на Касата винаги е бил разпределян или за медикаменти, или за болнична помощ. Това е част от общата философия, в която и министерство, и мнозинство, и Лекарският съюз отива, а именно - да се прехвърлят все по-голямо количество дейности в доболничната помощ. 

Това значително повишава шанса да разпишем договора, коментира председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов.

Парламентът прие исканията на БЛС. Предложението е наше, одобрено от Министерството, одобрено от надзора на Касата, мина и през парламента. Така една добра стъпка е направена. Днес съборът ще реши.

Ако делегатите откликнат на призива на министър Петър Москов да се съгласят с настоящия вид на Националния рамков договор 2015, очаква се договорът да бъде подписан в началото на следващата седмица.

Преди започването на извънредния събор Цветан Райчинов коментира:

Не можахме да постигнеме никакво съгласие с надзора за корекция на каквато и да е цена. За болнична помощ - никаква, тъй като те предвиждат дефицит около 120 милиона, доболничната помощ също предвиждат дефицит от около десетина милиона. Повече от малко вероятно е да има Рамков договор.

От Лекарския съюз искаха 12 милиона лева увеличение за личните лекари и специалистите, но от надзора на Касата им предложиха 5 милиона лева увеличение. Председателят на Надзорния съвет на Здравната каса Кирил Ананиев ще отиде на събора на лекарите, за да отправи същото предложение.

Няма как да се съгласим и да оставим хора, които няма да могат да им бъдат платени медицинските услуги.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът на Кипър отправи приветствие към работещите по случай 1 май

Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към кипърските работещи по случай 1 май. Правителството се стреми да гарантира, че всеки работещ в..

публикувано на 01.05.25 в 17:31
Началникът на полицията в Хасково Иван Расоков (вляво) и окръжният прокурор Иван Стоянов

Прокуратурата даде разяснения за убитото младо момиче от Хасково

Младото момиче от Хасково, чието тяло беше открито вчера, е убито чрез удушаване с примка, съобщи на брифинг окръжният прокурор на Хасково Иван Стоянов. 18-годишното момиче от Хасково е убито в деня на изчезването Тялото на Магдалена Русева, която беше обявена за общонационално издирване след сигнал от роднините ѝ на 26 април, беше открито..

публикувано на 01.05.25 в 17:18

Многохилядни демонстрации се проведоха за Деня на труда в Гърция

Искания за мир и добро заплащане на труда отправиха гърците на многохилядни демонстрации за 1-ви май. В над 70 града на Гърция се проведоха първомайски демонстрации в рамките на 24 часовата стачка на синдикатите. Хиляди работници, безработни, студенти и пенсионери се включиха в протеста. В стачката участваха железничари, моряци, шофьори на..

публикувано на 01.05.25 в 16:30
Ген. Спас Спасов

Ген. Спас Спасов за "счупения" Ф-16: Неприятни закачки между Борисов и Радев

Това са едни закачки, които са откакто се сблъскаха в политиката Бойко Борисов и Румен Радев .  Това мнение изказа пред БНР ген. Спас Спасов, бивш военен пилот, председател на фондация "Български ВВС", във връзка с разменените остри реплики между лидера на ГЕРБ и държавния глава за първия изтребител Ф-16 Блок 70, който България получи на 2-ри април...

публикувано на 01.05.25 в 16:11

И кюстендилци честваха 149 години от Априлското въстание

С поклонение пред Паметника на булаирци (13-и Рилски полк), с поднасяне на венци и цветя, в Кюстендил честваха 149 години от Априлското въстание. Кметът на Общината инж. Огнян Атанасов, областният управител инж. Методи Чимев, представители на политически и обществени организации, граждани отдадоха почит към дейците и героите на Априлската епопея...

публикувано на 01.05.25 в 15:51
Доц. Николай Крушков

Доц. Николай Крушков: Иновациите създават нови работни места

"Очакванията на такъв ден са за много труд , защото имаме много да наваксваме , а като че ли това остава на заден план". Това подчерта пред БНР доц. Николай Крушков от УНСС, ръководител на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер. Работещи в различни страни отбелязват Международния ден на труда В интервю за предаването..

публикувано на 01.05.25 в 15:45
Проф. Николай Аретов

Проф. Николай Аретов: Трудът не е извеждан като голяма ценност в литературата

" Трудът не е кой знае колко извеждан като голяма ценност в българската, пък и въобще в литературата , може би за разлика от изобразителните изкуства. Поне така ми се струва". Това коментира в интервю за БНР проф. Николай Аретов , литературен критик: "Като обект на изображение като че ли трудът е една тегоба, една мъка за хората, които трябва с..

публикувано на 01.05.25 в 15:26